şükela:  tümü | bugün
 • 1921 yılında kafkasya’da (sovyet sosyalist cumhuriyetleri birliği ) doğmuştur. eğitimine olanaksızlıklar yüzünden ancak 11 yaşında başlamış; tıp doktoru olduktan sonra sibirya’nın kurgan şehrinde çalışmıştır. bulunduğu bölgede kendisinden başka ortopedist olmadığından çeşitli ortopedik rahatsızlıkların tedavisini uygulamış ve 1950’li yıllarda ortopedi de çığır açan ‘distraksiyon osteogenezi‘ kavramını ortaya atmıştır. geliştirdiği bu metod ile, daha önce tedavisinin olmadığı varsayılan birçok hastalık başarı ile tedavi edilmiştir. 10 yıl süreyle geliştirdiği kavramlardan yalnızca doğu bloku ülkelerinin haberi olmuştur. ilk defa 1967 yılında atletizmde olimpiyat şampiyonu valery brumel’in batılı cerrahlarca tedavi edilemeyen ayak bileği kırığını başarıyla tedavi etmiş ve tüm dünyada yankı uyandırmıştır. 1971 yılında sscb, kurgan’da onun adına ilizarov restoratif travmatoloji ve ortopedi ensitüsü’nü açmıştır. bu enstitüde klinik uygulamaların yanında, deneysel çalışmalarda sürdürülmektedir. 1981 yılında italyan profesör a. bianchi-maiocchi’nin daveti üzerine dr. ilizarov tekniğini batılı cerrahlara anlatmış ve böylece batı dünyası distraksiyon osteogenezi kavramı ile tanışmıştır.

  prof. dr. ilizarov sovyet akademi tıp ödülü, 3500 bilimsel yayın, 9 kitap sahibi olup, bir çok kongrede tekniğini tebliğ etmiş.

  profesör dr. ilizarov 1992 yılında, 71 yaşında ölmüştür.

  (bkz: ilizarov yöntemi)
 • ilhan cavcav'ın tıbbi karşılığı, birbirlerine çok benzerler..

  tam bir cerrahtır.. kemikler, deriler, bitişmeyen dokular, kemik dokusuna çakılan çiviler, içeriden fitil konup akıntı verilen bir sürü delik, delikten akan sıvıların yapıştığı bezleri her gün koklayarak mikrop iltahap var mı demek..

  kısacası kesip biçmeye çığır açıcı bir yöntemle yaklaşmıştır.
 • klasik bir doğu bloku bilim insanıdır. genelde doğu bloku bilim insanlarında özellikle tıp adamlarında görülen bir durum vardır; adamların imkansızlıklardan imkan yaratması. bu nedenle her zaman batı blokunu, doğu blokundan üstün ve iyi görmüş olan ben, doğu blokunun bilim insanlarına ayrı bir saygı duyarım. batı bloku tüm imkanlarına rağmen doğu bloku ülkelerinde olduğu gibi bilime etki etmemiştir bence bu dönemde. daha çok ar-ge çalışmalarına yönelmişlerdir. doğu ise üretkenlikten vazgeçmemiştir. buna özellikle savaş uçakları konusunda rastlayabilirsiniz.

  ilizarov'da klasik bir doğu bloku insanıdır. yokluktan büyük işlere imza atarak günümüzde binlerce insana yürüme imkanı sağlayan önemli bir yöntem geliştirmiştir.

  (bkz: ilizarov yöntemi)
hesabın var mı? giriş yap