• 28 haziran 1914'de saraybosna'yı ziyaret eden avusturya arşidükü franz ferdinand ve eşi'ni öldüren, bundan dolayı da avusturya'nın sırbistan'a savaş ilan etmesiyle birinci dünya savaşı'nın başlamasına neden olan 19 yaşındaki sırp milliyetçisi.
  • adam ferdinand'ı öldürmek istemiş, lakin ilkinde becerememiş. bununla beraber, çıkan arbedede 10larca insan yaralanmış. ferdinand da, "noolmuş bunlara, yazık benim içim canları yandı" havasında yaralıların yanına gitmeye kalkışmış. bu sırada gavrilo da "hay aksi şeyten.. o kadar yakından öldürmedik adamı" diyerekten, hüzün içinde kafa çekmekteymiş.. tam o sırada bi bakmış ki oturduğu meyhanenin önünden ferdinand geçio! ya allah bismillah diyip dalmış ferdinand'a ve öldürmüş. soorası savaş çıkmış..
  • bu konudaki en genis ve ayrintili bilgi icin (bkz: #2153481)
  • elemanin kullandigi silah 19074 seri numaralı browning marka bir tabanca... silahtan sadece iki kursun atilmis... o da yetmis zaten...
  • dark side of the moon pijamasıyla msn de beni kıskançlıktan çatlatan yazar*.
  • bütün gitmicem inatçılığına, konseri * tekneden deniz yoluyla izliyemiyoruz madem gel helikopterle izleyelim önerime rağmen pes ederek, kuruçeşme arena da tahminimce ön sıralarda yerini çoktan almış kişi.. tanımam etmem ama bildiğim kadarıyla yaratıcı fikirlerine her an müptela olabilirim..
  • içinde "browningime uzanırım" geçen cümlelerin kuruluabilmesine neden olan şahsiyet.

(ara: browning* uzanırım)
  • nickiyle müsemma, şiddet yanlısı bir şahıs. kendisiyle tanıştığımız ilk günden destursuz kulağıma kalıcı hasar vermiştir, mahkeme celbini yakında kapısında bulursa şaşırmamalı, metanetle karşılamalıdır. *

o değil de, eğlenmesini bilen bir insan hakikaten. ben o gün bunu gördüm. ilk tanışmamızda "andromakhe sen misin? ben de gavrilo" * diyerek ekşi sözlük zirvesi tadını doğumgünü ortamına taşıması da ayrı bir suç unsuru olmuştur. *
  • saraybosna'da suikasti işlediği köprüye adı verilmiştir. ancak iç savaş sonrası, artık sırp milliyetçisi ulusal kahraman kabul edilmediği için köprünün adı latin köprüsü olarak değitirilmiştir.
  • hakkında kayıp ilanı vermek istediğim yazar.
hesabın var mı? giriş yap