şükela:  tümü | bugün
  • dini ve geleneksel değerlere diğer illerden daha az sahip çıkılması aynı zamanda uzun süre yunan işgalinde kalması ile izmir'e yapılan* yakıştırma.
  • izmir kenti eski ve onemli bir yerlesim merkezi olmasindan dolayi dil, din, irk cesitliligi gozetmeksizin bircok medeniyeti icinde barindirmistir. o nedenle simdilerde dil olmasa da din ve irk cesitliligi goze carpar ama bu onu "gavur" veya dinsiz yapmaya yetmemistir.

    kisisel olarak, izmir'de gecirdigim 18 yil boyunca gozleyebildigim kadari ile bu farkli kulturler birbileri ile sorunsuz ve uyum icinde yasamaktadirlar. hatta bu uyum zaman icinde sonradan izmir'e katilan kesime de sirayet etmis ve tum farkli gruplarin da ayni terbiye ve kultur icinde uyum icinde yasamalarina izin vermistir. cok gerilimi olan buyuk kentler icin incelenmesi gereken bir yerlesim merkezidir. model olarak ornek alinabilir.

    bir baska acidan "gavur" olusu, bir kere ciddi anlamda niyeti bozup izmir'den cikan bir insanin, bir daha geri donusunun mumkun olmayisindan kaynaklanmaktadır. donse bile artik hersey kahredici bicimde farkli gelmekte ve lezzet kaybina ugramaktadir. halk icinde "bir defa ciktin mi bir daha donemezsin" diye de bilinir ve tecrube edilir. iste tam bu yuzden gavur izmir'dir. ama yine de ona kizamayiz ne de olsa dogdumuz ve bir donem de doydugumuz sehirdir, sirf bu yuzden cok ozeldir.
  • dusmana ilk kursunu atan, yurtta hicbir yerde olmadigi kadar isgal altinda dusmana direnen, ataturk cok sevdigi, yurtta batili tarzda dusunce yapısını kavramis..vs gibi sebeplerden dolayi yapılan benzetme.
  • muhafazakar partilerin seçimlerde daima bu güzel şehrimizde sürüm sürüm sürünmesi sonucunda şehre takılan lakap..
  • dinle alakası olmadığını düşündüğüm, sadece uzun yıllar yabancı halkla beraber yaşadığından insanlarının başka bir çok şehre göre daha az geri kafalı olmasından kaynaklanan yakıştırma. kulağa hoş gelmediği doğrudur, ama varsın olsundur.
  • ilber ortaylılının yunan isyanı sırasından izmirden azınlıkların sandallarla gule oynaya aleni bir sekilde yunanistana gecip osmanlı ordusuna karsı isyana katıldıgını belirtmesinden sonra kullandıgı ardından bunu ben soylemiyorum balkan bozgunundan sonra selanikten izmire yerlestirilen halk kullanıyor diyerekte ekledigi izmirli sıfat tamlaması.