şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kurtuluş savaşının bir numaralı casusu, ünlü gavur mümin'dir.

işgal izmirinde yunan komutanı miralay zafirio ve yüksek komiser steryadi ile yakınlık kurarak, "gavur oldu" hakaretlerine maruz kalmış ama yunan cephesinde olup bitenleri eksiksiz ankara'ya iletmiş ve egedeki kuvayı milliye direnişlerini büyük çapta yönetmişti.

yakalandı, ölüme mahkum edildi ve kurtuluş savaşının ardından trikopis ile takas edildi.
  • gerçek ismi mümin aksoy olan mütareke ve milli mücadele döneminin önde gelen casuslarından biridir.
    1892 yılında dünyaya gelen mümin aksoy, 1911 yılında beylerbeyi yedek subay okulundan teğmen rütbesiyle mezun olmuş, balkan savaşı ve birinci dünya harbinde çeşitli görevler aldıktan sonra 1917 yılında izmir ve havalisinde göreve başlamıştır. izmir'in işgaliyle birlikte casusluk görevine başlayan aksoy, yunan kuvvetlerine sızarak büyük hizmetler gerçekleştirmiş, deşifre olduktan sonra tutuklanarak sürgüne gönderilmişse de milli mücadelenin kazanılmasıyla birlikte yunan generali trikopis ile esir değişimine tabi tutularak yurda dönmüş 24 ocak 1948'de albay rütbesinde iken vefat etmiştir.
  • şu sıralar yayında olan vatanım sensin dizisinde halit ergenç in canlandırdığı unutulmaması gereken kahraman.
  • (bkz: mü'min aksoy)
  • hakkındaki son yazıları takip edince içimde garip bir burukluk oldu. ilham aliyev haberini okuduktan sonra aşağıdaki röportaja denk gelince 21. yüzyılda en sorumsuz, en umursamaz, uyuşuk ve sonucunu hak eden insan topluluğu olduğumuza bir kez daha kanaat getirdim. inşallah ben yanılırım vakti geldiğinde.

ilgili haber

edit: imla
  • yaşam öyküsünden esinlenilen vatanım sensin isimli dizi vesilesi ile hatırlanmış olan kahramandır. genç kuşakların tanımasında çok büyük fayda vardır.
    kendisini konu alan bir röportaj için bkz.
    https://www.youtube.com/watch?v=6naclkygoxa
  • sen ne mübarek bir adammışsın. izmire gelip mezarında fatiha okumak, seni anmak boynuma borç olsun
  • vatanım sensin dizisindeki albay cevdet rolü ile "benzeştirilen" istiklal savaşının 1 numaralı casusudur.
  • asıl adı mustafa mümin aksoy olup kendisine "hain olacaksın" talimatı verilmiş ve o emir doğrultusunda yunan ordusuna sızarak vatanına hizmet etmiş kahraman türk subayıdır. defterine şu sözleri yazmıştır:

‘‘… kurtuluşu için ölesiye, öldüresiye dövüştüğüm izmir’de yüzüme bile tükürenler oldu. itiraf edeyim ki o tükürükler, çarpıştığım cephelerde yediğim kurşunlardan daha fazla acı ve ıstırap verdi bana. ama ne yapayım ki o sırada içerisinde bulunduğum durum ve şartlar gerçekteki durumu açıklamama engeldi. ölmekten değil de, bir şeyden çok korkuyorum: gerçeği anlatamadan ölmek ve tarihe bir vatan haini olarak geçmek.’’

1892'de geldiği dünyaya 24 ocak 1948'de veda etmiştir. mezarı balçova mezarlığındadır.

ruhu şad olsun.

fotoğrafı

mezarı