şükela:  tümü | bugün
  • konya ilgin da gavurdagi var salataile ilgisini bilen varmi bilmiyorum
  • levent şirvan lokantasında çok iyi yapılan salata.
  • gaziantep menşei olan salata.

"ince küp şeklinde kıyılmış salata malzemelerine nar ekşisi ve ceviz eklenerek yapılan bir salata türü. kökeni gaziantep mutfağıdır.

malzemeler 3 domates, bir kuru soğan veya buna eşdeğer taze soğan, acı (acı yiyemeyenler için tatlı da olabilir) yeşil biber(veya elinizde tatlı biber varsa kuru acı kırmızı biber de katabilirsiniz), maydanoz, altı-yedi yaprak taze nane, 3-5 ceviz içi (zevke bağlı), salatanın sosu.

yine zevke bağlı olarak değiştirilebilecek sos için yarım çay bardağı zeytinyağı, 1/3 cay bardağı nar ekşisi, 3 çay kaşığı tuz, 1 çaykaşığı toz şeker, bir bardakta iyice karıştırılarak bekletilmeden salatanın üzerine dökülür. sosun miktarını arttırmakta bir sakınca yoktur.

cevizin sos konulduktan önce mi sonra mı katılması gerektiği tartışılan bir konudur.

ince küp şeklinde kıyılmış salatalık da malzemelere eklenebilir.

yayvan bir tabakta servis edilir."

http://tr.wikipedia.org/wiki/gavurdağı_salatası
  • (bkz: overrated)
  • antep'te hiç görmedim ve yemedim ancak istanbul'da antep salatasi diye bir furya var son on yilda. çogu yer kafasina göre yapiyor bir$eyler ancak i$in sirri domatesinin güzelligi ile nar ek$isinin muhte$emliginde bana sorarsaniz. evde çala ka$ik kendi gavurdagı salatami yaparim, keyfime de bakarim diyenler için gavurdagi salatasi tarifi geliyor
  • daha önce kadınbudu köfteye yumurtalı pirinçli köfte diyen stv'de yine bir klasik olarak "nurdağı salatası" olarak takdim edilen salatadır. evet, yemeklerimizden gayriahlaki ve gayriislami unsurları temizliyoruz.
  • sağlıklı beslenme günlerinde çorbanın yanında deneyip oldukça memnun kalınan salatadır kendileri.
    bilgi olarak salatanın tüketildiği yer ali haydar usta eyüp şubesidir.
    dipnot: daha önce tüketilmediği için emsalleri ile bi karşılaştırma yapılamamaktadır efenim.
  • ismini hic mi hic sevmedigim salata.
    bi zamanlar yemekteyiz furyasi vardi. orada yapardi bunu surekli yarismacilar.

bilemiyorum belkide kuru fasulye pilavdan sasmamak gerek ozellikle yaninda bir bardak terkos suyu ile anlam kazanacaktir. yoksa gavurdagiymis falan kim takar, peh!

(bkz: yemekteyiz hasan)
    (bkz: hasan çiftçi)
  • ankara'da cumhuriyet'te yemiştim en son.
    son derece güzel bir salatadır.
  • eğer bol cevizli ise insanın çatalı bir kenara birakip kaşikla yiyesi geliyor.