• hepimiz gay'lerin varligindan haberdariz. tarlalara halkalar cizen, piramidler yapan, nazka duzluklerine gul demetleri cizen bu gucler hicbirimize yabanci degil. gay dedigin biseksuellikten, transeksueliteye (oyle bir -ite son eki ekledim, allah affetsin) uzanan homoseksuelite ya da geleneksel "norm"larin disina tasan cinsel kimligini eden kisilerin tasidigi bir kimliktir. kimse isminin ve sifatinin onune unvan olarak bunu yazmaz. mantikli ve akil olan da budur: cinsel kimlik ancak cinselligin ya da cinsellige yonelik beklenti ve edinimlerin soz konusu oldugu platformlarda one cikarilir. bir manav, kendi cevresinde "kolisi kizoglankiz, dududilli" olarak anilsa da, isine ve kendisine saygisi oldugu surece vitrinine daima isinin konusu olan karpuzunu ve ilintili kufesini cikaracaktir. temizlik ve gizlilik her tur faaliyette esastir.

lakin "prof.gy. devran caglar" diye bir unvan koymayi kimse dusunmemisken (en azindan benim haberim yok) nasil oluyorsa oluyor, kimi gayler cikiyor bir takim enteresan hareket ve davranislari bayrak ediniyor, vitrin haline ceviriyor. bunlar icerisinde en anlayamadigim, en manalandirmadigim husus bu davranis kumesinin asli ve mecburi elemanidir. evet, gay lisp (bunu paragrafin son cumlesiyle baglayacaktim, beceremedim)

nedir gay lisp? oncelikle lisp, ingilizcede peltek konusma manasina gelir. durun kacmayin.

enis fosforoglu degilim, gecen gun sozlukte ciddi bir travma gecirdiysem de boylesine bir felteklikden mizah yapacak kadar dusmedim, dikkatinizi dagitmayin.

turkceye tam cevirsek escinsel feltekligi olacak, ama bu haliyle cok teknik kacacak bu tanim cogu zaman frankofon tabir ile "efemine hareketler" yaptigi kabul edilen erkek escinsellerin siklikla uygulamaya koyduklarini gordugum bir "dil yaresi"dir. simdi escinsel bir erkegin arzu ettigi konum ve hareketlilige gore "kadinsi" hareketler ile escinsel oldugu sinyalleri yollamasini salakca bulsam da, en azindan manalandirabiliyorum. analojisini yaparsak, "erkek kadina ne yaparsa sen de bana onu yap" gibi bir cikarima ulasmak mumkun. bunu goren erkek diger erkege camasirlarini yikatsin, yemegini yaptirsin, aksam eve gec gelecekse aramasin mustehaktir.

ve yine evet, kadinin lise parodisinden kacmisa benzeyen kokona gibi davrandigi alabildigine kut bir toplumda, bir sikme sikilme dunyasinda, ya da kisisel zevk ve estetigiyle efemine erkek rolunun tozunu bulabiliyoruz.

ama ya felteklik?

feltekligin escinsellik ya da cinsel yol, yordam, kimlik ile ne alakasi var? nasil? yani "oylesine cok agzima aliyorum ki dilim dolandi, ayarim kacti" mi? nedir? ne anlamamiz gerekiyor? fuleyman fikfik seklinde ozetlenebilecek igrenc fikranin bir yan urunu mudur?

simdi yukaridaki sorulara bakip, perspektifi degistirmek gerekiyor gibi gorulebilir: ya gaylerde felteklik orani yuksekse? ya feltek olanlar yavasca gaylesiyorsa? ya meshur bir gay feltek oldugu icin ona oykunen gayler arasinda moda olmussa? gibi suallere bir bir yanit vereyim.

oncelikle gaylerde felteklik oraninin yuksek olmasi uzun zamandan beri gordugum, gozlemledigim bir kulaktan dolma bilgidir. seneler evvel akademik egitim almak uzere girdigim marmara universitesi catisi altinada bir guzel kardesim bana:

"abi birinin gay oldugunu anlamak istiyorsan konusmasina dikkat et. feltekse gay olma ihtimali yuksektir. bir de konusurken durmadan bacagina dokunuyorsa, elini tutuyorsa da gay olabilir" diyere bu konudaki yillanmis birikimini sunmustu. simdi bunu soyleyen kisinin hafiften feltek oldugu (gercekten de), konusurken omzumda pide aciyormus gibi yumruklariyla masaj yaptigini goz onunde tutarsak bilginin tutarsizligini anlamak mumkun olur (ya da adam renk veriyordu biz anlamadik)

lakin sozluk disinda ne zaman "abi gayler feltek oluyormus ahahah" desem daha "boyle diyen hiyarlar da var" diye ustunu tamamlayamadan hep bir agizdan "dogru sfoylsfun abi" dendigini duydum. yani birden fazla kaynak (ve hepsi yakin cevremde) feltek insanlarin gay olacagi yonunde fikir belirtiyordu.

butun bunlar uzun sure dikkatimi cekmedi. feltek, kekeme, kapcik agizli diye kimseye onlem alacak, ozel ilgi alaka gosterecek degilim. lakin ne zaman ki yolum gurbete dustu, vatandan ayri kaldim. gay lisp fenomeninin marmara universitesi ozgun kafe dersliginde aldigim bilgi ile bire bir uyum gosterdigine tanik oldum. flemboyant gayler anlasilamayan bir sebepten dolayi efemine tavirlarin uzerine, gay lisp kullanarak konusuyorlar idi. ayni sinifi paylastigim, hatta kimisinini hocam olarak gordugum bu insanlarin "feltek olduklari icin ay" olabilecekleri ihtimalini degerlendirmem mumkun gibi gorunuyor degil mi?

oysa ki hic de oyle degil. butun bu efemine tavir, gay lisp, karsisinda dilim dilim limon yiyormusunuzcasina agiz sapirdatmali konusma tonu ve esprisi ciddi ve formal bir durum oldugunda hemen yok oluveriyor. gavurun straight acting dedikleri bir hale gectiklerinde demin ki cemil ipekci sureti gidiyor karsimiza bbc spikeri gibi adamlar geliyor. felteklik zirt diye gecen bir sey olmadigi icin dogal olarak "fltekligin bir tavir ve davranis bicimi" olarak uygulandigi ve yasatildigina hukmediyoruma

ama dikkat, "ciddiyet"i tanimlamak gerekiyor. misal gay hocamiz okulun onemli bir kurmayi girdiginde birden bire (artik nedense) gay lispinden kurtuluyor. ya da gece alemlerinde polis ile sorun yasayan gayler az evvelki lisplerini bir kenara birakip catir catir mcgraw hill diyalektine donuyorlar.

son soru su meshur bir gay bir sekilde boyle bir "gay jargonu" yaratmis olabilir. bunu az evel ki hukumlerim ile beraber degerlendirince de mantikli ve manali bir sonuca ulasiyorum.

entrys onunda buradan tum dunya gaylerine seslenmek istiyorum. efemine de davransaniz, feltek de konussaniz kabulumdur, zerre umurumda degil. ama buradan basligini acmaya dahi sinirlerimin elvermedigi agiz saplatma, agzinda derisiyle pismis tavuk kanadi varmis gibi konusma egiliminden vazgecmediginiz surece ya beni, ya da dislerinizi kaybedeceksiniz.ne ulan o oyle sapir supur? bu entryi de sirf sunu soyleyeyim diye bana bahane ettirdiniz. yalvaririm yapmayin.
  • (bkz: big gay al)
hesabın var mı? giriş yap