şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bence farklı kategorilerde olması gereken iki doğa olayı.

  mesela bazı gayler var
  erkek doğmuşsa da kadın gibi hissediyor. arkadaşları hep kadın, ojeden makyajdan hoşlanıyor; topuklu ayakkabı, kol çantası ya da kadın elbisesi bakıyor kendine.
  konuşması abartılı kadın konuşması, yüz hatları falan hep bir kadına benzemeler falan.
  bazıları da bildiğin erkek sakallı, halı saha maçına geliyor, kahvede okey atıyor, fifa falan oynuyor. amklu noktalama işareti kullanıyor, sosyallik yerine güç veya teknik işleri tercih ediyor. erkek erkeğe içmeye, taşak muhabbeti yapmaya gidiyor.

  aynı durum kadın doğmuşlar için de var.
  bir tarafta saçını erkek gibi kestirip, erkek elbiseleri giyenler; kadın hatlarını gizleyecek şekilde durmalar. erkekmiş gibi agresif agresif konuşmalar. kız arkadaşı varsa erkekmiş gibi sahiplenmeler korumalar falan filan.
  öteki tarafta uzun saçlı, fiziğine önem veren, taş gibi, konuşması etmesi tam bir kadın gibi olup da yine de kadınlardan hoşlanan tipler var.

  şimdi allasen bu iki grup aynı mı? ben konuya çok hakim değilim ama bunların isimlerinin farklı olması gerekmez mi?

  sözlüğün çok bilenleri bir aydınlatırsa sevinirim efenim.
 • gay erkek/kadın= normal insan
  karşı cins gibi hisseden erkek/kadın = akıl hastası
  bu basit formülü ezberleyerek bu konudaki kafa karışıklıklarını giderebiliriz.
 • (bkz: transseksuel)

  (bkz: gey)

  ikisi zaten ayni sey degildir efenim.
 • (bkz: travesti)
 • gök tengri yazdıysa bozsun tepkisini verdiğim hede.
 • transeksüel kişiler yazıldığı gibi akıl hastası falan değildirler arkadaşlar. doğduğu cinsiyete kendini ait hissetmeyen, kendini nasıl hissettiğiyle alakalıdır. illa fiziksel bir değişikliğe gerek yoktur, davranışlarına da yansıtmayabilirler. ama bazı durumlarda bazen cinsel organını bile görmek istemeyen, gördükçe mutsuz olabilen insanlar. zaten o zaman uygun prosedürleri geçtikten sonra operasyonla cinsiyetlerini değiştirebilirler. travestiler ise mesela erkek olduğu halde kadın gibi giyinmekten hoşlanırlar. bu ikisi transgender kategorisine girebilir. kişinin cinsel kimliğini belirlerler.
  gay olmak ise cinsel ve duygusal olarak kendi cinsine ilgi duyan, kendi bedeniyle barışık olan cinsel yönelim olarak tanımlanabilinir.
  travestileri anlayabilirsin ama diğerleri çevrendeki herkes olabilir.