şükela:  tümü | bugün
  • dikkatli ve samimi hareket ederseniz sonuca ulaşabileceğiniz yollardır. öncelikle gaylere farklı olduklarını hissettirmeden hareket etmeniz gerekmektedir. yani onlara bizden biri gibi yaklaşıp, bu kanaldan iletişim kurmanız gerekmektedir. her ne kadar farklı olsalar da onların da insan olduğunu unutmadan, duygularını incitmeden ve en önemlisi göz kontağını kaybetmeden iletişim kurmanız sağlıklı iletişim için olmazsa olmazlardandır. vurgularınız fazla ve yüksekse biraz törpülemeniz de sizin yararınıza olur, onları korkutmadan iletişim kurmalısınız.
  • tek yolu vardır o da sapık olmayan gaylerle iletişim kuracaksın. şimdi gelip buraya onlara bir hayvan türünden bahseder gibi nasıl yaklaşacağımızı anlatmak çok iğrenç olur. yok öyle bir şey. farklıymış.

muhabbetleri "geçen bir yaladım, ay şu çocuk gelse de versem, off çocuğa bak, bana onu ayarlasana, sana sakso çekeyim mi" den ibaret olan gayler ile sağlıklı iletişim kurmak mümkün değildir, sapık olan heteroseksüellerle mümkün olmadığı gibi.

(başlık başıma kalmış)
  • yıllar önce bir ingiliz aktivist söyle demişti:

gay olduğumu derhal aklınızdan çıkarın ve aynı zamanda gay olduğumu asla unutmayın.

misal, gay arkadaşınız çok iyi yemek yapıyor. bunu hemen gay olmasına bağlamayın. muhtemelen arkadaşınız yeteneklidir veya bir dönem en sevdiği aktivite annenin yemek yapışını izlemektir. keza eşcinsel erkeklerin büyük bir kısmı yumurta bile kıramaz. o yüzden arkadaşınızın gay olduğunu unutun.

ama öte yandan da gay arkadaşınızın sürekli olarak dezavantajlar yaşadığını aklınızda tutun.

misal heteroseksüel bir genç ve eşcinsel bir genç üniversiteden mezun olsun. heteroseksüel genç evlenme kararı aldığı zaman, aileler keselerin ağzını açar, çeyizler düzülür. düğün yapılır, altınlar takılır. böylece çiftin hayata başlaması için gerekli olan maddi temel hazırlanmış olur.

eşcinsel genç ise böyle bir destekten yoksun olur. evindeki her eşyayı tek tek kendi maaşı ile alır. eşcinsel genç, evdeki eksiklerini tamamlarken, heteroseksüel genç eksiklerini tamamlamış ve araba taksidine girmiştir. eşcinsel genç araba taksidine başladığında ise heteroseksüel çift çoktan araba taksitlerini bitirip, ev taksidini ödemeye başlamışlardır.

bunu aklınızda bulundurun. eşcinsel arkadaşınıza, "hayret ediyorum. hala eve girmedin mi?" diye küçümser eda ile sormayın. kalbinizi kırar. ondan sonra sözlükte "bu eşcinseller çok agresif" diye ağlamayın. özeti empati kurun. halden anlayın.
  • ibnelerle muhatap olmadığımdan beni ilgilendirmeyen yollar.
  • homofobinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna inanın ve tedavi olun. siz sağlığınıza kavuşunca ortada sağlık sorunu kalmayacağından hiçbir efor sarfetmeden sağlıklı bir iletişim kurabileceksiniz.
    edit: çok yakın iki arkadaşı gay olan biri olarak bir kez bile kendimi sıktığımı, özel cümleler hazırladığımı, "mış gibi" yaptığımı hatırlamıyorum.
  • bana homofobik diyenlerin gözünün önüne iki tane yağlı kıllı daşşaklı erkeğin sikişme görüntülerini getirmesini diliyorum. zorlu yollar.
  • kanzuk kusura bakma biraz formatı şey edeceğim ama madde madde yazıyorum ki anlaşılsın. hem bilgi içerikli bak. lgbt'nin tamamı için yazıyorum. travestisi de böyle lezbiyeni de.

1. en önemli adım, hatta olayın yarısı senin beyninde bitiyor. homofobik yaklaşma. saçma korkulara kapılma, tanışalı 5 dakika olmamışken bana iş atıyor diye düşünme (atabilir de, nasip ama ilk 5 dakika yapma sen), durduk yere kin benleme, dalga geçme. yani yeni bir insanla nasıl tanışıyorsan, nasıl ilk muhabbetleri kuruyorsan öyle davran. ekstra bir nazikliğe, inceliğe, pozitif ayrımcılığa gerek yok. ne küfürler işittik, ne hakaretler duyduk. merak etme koymaz.

2. başlığa bakarak senin kaç yaşına geldiğin halde bilgisiz olduğunu varsayıyorum. hiç yakıştıramadım. yine de buraya gelerek gayret sarfetmişsin, öğrenmenin yaşı yok, aferin. karşındaki kişi kendini açıklasa da bu konuya ilk yarım saat- bir saat girme. hatta konu tıkanır da sessizlik olursa açman daha mantıklı da olabilir. hiç değilse muhabbet kesintiye uğramaz. bu bilgi kız- erkek düşürmede de çok işe yarar. o yüzden ilk önce mesleğini, hobilerini sorun birini tavlamak istiyorsanız. 3 gram genel kültürünüz varsa, illaki soru oluşturabilirsiniz ve muhabbeti uzatırsınız. hem de onunla ilgilendiğinizi gösterirsiniz. neyse iş manita düşürmeye dönmesin. ya da olur karşındaki kendini anlatmak isteyebilir, otur ve dinle. sonra sor sorularını.

3. saçma saçma ''ben de sizi destekliyorum, ay lgbt çok eziliyor, amlarına koyayım ben onların'' deme. çocukluğumuzdan beri bildiğimiz ve her gün yaşadığımız şeyi tekrar vurgulamana gerek yok. birinci maddede pozitif ayrımcılık yapmaman gerektiğini söylemiştim. hala bunu yapıyorsun. ayıp.

4. ne kadar bilgisiz olduğuna bağlı olarak merak ettiğin şeyleri bel altına inmemek kaydıyla yeri ve zamanı geldiğinde sor. lgbt genelde kendilerini ifade etmeyi severler. (çünkü pek fırsat bulamazlar) (hatta hiç) merakını giderdikten sonra ''ay çok yazık, ne zorluklar çekmişsin, amlarına koyayım onların'' deme, madde 3'ü bu kadar çabuk unutma.

2,5. evet atladığımı şimdi farkettim. düzeltmeye de üşendim. ne yaparsan yap, hatta ''kanka sen götünü vurduruyormussun'' de (ki böyle bir cümle kurup karşındaki de tamamen aktif çıkarsa kendi götünü kolla derim), ''ihi ihi ben de kadınlardan hoşlanıyorum, en doğru kararı vermişsin'' de (de bir kadın tarafından nasıl sikilirmişsin öğren) ama asla ama asla ama asla kafanda bir ''lgbt'' prototipi olmasın. alevisi var, egelisi var, futbol delisi var, öje süreni var. var oğlu var. 5 vakit kılan biri bile çıkabilir. kalkıp ön yargıyla ''zaten ben de ateistim, hem yaratıp hem lanetliyor. böyle saçma bir şey olabilir mi?'' deme. sonrasında adam, sana ''kafirle aynı masada yemek yemem'' deyip kalkıp gidebilir. (gerçi o kadar olmaz. ezilen kişi, 'genelde' ezilen diğer grupları hor görmez.) ya da kadınsı bir lezbiyene ''yaa ben sizi erkeksi, küfürbaz sanıyordum'' deme. yık o önyargılarını. nüfusumuz size oranla %2-%5 olmasına rağmen, emin ol bizdeki çeşitlilik sizden kat ve kat fazla.

2,7. önyargıları tamamen yık. akp'lisi olur, türk olduğu halde kürtçü olur, kürt olduğu halde milletçi olur ya da tam tersi. her ihtimal var.

5. aslında karşındakinin kişiliğine göre değişir bu, sen yine de sıcak kanlı, sevecen ol. çekme kendini geri. arkadaş ol, kanka ol. bunu sırf lgbt diye özellikle yapma, tüm iyi insanlarla takıl.

6. bir yerden sonra lgbt konuları açmayın. ne gerek var. saç, göz rengi hakkında ne kadar konuşuyorsak o kadar konuş. ha aranızdaki samimiyete güvenip bir gay ''of taş gibi çocukmuş'' ya da bir lezbiyen ''off onun amını yalarım'' derse, onu yadırgama. çünkü sen de sabah akşam kız, erkek muhabbeti yapıyorsun, biliyorum. aranızda casus gibi geziyorum, ciğerinizi bilirim. bu lbgt'yi gündeme getirmek değildir. sadece anlık eğlence, bilgi paylaşımıdır. aynı senin düzcinsel arkadaşınla yaptığın gibi.

haydi öğrencilerim. sınavınızda başarılar!