şükela:  tümü | bugün
 • gelinliğin üstüne bağlanan kırmızı kuşağın, halk arasında bilinen adıyla bekaret kemerinin aslı. pagan bir ögedir. gelin hanımın babası tarafından baba ocağından dışarıya adımını atarken eşikte bağlanır. "benim kızım bakiredir, haberiniz ola" banner'ı değil, "benim güzel kızım, her güçlüğe katlanasın, gayretli olasın" temennisidir.
 • sapıklık ve taşkınlığın sembolüdür. şöyle ki; ulan kime ne gelin bakire mi değil mi? bir de benzer şekilde damadın sırtını yumruklamak var. adamın ilk geceki performansı sana niye dert oluyor?
 • tarihte kuşak takmayan zilyonlarca gelin olduğu gerçeği onlardan bir kısmının bakire olduğu gerçeğini değiştirmez.
  ha bir de bana ne? size ne?
 • bir anadolu geleneği. bekareti simgelediği için takılır aslında ama gelenek haline geldiğinden 2. evliliklerini yapan (ve öyle tahmin ediyoruz ki bakire olmayan?!) gelinler tarafından da düğünde takılır.

  ben geleneği değiştirip,düğünümde kuşağı belime değil alnıma takmayı düşünüyorum. üstüne de justin bieber yazdırabilirim.
 • açılış yaparken kurdele kesmek geleneğiyle bir alakası var mı bilinmez ama eğer varsa kadına gerdek gecesinde açılışı yapılacak alışveriş merkezi süsü vermenin de, bunu gösterme telaşının da pek bir alemi yok gibi sanki..
 • temsil ettiği şeyin korkunçluğu bir yana, çirkinliğiyle güzelim gelinliğin içine eden şey. takmadığım için mutlu olduğum, hala normal bi şeymiş gibi takanlara da kıl olduğum kuşak ayrıca.
 • sembolik anlamı beni bağlamaz, isteyen istediği şeyi ispatlamak için takabilir ya da takmayabilir. ama son zamanlardaki düğün gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki; bu kuşaklar resmen estetik faciası. düz kırmızı kuşak bile bir yere kadar hoş görülebilir. ama bunların böyle piliseli -tam bu mu denir emin değilim- olanlarını, ortası gümüş rengi işlemelilerini, dore desen baskılı olanlarını falan gördüm.

  gelin kızım zaten yeterince ışıldıyorsun, o lüzumsuz parlamalar bir de o temsil şeysinde olmasa iyi olmaz mı? kendimi bir ara düğün sektörüne adayıp kırmızı kuşak tasarlamayı planlıyorum. bu kadar zevksizlikle ömür geçmez. hele birlikte bir ömür hiç başlamaz.

  haaa bir de vera wang siyah kuşak geçince "fantastik bir moda akımı", anadolu iyi-kötü kendine anane edinince "iğrenç" he mi? tartışılabilir o ayrı bak.
 • özenle seçtiğim, sade ve zarif olsun diye didik didik arayıp bulduğum gelinliğimin üzerine takmamak konusunda inat ettiğim ve neyseki kimsenin de "takman lazım" demediği, mantalitesi ayrı raatsız edici, gelinlik üzerindeki görüntüsü ayrı rahatsız edici kuşaktır. bir gelenek midir, bana göre hayır!