şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansına sahip olan, bir gayrimenkulün, projesinin ya da tarafların sahip olduğu hakların değerlemesini yapan kişiler. gayrimenkul değerleme şirketlerine* bağlı olarak çalışırlar. türkiye'de mortgage ile patlama yaşayan yeni bir meslektir.
 • gelisen insaat sektoru ve mortgage'in yayginlasmasiyla, onumuzdeki yillarin en populer mesleklerinden.su an turkiye'de 300 civarinda gayrimenkul degerlendirme uzmani bulundugundan, piyasada asiri bir emek talebi olusmustur.degerleme sirketleri spk'nin lisanslama sinavina giren adaylara dahi is imkani sunmaktadir.

  gayrimenkul degerleme uzmani olabilmek icin, spk'da ki 5 dersi vermek ve 3 yil boyunca spk sertifikalı bir degerleme sirketinde calismak gerekiyor.yani sadece spk'nin sinavlarini vermek yeterli degil.ancak degerleme uzmani kitliginda oturu, gunumuz kosullarinda o 5 dersi vermek, bir degerleme sirketine girmenin kapilarini sonuna kadar acacaktir
 • satın almak istediğiniz veya ipotek koydurtmak istediğiniz gayrimenkulü, kredi talebinde bulunduğunuz banka adına inceleyen gayrimenkul bilirkişisi. gayrimenkulünüzü inceler ve derki; "yok babacım, bu ev o kadar etmez, sen çok vermişsin." sizin güzelim fabrikanızı da inceler ve derki; " ya şimdi bu yapılar iyi güzel ama, senden başkasının işine yaramazlar, kendine göre yapmışsın, kim napsın tekstil fabrikasını, lojistikçi almaz, otomotivci hiç yanaşmaz, yani senin fabrikadan bir şey çıkmaz." hatta, bu dediklerini uslübuyla raporlayıp bankaya da iletir. bi beğenmezlik, bi bilmişlik vardır tavırlarında. parayla ve gayrimenkulle işi olanların bir şekilde karşılarına çıkarlar. ama onlar da insandır, öyle ukala göründüklerine bakmayın. müşterisi genellikle banka olup hizmetinin karşılığını bankadan alır. ekstra bir şey teklif dahi edilmez. raporları sermaye piyasası kurulu ve bddk denetiminde olup basbakanlık yüksek denetleme kurulu ile devlet denetleme kurulu denetimi geçirme ihtimalleri bile bulunmaktadır.
 • ve dahi rivayet odur ki;
  spk belgelerine sahip olanlarnın paraya para demezlermiş,
  arz talep dengesi burda da kendini gösterir, az sayıda arz edilen spk belgesi sahibi uzmanlar talebin yoğunluğuna cevap veremezlermiş.
 • özellikle şehir ve bölge planlama mezunlarının ilgilendiği gayrimenkul sektörünün en baba işi olarak görülen gayrimenkul değerleme, son zamanların "bu meslekte gelecek var" dedirten mesleğidir. mutlaka üniversite diploması alınması gerekmektedir. yeni bir sektör olduğundan lisans programı bulunmamakta, ancak yüksek lisans programıyla* diploma alınabilmektedir. bu bölüme sadece mimarlık, şehir ve bölge planlama, inşaat mühendisliği ve harita mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimi görmüş kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. ancak her bölüm gibi sayılı kişi alındığından, mülakatlarda kişinin gerçekten bu meslekle ilgilenip ilgilenmediği fazlasıyla sorgulanmaktadır.
 • ulusal ya da global çalışan büyük emlakçılarda da bulunurlar. lakin ev sahiplerinin 150bin ytl istediği bir daireye gerçek fiyatı olan 100bin ytl dedikleri için tercih edilmezler.
 • emlakcinin olmasi gereken sekli
 • bu mesleğin amacı işler daha hızlı yürüsün, bilen birisi tarafından yapılsın vb işi kolaylaştırıcı hareketlerdir. fakat bizim ülkemizin bazı tapu müdürlükleri bu işi yokuşa sürmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. şimdi bir de harç dalgası çıktı ortaya. bu kişiler tapu dairelerine gidip takyidat ve dosya bilgilerini görmek için 20 tl harç ödemek zorundalar. hadi tapu müdürlüğünün kendisinde ödense yine bir nebze de gidip bir de ziraat bankası şubelerinde ödenebiliyor ve haliyle en az yarım saat veya 1 saat bir zaman kaybı yaşanıyor. bu tarz işi yokuşa süren müdürlükler olmakla birlikte eksperlerin kendilerine de yardımcı olduğunu düşünüp onlara yardımcı olan tapu müdürklükleri de vardır.

  peki eksperler tapu müdürlüklerine ve mal sahiplerine nasıl yardımcı olur? efendim bunun en belirgin örnekleri yanlış verilmiş bağımsız bölüm numaralarında olmaktadır. şöyle ki; bir anataşınmazın her katında ikişer bağımsız bölüm olsun. projede, merdivenin sağındaki bağımsız bölüm numarası 3, solundaki bağımsız bölümün numarası 4 olarak görünsün ve sizin eviniz 3 numaralı bağımsız bölüm olsun tapu ve kütüğüne göre. yani tapudaki yasal projesine göre sağ tarafta kalan daire. buraya kadar her şey normal. anormal olan kısım bundan sonra başlıyor. mevcuta baktığımızda sizin 3 numaralı olarak bildiğiniz eviniz merdivene göre solda kalıyorsa afedersiniz ama siki tuttunuz demektir. bunun anlamı siz yıllardır başkasının(komşunuzun) evini kendi eviniz olarak belleyip o şekilde oturmuşsunuz. yıllardır 3 numara bilip oturduğunuz eviniz aslında 4 numaraymış. "ne var yani bunda gidilir projede iki karalamayla değiştirilir numaralar" der bu durumda bir çoğu fakat kazın ayağı öyle değil. bunu düzeltmenin yasal yolları vardır. ya komşunuzla birbirinize satış yapıp satış harcı ödeyeceksiniz ya da en baştan kat irtifakı kuracaksınız binanızda ki ikinci yol daha bir masraflıdır. işte eksperler bu ve buna benzer hatalı durumları ortaya çıkarırlar ve düzeltilmesini sağlarlar fakat yine de tapu müdürlüklerinde nedense antipatik karşılanırlar.

  son olarak, işi üsküdar 2. bölge tapu müdürlüğüne düşen eksperlere allah sabırlar versin demek istiyorum zira hem müdür, hem de yeni yardımcısı epeyi bi rahatsız ediyor insanı.
 • tapuda, belediyede canı fena halde sıkılmış arşiv memurlarına yalakalık yapmak zorunda olan, tüm gün o semt senin, bu tapu benim koşturup üstüne 13 14 sayfalık prosedür dolu raporları yazan, lisans diplomasını taze almış, üstüne yetinmemiş 3 sene tecrübe edinmiş sınavlara girmiş mis gibi spk lisansını da almış şahsiyet(ler).
  hele ki istanbul'da tek bir düzgün imara sahip taşınmaz yokken, semt içinde bile m2 fiyatları bu kadar oynakken, bankalar canları sıkıldıkça kredi faizleriyle oynarken, kriz sever halk durmadan ev aliyim, evimi ipotek ettiriyim, yok olmadı teminat gösteriyim derken allah yanıltmasın diliyorum, haybeye bi imza atıyoruz, parayla oynuyoruz ama hadi bakalım sonumuz hayrolsun.
 • iki arada bir derede yaşayan, ticari gayrimenkuller ile çok haşır neşir olduğunda kodamanlar tarafından tehdide varan, hakaret içeren ithamlara maruz kalan, gayrimenkul danışmanlarınca sevilmeyen (hatta desteksizce nefret edilen) meslek sahibi şahıs.