şükela:  tümü | bugün
 • lopezlerin jenıfırın dairesinden 1m2 alarak başlanabilir.
  8bintl veriyorsun, lopezin götünü koyduğu 1m2 lik bölüm senin oluyor.
  ben o kısmı aldım, siz kalan yerlere saldırın.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22763137.asp
 • gayrimenkul sertifikaları tebliğine göre "inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen, gayrimenkul projesinin belirli bağımsız bölümlerini veya bağımsız bölümlerin belirli bir alan birimini temsil eden nominal değeri eşit menkul kıymetler".

  gayrimenkul sertifikası ihraç süreci, yeni projenin satış bedelinin en az yüzde 50’si büyüklüğünde bir gayrimenkul projesini son 5 yıl içinde tamamlamış, arsa ya da kat irtifakı tapusu sahibi olan ihraççının izin almak üzere spk’ya ve sertifikaların borsada işlem görmesini sağlamak üzere bist’e başvurmasıyla başlamaktadır. ihraçla edinilen kaynak, proje değerleme tutarının yarısını aşmamalıdır. finansmanın yüzde 10’u inşaat başlamadan önce, kalan kısmı projenin ilerlemesiyle orantılı olarak yetkili kuruluş veya ihraca ilişkin banka garantisi bulunması durumunda banka tarafından ihraççı hesabına aktarılmaktadır. bankaca bloke edilen fonlar ise ihraççı adına, spk’ca uygun görülen sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmektedir. sertifikaya konu mülkiyet, projenin tamamlaması ile belirlenmiş esaslar çerçevesinde sertifika sahibine geçmekte (asli edim), asli edimin yerine getirilmesini önceden belirlenmiş “asli edim kullanma süresi” içinde talep etmeyen sertifika sahiplerine ise gayrimenkul satış bedeli ödenmektedir (tali edim) (bkz tcmb finansal istikrar raporu).

  ayrıca, belediyelerce ihracının yolu açılan finansal enstrüman.

  belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenenler tarafından, inşa edilecek projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymet olan gayrimenkul sertifikaları haziran ayında yayınlanması beklenen tebliğ ile sektör paydaşlarının ve yatırımcıların beklediği düzenlemeye kavuşacakmış.

  yurt içinde ve/veya dışında tüm yatırımcılara satılabilecek belediyelerin ihraç ettiği ürünler.

  kentsel dönüşüm sürecine ilave edilecekler ayrıca.

  http://www.bloomberght.com/…ertifikasi-ihrac-edecek
 • türkiye gibi süper kapalı ve hiç şeffaf olmayan bir sistem için ölümcül sonuçlar doğurabilecek oluşum. 9 yılda mortgage için ikincil piyasa oluşturamayan bir ülke bu sistemi asla hayata geçiremez.uzak durunuz.
 • (bkz: büyük balon)
 • (bkz: the big short)
 • amerika'daki mortgage kredilerine dayandırılmış sentetik enstrümanlar ile karıştırılmaması gereken finansal enstrüman. evet tehlikelidir, hele türkiye'de çok tehlikelidir, gerekli önlemler alınmazsa (ki emin olun alınmayacak) emlak balonunun şişmesini de büyük ölçüde tetikler; ama teknik olarak ne amerika'daki mortgage kriziyle ne de the big short filmiyle bir alakası yoktur.
 • yeni projelere faizsiz finansman sağlamak amaçlıymış, projenin bitirilmesi teşvik edilecekmiş.

  ihraççının sertifikayı son üç ay ortalama fiyatından geri alma garantisi verdiği bir nevi gayrimenkul kooperatif sistemi

  dunya.com
 • almayı düşünüyordum ama proje bitiminde aldığınız fiyattan daha düşük fiyatla inşaat şirketi sizden alabilir gibi bir ihtimal doğuyor. (son 3 ay ortalaması alınıyor ise)

  3yıllık proje diyelim ilk ayda aldınız 100bin tl değerinde hisse. 1-2 yıl içinde elden çıkartmak gerek sonlara kalmak riskli olabilir. hisselere talep olmazsa zararına satışlar olur.
 • sanki insanlar yatirim yapsin diye degil de projelere finansman saglamak icin dusunulen hadise.

  diyelim ki bir insaat sirketi bir yere avm yapiyor.

  dedi ki ahan da bu proje 100 milyon dolar degerinde. yatirimcilara bu fiyat uzerinden pay edilecek.

  pek is bittikten sonra bu insaat sirketi 100 milyon dedik ama talep olmadi 50 milyon pay biciliyor dese kim kimi silkelemis oluyor?

  bunun bir kontrolu var mi?

  bu iste devlet yatirimcidan yana mi olacak yoksa insaat firmalarindan yana mi?
 • vakti zamanında boğaz köprüsü senetleri vardı,işte onlar kadar bile itibarı olmayacaktır.