şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: meşru)
 • objektif değil, subjektif bir nitelemedir.

  haberde, bilimsel bir metinde kullanmak komik düşer, kişisel görüş içerir.
 • sunum yapacağım konu. evet sadece gayrimeşru konum. 1 haftadır hakkında bir şeyler düşünüyorum ama daha karar veremedim nasıl bir şey yapsam diye. sunum için 5 dakika süre verildi, bu süreyi de katınca insan geriliyor ister istemez. hayır o kadar basit konu vardı; laiklik, demokrasi, ayrımcılık, ön yargı gibi ama gele gele gayrimeşru geldi. ya hangi konuyu seçersem seçeyim psikolojik olarak yapılmasının zor olduğunu düşüneceğim ya da bu tür seçimleri yaptığım zamanlar murphy kanunları işlemeye başlıyor. bilemedim şimdi.
 • toplumsal açıdan "suç" olarak nitelendirilen faaliyet ve değerler üzerine temellendirilmiş yaşam biçimi, kriminal alt kültür.

  (bkz: alem)
 • anlam ayrımından gidersen gayri-meşru yani yasal olmayan.
  ilk akla gelen uyuşturucu, kumar, adam kaçırma gibi kriminal şeyler.
  işin aslı bu değil aslında.
  devletin yasalaştırmadığı denmelidir.
  kumarı devlet oynatırsa meşru olur, örneğin iddaa , sayısal loto falan filan...
  uyuşturucuyu devlet satarda vergisini alırsa yine meşru olur, antidepresan ( kimse kalkıp da antidepresan uyuşturucu değil demesin, alıyosun sızıyosun işte)
  gelelim adam kaçırmaya, suçsuz yere içeri atılan onca insan, adam kaçırmaya girmiyor mu???
 • kısaca devletin veya toplumun onaylamadığı yasalara veya törelere aykırı davranış. islamiyet'in helal kıldığı şeklin dışında her türlü sevmeler ve muhabbetler de gayrı meşrudur ve dinen yasaklanmıştır.
  riasale-i nur'un muhtelif yerlerinde yazılanların biri de şöyledir:
  "o gençliğin su'-i istimaliyle gelen hastalıkla hastanelere ve kalp ve ruhun gıdasızlık ve vazifesizliğinden neşet eden sıkıntılarla meyhanelere , sefahethanelere veya mezaristana düşeceklerini bilmek istersen; git, hastahanelerden ve hapishanelerden meyhanelerden sor. elbette ekseriyetle, gençlerin gençliğinin su'-i istimalinden ve taşkınlıklarından ve gayrı meşru keyiflerin cezası olarak gelen tokatlardan eyvahlar ve ağlamalar ve esefler işiteceksin."
 • enantiodromi gereği uzayan meşru gayrimeşruya gider.

  adem'le havva'nın yediği elma sakın ola gayrimeşru ilişkilerinin ortadan kaldırdıkları ve elma diye kakaladıkları aşk meyvesi olmasın?

  "yasalar tarafından onaylanmayan ilişkilerden, evlilikten doğan akrabalıklar kadar çok ve karmaşık, ama daha sağlam akrabalık bağları doğar. bu kadar özel türden ilişkileri bir yana bıraksak da, gerçek aşktan kaynaklanan gayrimeşru ilişkilerin ailevi duyguları, akrabalık görevlerini sarsmayıp aksine pekiştirdiğine sık sık şahit olmaz mıyız? bu durumda gayrimeşru ilişki, evlilikte anlamsız olabilecek birçok şeye ruh katar*." marcel proust - la prisonniere