şükela:  tümü | bugün
  • ekonominin, refah ve gelişmişlik düzeyini ölçen lakin mekanikliği itibariyle sayısal bir veriden öteye gidemeyen gayri safi milli hasıla kavramı yerine düşünülebilecek alternatif duygusal kriter. hem böylesi, vatandaşların halet-i ruhiyelerini daha iyi yansıtma imkanı tanıyabilir. sonuçta geçtiğimiz sene türkiye'de yapılan araştırmalar, 3000$ civarındaki kişi başına düşen gmsh gibi avrupa'nın en düşük gelir seviyelerinden birine rağmen insanların yaşamlarını mutlu mesut devam ettirdiklerini göstermiştir. keza iskandinavya ve isviçre gibi 30000 $'lara varan yıllık gelirlere karşın insanların hayatlarından pek de hoşnut olmadığı ülkeler/bölgeler mevcuttur. hal böyleyken gelir düzeyini yegâne veri olarak almak, kitlenin ruhunu anlamaya yetmeyecektir. bu noktada, ölçülmesi her ne kadar güç de olsa gayri safi milli mutluluk, toplumu anlayabilmek için daha sağlam ipuçları verebilir.
  • kisaca 'gsmm' dir. gayri safi yurtici mutlulukla karistirilir genelde. gsmm hesabi icerisinde yurt disinda mutluluk kazanip bunun en azindan bir kisimini turkiye'ye donduren vatandaslarimizin yer almasi, ayrica turkiye'de yasayan yabancilarin mutluluklarinin gozardi edilmesi gerekir.
  • ilk defa, himalaya'lardaki bhutan kralligi'nin budist krali tarafindan literature kazandirilmis kavramdir.
  • bhutan eski başkanı tshering tobgay ' ın ted sunumu ile tanıştığım endeks. vikipedia' da bhutan hükümetine rehberlik eden felsefe olarak tanımlanmış.

    gnh'nin dokuz ilgi alanı var, psikolojik refah, sağlık, zaman kullanımı, eğitim, kültürel çeşitlilik ve esneklik, iyi yönetişim, toplumun canlılığı, ekolojik çeşitlilik ve esneklik ve yaşam standartları.

    buna karşılık 2019 dünya mutluluk endeksinde 156 ülke arasında bhutan 95. sırada bulunuyor. ( türkiye 79. ) dünya mutluluk endeksi, ülkeleri sıralarken altı farklı değişkene bakıyor, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, sağlıklı yaşam beklentisi ( life expectancy ) , özgürlük , cömertlik-fedakarlık(generosity), sosyal destek ve hükümet-iş dünyasında yolsuzluğun olmaması. bhutan, himalayalarda kendini meditasyona adamış bir toplum olarak, kişi başına düşen gelir değişkeninden notu kırılıyor.

    anlaşılan bhutan'lılar para ile saadet olmaz sloganı altında örgütlenirken, batı toplumu paraları olmayan bhutan eşrafınının mutluluğunu tanımayarak mukabele ediyor.