şükela:  tümü | bugün
 • faydali bir hede * oldugu konusunda tartismalara yol acabilecek en son bugun ankara kizilay meydanindaki mitingde biber gazi ismiyle, el bombasi seklinde duzenlenmis ardarda 10 a yakin atilan bu bombalar eylemcilerin yani sira kizilayda bulunan tum insanlari etkilemekle kalmamis astimi olan bir vatandasta da kriz etkisi yapmistir. bu kisinin eylemle ilgisi olmadigi goz onunde bulundurulursa toplulugun direncini kirmayi hedefleyen bu hedenin ne kadar yararli ve yerinde kullanilan bir hede oldugu tartisilir duruma gelir.. sirf eylemcilerin oldugu bir mekanda da atilsa bu hede insan sagligina zararlidir, polisin hic bir insana zarar verme yetkisi yoktur...

  4.yıl editi: evet yine entry üzerime kalmış benden önce "hede"li bişeyler yazılmış olsa gerek, arkadaş silmiş ya da uçmuş bilemiyorum ama silmicem ibreti alem olsun.

  13.yil editi: yarar zarar hede hodo demisiz de oldurduler bizi be sozluk...
 • üzerinde türkçe olarak şöyle bir uyarı yer almaktaymış:

  "dikkat! gözyaşartıcı gaz mühimmatıdır. bulunduğunda polise teslim edilmelidir. toplumsal olaylarda kullanılmamalıdır"
 • tüketilmesinde bir politikacı çocuğunun karı olduğunu tahmin ettiğim ürün.
 • göze teması halinde su ile değil süt ile temizlenmesi gereken maddedir.
 • (bkz: #21499100)
 • polis "uluslararası yükseköğretim kongresi"ni protesto eden gruplara gaz bombasıyla müdahale etmiştir. sağolsunlar dolmabahçe'de yapılan müdahale kabataş'ta öğle arasına çıktığımız sırada bizleri de mahvetmiştir. biz burda bu kadar etkilendiysek ordaki öğrencilerin halini düşünemiyorum. bu orantısız güç değildir de nedir?
  http://www.hurriyet.com.tr/…em/17891346.asp?gid=381
 • yorgan altında atılır. kış aylarında ısıtır, yaz aylarında bayıltır.
 • "
  halka silah kullanmaya son verin
  -

  toplumsal gösterilerde gaz bombalarının kullanımındaki artışı kaygıyla izlemekteyiz.

  gösterilerde kullanılan gazlar ölümcül sonuçları olan kimyasal silahlardır. bu silah; yalnızca hedef alınanı değil aynı zamanda hava ile dağılımı nedeniyle çevresindeki tüm toplumu etkileyecek şekilde yayılmaktadır.

  ani etkileri arasında; göz yaşarması, hapşırık, öksürük, zorlu soluma, gözlerde ağrı, geçici körlük, göz kapaklarında, boğazda ve midede tahriş, bulantı, kusma, ishal ve deride tahriş, tansiyon yüksekliği gibi çok değişik semptomlar gözlenir.

  bununla birlikte astım ataklarına neden olduğu, yüksek miktarlarda ise solunum fonksiyonunda bozukluk meydana getirdiği bilinmektedir. yüksek miktarlarda maruz kalmanın kalp yetmezliği, karaciğer hasarı ve ölüme neden olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır.

  sağlık bakanlığı gaz bombalarının kimyasal silah olduğunu bilmektedir. iç işleri bakanlığı kimyasal silah olan gaz bombalarının ani etkilerinden haberdardır. savunma bakanlığı ne yazık ki konu ile ilgisi bulunmadığını belirtmektedir. emniyet güçleri ise giderek daha fazla gaza ihtiyaç duymakta; öngörülen stoklar yetmemektedir.

  oysa geçtiğimiz yıllarda hastane bahçesinde hastaları dahi tehlikeye atarak fütursuzca kullanılan; bir insanın ölümüne neden olduğu kanıtlanan biber gazlarının etkileri konusunda yetkililerin deneyimli olduğunu bilmekteyiz.

  cezaevlerinde yaşanan olaylarda; kapalı alanda kullanılan aşırı gazın neden olduğu ölümler anımsanacaktır.

  dün de hopa’da başbakan erdoğan’ın mitingi sırasında meydana gelen olaylarda, polisin gaz kullanımı nedeniyle bir kişi gazdan etkilenerek yaşamını yitirdi. benzer örnekleri geçmişte de acı biçimde yaşamıştık.

  toplumsal gösterilerde kimyasal silah olan gazların kullanılması kesinlikle çok sakıncalıdır, hatta öldürücü olduğu ülkemizdeki uygulamalarında da ne yazık ki kanıtlanmıştır. üstelik her tür toplumsal olayda kontrolsüz biçimde, aşırı miktarda, kısa ve çok kısa mesafeden uygulanması “alışkanlık” haline getirilmiştir. türk tabipleri birliği, bu durumu çok derin bir kaygıyla karşılamakta ve kabul edilemez bulmaktadır.

  içişleri, savunma ve sağlık bakanlıkları’nı kullanılan gazlara ilişkin ivedilikle önlem almaları, halkın üzerine silah sıkılmasına son vermeleri için uyarıyoruz.

  türk tabipleri birliği
  "