şükela:  tümü | bugün
 • neredeyse tamamı gazlardan oluşan gezegenlere verilen isim. güneş sistemimizdeki gaz devleri: jüpiter, satürn, uranüs ve neptün.
 • kayaç yapıya sahip olmayan, yani çoğunluğu katı maddeden oluşmayan gezegenlere, gaz devi denir. kütlesi 10 dünya kütlesinin üzerindeki gezegenler gaz devi olarak nitelenir, ama bu kütle bir gaz gezegeni olmak için gereken en az kütle değildir; 10 dünya kütlesinin altında, mini neptün adı verilen gaz gezegenler de olabilir.

  gaz devleri, büyük kütleli gezegenler olmalarından dolayı, güneş sistemi'nin dışındaki gezegen araştırmalarında, kayaç yapıda, yani dünya benzeri gezegenlere göre daha kolay bulunurlar. bu nedenle, güneş sistemi dışında keşfedilen çoğu gezegen bir gaz devidir.

  bu gezegenlerin yapılarına kısaca değinecek olursak, en dışta hidrojen ve helyumdan oluşan ince bir atmosfer bulunur. atmosferin altında, metalik hidrojen, helyum, metan gazı, metan buzu, su ve amonyak gibi maddelerden bir veya birkaçı bulunabilir. en iç kesimde ise, genellikle kaya ve buzdan ibaret bir çekirdek vardır.

  güneş sistemi'ndeki gaz devleri, sırasıyla jüpiter, satürn, uranüs ve neptün'dür. jüpiter ve satürn'de metalik hidrojen bulunurken, uranüs ve neptün'de metan ve amonyak bulunur.

  uranüs ve neptün, iç yapılarındaki metan, amonyak ve sudan dolayı -bunlar donmuş haldedir- buz devi olarak da bilinir.
 • dış katmanların yarattığı yüksek basınç ve çekirdekteki yüksek ısı sebebi ile, gaz devinin çekirdeğinde bulunan karbonun dünya büyüklüğünde elmaslara dönüşebileceği iddia edilmiştir. link

  (bkz: lucy in the sky with diamonds)