• ona buna paso gaz veren ve verdiği gazdan dolayı mutluluk duyulmasını bekleyen kişiye verilen sıfat veya zamir ,olmadı yüklem.
  • bazı gasoline direct injection (fsi olarak da bilinen teknoloji) motorlarda bulunmayabilen parça. bu sayede düşük güç gereken çalışma modlarında hava akımının kısıtlanmasından kaynaklanan kayıpların önüne geçilmektedir.

bunun tam tersi de geçerli olup, yeni nesil bazı dizel motorlarda bulunabilmektedir. bu motorlarda gereken durumlarda gaz kelebeğinin kısılması ile emme manifoldunda nispeten düşük basınç oluşturulmakta, bu sayede egzoz gazının (bkz: egr) daha kolay alınması, yanma odası sıcaklığının düşürülmesi, sonuçta da salınan nox miktarının azaltılması sağlanmaktadır.
  • arızalandıysa illet bir şey. arabanız birden istop eder. yolda ne zaman istop edecek diye sürekli tetikte olmanız gerekir. gazda istop ediyor benzinde etmemesi sizi yanıltmasın kelebeğin kanatları kırılmış birkere. ufak bir parça maliyeti ise buyuk. hadi geçmiş olsun.
  • vag grubu araçlarda söküldüğünde yani elektrik bağlantısı kesildiğinde yerine takmanız yetmez, bilgisayara bağlayıp adaptasyon yapmanız gerekir. muhtemelen başka markalarda da çoğu modern araçta bu durum vardır. söküp bir tozunu alayım diyebileceğimiz bir parça değildir. ilerleyen km ile birlikte tozlanır, kirlenir ve sorun çıkartır.

motora giren hava miktarını ayarlamakla görevlidir.
  • 2012 model benzinli volkswagen tiguan araçta bozulunca avek otomotiv'de 1600 tl'ye değiştirilen bir şeymiş acı bir şekilde deneyimledik. neyse biraz bakındım da aşırı kazık yemedik sanırım.
  • vw marka araçların 2000 yıllarından beri çözemediği kronik problem yaratan mekanik parça.
  • kendisiyle bugün aracımın aniden epc arızası vermesi vasıtasıyla tanıştık. epc uyarısının ardından araç çekişten düştü ve tam da yokuşta kaldığım için bayıldı. çekiciyle servise çektirebildim. değişmesi gerektiğini söylediler. tamir tamamlandıktan sonra editleyip bilgi veririm.

edit: parçayı yenisiyle değiştirdiler. 6 aydır sorun yaşamadım.
  • kendisiyle daha önce uzaktan bir tanışıklığımız vardı ama dün acı bir tecrübeyle iyice tanımış oldum kendisini. 2014 corolla aracım seyir halindeyken aniden gaz pedalının devre dışı kalmasıyla beni yolda bıraktı. çekici ile götürdüğümüz servsite gaz kelebeğinin tamiri mümkün olmayacak şekilde bozulduğu ve orjinal parçanın 7 bin tl olduğu söylendi. 30 saniye civarı duraksayip yutkunduktan sonra yaklaşık %30 una çıkma parça alınıp takıldı.
    bozmayın efendim, üzer.
  • honda modellerinde * ilginç prosedürler ile bakımını temizliğini hatta kalibrasyonunu yapabileceğiniz parça.

parçanın yerini , nasıl söküldüğünü bilmiyorsanız youtube dan videolarına bakarak öğrenebilirsiniz. çok kafanıza yatmadıysa bir ustaya gidin. boğazı yerinden sökmeseniz de olur. sensörler ve mekanizma büyük bir arıza yoksa zaten sökülmüyor. işleme başlamadan önce akü kutup başlarını sökün. bu kısım önemli. hem kısa devreye sebep olmazsınız hem de parçanın resetlenmesi ve kalibrasyonu bu şekilde yapılıyor. bu arada güvenlik kodu isteyen teyp veya alarm olup olmadığını kontrol edin. bazı araçlarda teyip güvenlik kodu isteyebiliyor.

parçayı temizlerken balata spreyini mümkün olduğu kadar az kullanın. hatta benzin kullanarak temizleyebilirsiniz. aşırı kullanımda araç ilk çalışmada zorlanır. hatta araca zarar verebilirsiniz. temizledikten sonra uçması için uzun süre beklemek yararlı olacaktır.

temizlerken tornavidaya bez sarılabilir. ancak parçayı kırmamaya ve çizmemeye dikkat edin.

yerine taktıktan sonra akü kutup başlarını bağlayın. aracın klima , havalandırma , far gibi bütün ek sistemleri kapatın. cam açma gibi işlemler yapmayın. araç soğuksa ısınıp fan açana kadar bekleyin. bazı videolarda 3000 rpm de sabit bekleyin diyor ancak gerek yok. araç termostad ve fan açtığında prosedür başlıyor. siz ara hiç dokunmadan 20 dk veya yarım saat çalıştırın. bu süre zarfında rolanti dalgalanmaları olması normaldir. yakıt sarfiyatını düşünmenize gerek yok. araç rolantide iken saatte 2 litre bile yakmaz. toplam sürede maksimum 1.5 litre benzin ziyan olacaktır. bu işlemi açık alanda yapmanız yine önemli. araç yarım saat çalıştıktan sonra bir kaç defa gaz verip bırakın. sonrasında kontağı kapatın. tekrar çalıştırdığınızda yine rolantide 1 dk kadar bekleyin. bu şekilde iki defa rolantide hatta trafik ışıklarına gelirken kendi stop eden aracı düzelttim. işin ilginci daha önce ustalar pedal adaptasyonu yapmıştı sorun %100 çözülmemişti.

örnek video
hesabın var mı? giriş yap