şükela:  tümü | bugün soru sor
 • solvent içinde çözündürülmüş uçucu maddelerin ısı, taşıyıcı gaz, kolon, dedektör gibi elemanların desteği ile tanımlanması yöntemi. uçucu olmayan maddeler için de hplc (high performance liquid chromatography) diye bişi var.
 • uçucu ve buharlaştığında kimyasal değişime uğramayan kimyasalları birbirinden ayırmak için kullanılan verimli bir kromatografi yöntemi. taşıyıcı olarak inert bir gaz, kapilar ya da bileşik kolon, sabit faz olarak duruma göre katı madde ya da sıvı film kullanılır. maddeler polarite değerleri ve buharlaşma sıcaklıklarına göre ayrılır. alev iyonizasyon detektörüyle sonuçlar verimli şekilde görüntülenebilir.

  ayrıca deney protokolünü yazarken

  -kromatografiyle ne yapıyorsunuz?
  -kimyasalları, kimyasalları... birbirinden ayırıyoruz!
  -nasıl ayırıyorsunuz peki?
  -gaz veriyoruz! (ayrılırsın sen, kesseler acımaz, ayrıl da gel aslan izopentanol yürrü be koçum!)

  şeklindeki cem yılmazvari diyaloğu aklıma getirip "pshsssh" efektiyle gülmeme yol açan yöntemdir kendisi.
 • her baba yiğidin ha diyip kullanamayacağı, bırakın kullanmayı ha diyip alamayacağı sistem. bi de bunun kardeşi var hplc
  elin alışık olması lazım ikisine de.
 • csi dizilerinde durmadan kullanilan alet, bu olmasa mazallah tüm sapiklar sokaklarda olucak.
 • kıçına bir de mass spectroscopy eklendiğinde muhteşem olan analitik kimya yöntemi.
 • basitçe bir enjeksiyon portu, sabit faz ile doldurulmuş bir kolon, kolon fırını ve dedektörden oluşan kimyasal ayrıştırma sistemidir.
  numuneler sıvı şeklinde, ister manuel bir şekilde şırınga ile ya da üreticiye göre farklılık arzedebilecek dizaynda otomatik örnekleyiciler ile sisteme verilir.
  numuneyi, inert bir gaz taşır ve kolon içerisindeki sabit faz ile etkileşmesini sağlar. bu durumda, ayrışmanın türe göre verimli ve tam bir şekilde olabilmesi için, kolona bir sıcaklık programı uygulanmalı ve gerekli uzunlukta ve uygun dolgu maddesine sahip kolonlar seçilmelidir.
  dedektör alternatifleri çok fazladır. analizlenen numunenin türüne ve fonksiyonel gruplarına göre dedektör seçimi yapılabilir.
  çok dar ve özetleyici bir örnek olarak; azot ve fosforlu bileşiklerin analizlenmesinde nitrogen-phosphorous detector kullanılmaktadır.
  en genel ve bilinen dedektör alev iyonlaşma dedektörüdür.
  ileri amaçlı uygulamalar ve veri doğrulaması için kütle spektrometresi ile birleştirilmiş alternatif gc sistemleri kullanılır.
  bu noktada kolonun çıkışı dedektör olarak, vakum altında çalışan ve quadrupole çubuklarına sahip olan bir kütle spektrometresinin girişine bağlanarak, ayrıştırılan numunelerin kütlesel parmak izleri tespit edilebilir.
  bir gaz kromatografi sistemi, hemen her kalite kontrol ve araştırma geliştirme laboratuvarının ihtiyacıdır.
  gıda, çevre, klinik vb uygulamaların hepsine cevap verebilen multi disipliner bir sistemdir.
 • aynı düzenek, aynı şartlar altında defalarca çalıştırılsa bile aynı iki sonucu alma olasılığı deveyi hendekten atlatma olasılığı ile hemen hemen aynıdır. o biçim hassas bir alettir.
 • taşıyıcı gaz olarak genelde tercih edilen helyum tüpünün yanısıra flame ionization detector (fid) dedektör kullanılıyorsa dedektörde yanma sağlamak için hidrojen ve hava tüpleri ile birlikte 3 tüp bağlanmasını gerektiren cihaz.

  headspace örnekleyici ile birlikte kullanıldığında numune hazırlama ve enjeksiyon faslı kolay olmakla birlikte tekrarlanabilirliğin sağlanması yine de zordur.

  normal kullanımı dışında kolon fırını, cam malzemeleri kurutma amacıyla da kullanılabilmektedir.
 • organik maddelerin analizi için laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılan, dedektör çeşitliliği sayesinde birçok madde analizi için düşük dedeksiyon limitlerine inebileceğiniz bir cihazdır. flame ionization detector (fid) ve thermal conductivity detector (tcd) gibi genel dedektöre sahip olsa da yapıda klor, flor, brom, iyot gibi halojen içeren maddelerinin düşük ppb seviyelerinde analizini sağlayan electron capture detector (ecd) veya azot ve fosfor içeren maddeler için düşük ppb seviyelerinde analiz sağlayan nitrogen–phosphorus detector (npd) en yaygın dedektörlerdir.
 • (bkz: yağ analizi)