şükela:  tümü | bugün
  • kapalı sistem boru devrelerinde, tüp veya gaz tanklarında bulunan gazın, çevre ısısının artmasına bağlı olarak genleşmesi ve atmosfere karışamaması sonucu maruz kaldığı sıkışmadır. çevre ısısının artmasından kasıt; yangın veya dış bir ısı kaynağı ile temas olabilir.

bu sıkışma emniyet sınırlarını aştığı takdirde patlama kaçınılmazdır. boru ve tank mukavemetleri ile cidar kalınlıkları emniyet unsurlarının başında gelir.
  • (bkz: hıçkırık)
  • karın ağrısına da neden olur. hatta gaz sıkışmasının karın ağrısına neden olduğu durumlarda tahlillerde hiçbir şey çıkmıyor. serum falan takıyorlar ama o da bir işe yaramıyor. bazen bu gaz sıkışması günlerce sürebilir.

sıkışan gaz çıkana kadar sancı şeklinde kendini belli eder. iki büklüm olunca sancının şiddeti nispeten düşer. apandisit sanılabilir ama sancının birden mideye kaymasıyla ayrılabilir, ayrılmayabilir de ama benim hep böyle oldu.

çıkınca bir şeyiniz kalmaz, ama gaz sıkıştığı sürece çok şiddetli sancıya da neden olabilir, hatta olur.
  • bu illet, kabir azabı, benim bir kere başıma geldi bu.

3 sene kadar önce arkadaşım elinde 2.5 litre kola ile bize geldi. o zamanlar da deli gibi kola içiyorum ben. oturduk filmin yanında 2.5 litreyi götürdük. akşama doğru karnımız acıkınca da, burger king'e gittik, bir 0,75'er litre kola da orada içtik.

burger king'ten eve geldiğimde midem de tuhaf hareketlilikler hissetmeye başladım. kolumu kaldırıyorum, midem ağrımaya başlıyor. bacağımı oynatıyorum, ağrıdan ölmek üzereyim.

saatler ilerledikçe de ağrının şiddeti artmaya devam etti. parmağımı oynatınca, birisi midemi bıçaklasın da kurtulayım, istiyordum. oturduğum yerden gözlerimden kendiliğinden yaş bile geliyordu.

gece yatarken hareket etmemek için iki yanımı yastıklarla sardım. ah uh'larla sabahı zor ettim. sabah kalkar kalkmaz da, arkadaşım doktora götürdü.

hastanede önce röntgenimi çektiler. röntgende kaburga kemiklerimin altında bir "dark side" vardı. (hala saklıyorum)

doktor : gaz sıkışması olmuş.
    ben : ?!?!?!
    doktor : çok mu asitli şey tükettin?
    ben : evet, kola içtim.
    doktor : belli.
    ben : eee, napmam lazım?
    doktor : osurman lazım.

gözlerimi kapattım, konsantre olup osurmaya çalıştım. ıııh çıkmıyor. sonra serum bağladılar, ağrıda bir gram azalma olmadı. serum bitince de, hastaneden çıktım, otobüse bindim, sevgilimin yanına gittim.

evde ağrılar içerisinde kanepede uzandım, o da doktor dayısının "sıcak su torbası koyun" önerisiyle mideme sıcak su torbası koydu. 30 dakika sonra midemden dışarıya doğru bir şeylerin süzüldüğünü hissetmeye başladım. yüzümde gülücükler açmaya başladı, etrafı ise gaz sarmaya başlamıştı.

kız arkadaşıma döndüm. hala orada duruyordu. o an bir kez daha kanaat getirdim ki, bu kız beni hakikaten seviyordu.
  • kıvrandırır.
  • insanin basina gelen versiyonda biraz kendini zorlayip mekik cekmek rahatlatici olabilir. soyle bi 15-20 mekik cekin (cekebiliyosaniz), o gaz her bir yukleniste oyle guzel cikar ki... mekikin ortasinda hem kasilma, hem gulme, hem rahatlama karisimi o muthis duyguyu da baska zaman tadamazsiniz.
  • yatağa sırtüstü uzanın, iki ayağınızıda bileklerden tutun ve tabanları birbirine dayayın. bu pozisyonda yarım mekik çekin. çıkardığınız gaz ve sese sizde çok şaşıracaksınız.
  • yaklasik 1 ay önce icinde bulundugum igrenc ötesi durum...
    karnina bir anda feci bir sanci geliyor ve gidiyor.
    sanci geldigi an ölmek istiyorsun. gectigi zaman yeniden dogmus gibi oluyorsun.
    ama cok sürmüyor aradan bir 5 dakika geciyor ve sanci tekrar kapiyi caliyor.
    of cok zor bir durum.
  • uzun süre geçmeyen ve sırta vurup doktora gittiğinizde böbrek taşı sanılan versiyonları olan sancı türü. ramazan ayında geçmesinden mütevellit oruç tutmak birebir iyi gelmektedir. tecrübeyle sabittir.
  • bebeklerin çoğunun ağlama sebebidir.