*

şükela:  tümü | bugün
  • temiz yanan (dumani, isi, artigi olmayan), kolay yanan, guzel isitan bir de haliyla yakit olarak gaz kullanilan, gazin litresine gore ekonomisi degisen, simdilerde pek az rastlanilan soba.
  • ayrıca yakılması ve söndürülmesi için merasimler tertiplenir, hatta bu merasimler sırasında kendisi "dışarıyı seyretsin" diye balkona vs. çıkarılır!
    yoksa odanız,salonunuz... gaz kokar!
  • kerosendir burada adı geçen "gaz".
  • uzun zaman izmirlilerin ısınma ihtiyacını gidermiş olan soba türü.son yıllarda klimalara,elektrik sobalarına yerlerini bırakmışlardır.en kötü yanı küçücük sobaya rağmen balkonu işgal eden devasa gaz varilidir.hem görüntüsü hoş değildir.sobanın arkasındaki küçük depo dikkatlice kaldırılır , balkona çıkılır , deponun ağzına huni konur , varilin musluğu açılır.uyanık olmak lazımdır, balkonda etrafı seyretmeye dalarsanız gaz taşar,deponun etrafı kirlenir,oda leş gibi kokar.hem maddi zararı da var.sonra depo tekrar sobanın yanına getirilir,dikkatlice ters çevrilerek yerine takılır.gaz sobalarının depoları ters durur yada bizdeki modeller öyleydi.orta yerinde gazın akacağı beyaz plastikten etrafında yay olan bir parça vardır.bu kısmı sobadaki yerine denk getirmek lazımdır.sonra sobaya gaz akışını sağlayacak olan mandal çevrilir,bir kaç dakika beklenir.buradada dikkatli olmak lazımdır eğer unutulur sobanın içi gaz dolarsa pamukla içerideki gazları çekmek için uğraşırsınız yada dalgınlığa kibriti içine attığınız anda bom diye bir sesle beraber ejderha alevi ile tanışırsınız.kibrit çakılıp sobanın içindeki gaz gölcüğüne atılır ama atış sırasında kibrit sönerse baya bi kibrit ziyan edip uğraşırsınız .bu arada gazıda fazla kaçırmamak lazım dikkat.alev aldıktan sonra güzel mavi rengi sobanın önündeki camdan seyredersiniz , içiniz ısınır.birde çınarlı da mavi alev topuz gaz sobaları üretim yeri vardı.en kaliteli gaz sobaları bunlardı.varil bitmeye yakın en yakın benzinlik aranır,evin önüne koca tanker yanaşır,hortumu balkona kadar çekilir varil doldurulurdu.çocuklara da seyretmesi düşerdi.ne zevk alınırsa artık tanker gür gür ses çıkarıyor,pis bir gaz kokusu,poman ın hortumu gibi bi hortum balkonda.
  • her hatırladığımda bana soğuğu çağrıştıran nesne. çocuktuk, akşamları sekizde girerdik ailece eve*. ev bahçeli iki katlı, köşe bir evdi, tüm gün buz keserdi. e akşam sekizden sonra da gel gaz sobasını yak, ısınsın? bekle ısınır. buz gibidir buz. sadece sobaya bir santim mesafeye kadar yaklaşınca ısındığımı hatırlarım*.
  • eski tip teneke gaz sobaları vardır. bunların arkadaki deposunda gaz olur. bir ince borudan yavaş yavaş sızar sobaya. ama son derece düşük verimle yanar. işte bu sobalarda verimi yükseltmek için sobanın ortasına, tam gazın yandığı yere helezon şeklinde bir metal yay, tercihen araba amortisörü yayı gibi bir metal parça koyulur. bu metal kızgın hale gelince gazın buharını da yakmaya başlar ve japon gaz sobaları gibi az miktarda gazla yüksek ısı verir. metal kor haline gelince tüm gaz yanar. is bile çıkmaz bacadan. fazla açınca sobanın tenekesi bile kızarır.
  • bizim evde otuz yıllık olan bir tanesi bulunan soba çeşidi. şu an evde tek başıma yaşadığım ve odun sobasını yakmaya üşendiğim için bu sobayı kullanmaya karar verdim. ancak karar verdiğimle kaldım. çünkü bir türlü gazyağı satan yer bulamıyorum.