şükela:  tümü | bugün
 • öfke, hiddet
 • mesut uçakanın '80lerde çektiği ve türkiyedeki gösteriminin sonuçlarından pek hoşnut olmadığı filmidir.
 • gazap öyle bir şeydir ki;
  isa'ya sorarlar "dünyada ve ahirette korkulması gereken en büyük, yegane şey nedir?"
  isa cevap verir "allah'ın gazabıdır."
  yine sorarlar "peki ondan korunmanın yolu, çaresi nedir?"
  isa cevap verir "kendi gazabını yenmendir. tek çare budur!"
 • öfke. savunma mekanizması.
 • wilbur smith romanı için (bkz: rage)
 • cengiz han demiş ki;

  “ı am the punishment of god...ıf you had not committed great sins, god would not have sent a punishment like me upon you.”

  "ben tanrının cezasıyım. eğer bir günah işlememiş olsaydınız, tanrı sizi cezalandırmam için beni yollamazdı."
 • (bkz: şiddetli hiddet)

  böyle yazınca baya havalı oldu, gazap kelimesinden daha güzel.

  bu hiddeti psikolojik bakımdan ele alırsak iki kelimeyle özetlenebilir. enerji artışı.

  bu psikolojik durum kişiyi, fizyolojik sahada kendine has bazı tepkiler uyandırır:
  damarlarda şişme, seste çatlaklık, vücudun her an atılmak istercesine titremeye başlaması. uzun vadede kadınlarda süt kesilmesine kadar ilerleyebilir.

  belirtilerin ortaya en çok çıktığı zaman, kişinin kendini güvende hissetmediği anlardır.
  eski psikologlar bunu ''kısa süreli delilik'' olarak da adlandırmışlardır. kişi kendini güvende hissettiği zaman gittikçe etkilerini kaybeder. heyecanın bir üst evresidir.

  ''peki bu bilgiler benim ne işime yarayacak ?''

  trafikte, evde, iş yerinde ve bunun gibi sosyal ortamlarda tansiyonun arttığı vakitler etrafınızdaki insanlarda yukarıdaki belirtileri görürseniz, üstünlüğü ele almanız kolaylaşır.

  nasıl mı?

  dediğim gibi eğer bir tartışmada gerçekten haklı olan taraf sizseniz ve karşınızdaki insanda yukardaki belirtileri görürseniz kontrolü ele almak tamamen sizin sakinliğinize kalır. vicdan duygusunu kaybetmemiş sinirli insanlar sizinle tartışırken sakinliğiniz yüzünden size asla ama asla saldırıda veya temasta bulunamaz.*

  insan kendini ortada hiçbir sorun kalmadığında güvende hisseder ve gazabın etkisinden kurtulur. siz koruduğunuz sakinliğinizle karşı tarafın sorunlarına mantıklı cevaplar verip onu ikna ederseniz duygu patlamalarına sebep olursunuz. duygu patlamalarına örnek olarak ağlamayı verebiliriz.

  duygu patlamalarımıza sebep olmamız ise karşı tarafın beynine giden kanın azalmasından ötürü* dediklerinizin doğruluğunu kişinin yeteri kadar idrak edememesidir.

  velhasılıkelam özet geçersem, en sinirli insanları bile sakinliğinizi koruyarak deli edebilir. onların bu zaaflarından yararlanarak her türlü tartışmadan (haklı olduğunuz sürece) üstünlüğünüzü kaybetmeden alnınızın akıyla çıkabilirsiniz. tek yapmanız gereken sakin olmak.

  peki nasıl sakin olacağız? buyrun; #69497488
 • nişanyan'a göre gazap arapça gadap "kızgınlık, öfke" sözcüğünden gelmeymiş. o bakımdan gudubet gazabın akrabası.

  asmodeus, süleyman'ın tapınağı'nın inşasında çalışan güçlü ifrit/şeytanlardan biridir. isminin kökeni "gazap" kelimesine dayanır, acımasızdır. insanları şehvet üstünden etkiler.

  "incittiğim kişilerin önünde ruhumu temizlemeden önce gazabın selleri her yanımı sarmasın tanrım." william faulkner - as i lay dying

  (bkz: asmodeus/@ibisile)
 • werner herzog'un; aguirre; der zorn gottes filminde güney amerika sahiplerinin başına bela olmaya gelen ve tek başına kalan sarı çiyan klaus kinski'nin aksine, azteklerin gök gürültüleri ve sağanaklarla dönecek olan beyaz tenli, sakallı tanrısı quetzalcoatl zannettikleri hernan cortes, tüfeğiyle aztek kahinlerine ölüm vaat etmemişti. kan davalarına hangi mahkeme bakar ki? bolivar, yitirilmiş özgürlüğü evine getirdiğinde, şartlı tahliye henüz sakal bırakmamıştı. auschwitz'e hacı olmaya giden ss subayları herhalde fırınların etrafında tavaf ediyorlardı. kısa boylu, satrançsever fransız topçusu, moskova önlerinde donan lejyonlarını istese sina çölünde de susuzluktan kırabilirdi.

  insan, tasvirlerle tasnif edilseydi tarih daha tarafsız olabilirdi.

  öfke bir duygudur, gazap onun uygulanış biçimi.