• en azından 1 hafta ya da bilemedin 1 gün ücretsiz üyelik gibi bir şey verselerdi de neye para vereceğimizi bilseydik keşke. bu sebepten şimdilik abone olmayı düşünmediğim oluşum.
  • 3 aylık abone oldum.
    abonelik bitti mayıs ayında otomatik yenilendi, aslen yenileme niyetim yoktu bazı harcamaları kısıtlamak adına, neyse 27 lira yemek parası dedim geçtim.
    yenileme oldu.
    bir türlü yeni sayılara erişemedim.
    mail attım, yanıt verdiler sistemden mailinizi silmişsiniz diye.
    evet sildim çünkü zaten her sabah 7'de mesaj atıyorlar.
    ama mail adresine her gün mail trafiği yaratmasını istemediğim için bildirimi kapamıştım.
    düzelttik dediler, o gün okudum ertesi gün yine erişemedim.
    sistemi yeniliyoruz dediler.
    peki dedik, eskiden pdf indirip rahatça offline okunabiliyordu.
    şimdi yeni sistem yapmışlar, gazetenin her sayfasını tek tek görüntüleyebiliyorsunuz, ama eskideki gibi sayfayı kaydırarak rahatça okunabilirlik çileye döndü.
    altta sekmeden tek tek bulamaya çalışmak uğraştırıyor.
    ha sms atıyorlar hala ve sms linki ile pdf görünüyor ama ben telefondan gazete okmak istemiyorum.
    çalışan, düzgün yürüyen şeyi işlevsiz hale getirdiler keyfim kaçtı.
    eskiden her gün olmasa da 2-3 günde bir girip 3 günlük gazeteyi pdf indirip müsait oldukça okumak güzeldi.
    şimdi o konfor da gitti.
    teşekkürler gazete pencere.
  • aylık 9 lira nedir ki? diyerek abone olup ne olup ne bittiğine bakmak istediğim oluşum.

oluşum diyorum çünkü bir gazeteyi çağrıştırmıyor. medya sektöründe en az 10-20 yılını geçirmiş artık muhabirlikten köşe yazarlığını terfi(!) etmiş bazı isimlerin bir araya gelip yazılarını yazdıkları bir mecra olmuş burası. haberler, zaten bir gün önce ya da aynı gün diğer gazete ve internet sitelerinde okuduğumuz haberlerin takla attırılmasıyla yazılmış gibi ki muhtemelen öyle. köşe yazıları dışında pencere'ye ait bir özel bir haber henüz görmedim, gören varsa yeşillendirsin.

bu noktada bir gazeteyi gazete yapan şey, köşe yazarları değil içerik üreten muhabirlerdir. muhabir, alana çıkar, araştırma yapar, soru sorar ve sonucunda haberini yazar. köşe yazarları ise konuya dair değerli(!) görüşlerini köşelerinden okuyuculara aktarır. pencere'de ise sadece ve sadece köşe yazarlarının isimlerini ve "özgün" içeriklerini görüyoruz.

gazetecilik, sanıldığının aksine yapılması pahalı bir iş. sadece bir bilgisayarla yapılabilecek kadar basit değil. güçlü bir muhabir ekibi, onların sigortalarını yapabilecek, maaşlarını ödeyebilecek, habere ulaşım konusunda her türlü imkanı seferber edecek paranın olması lazım. bunu bugün holding sahipleri yapabiliyor, onların da gazetecilik gibi bir derdi yok. cumhuriyet, birgün, evrensel gibi gazete satışları ve reklamlarla kendini döndürmeye çalışan bir kaç kuruluşu da unutmamak gerekir ama oralarda çalışan gazetecilerin hali malum. bunlar dışında internette gazetecilik yapan kuruluşlar da var, peki bunlar kendi finansmanlarını nasıl sağlıyorlar? medyascope, duvar, t24, odatv, çağdaşses, diken bunlardan ilk akla gelenler, daha nicesi de var. bu siteler genellikle giderlerini yurtdışı menşeli çeşitli fon dağıtıcılarından aldıkları yıllık yüz binlerce lira ile götürmeye çalışıyor. bazıları çeşitli bağış kampanyaları yapıyor, hemen hepsi reklam alıyor ama reklam gelirleri giderlerinin yanında çok komik. tüm bu kaynaklar gazetecilik için kullanılabilir ama sürdürülebilir değil.

peki ne demeye getiriyorum? gazete pencere'nin yaptığı şey biçim olarak gazeteciliğin bağımsız yürütülebileceği bir gelir kaynağı oluşturuyor ancak yapılan şey itibariyle bu da pek mümkün görünmüyor. ama tüm bunlar gösteriyor ki, ilerleyen günlerde, aylarda, yıllarda benzer bir iş modeliyle haberciliği önceleyen bir gazete ortaya çıkacaktır, çıkmalıdır.

ek: teknik olarak da sitenin bazı sorunları var. üye olmak çok zor, hemen aktifleşmiyor, ayrıca bana pdf olarak gönderdikleri gazeteyi rahatça herkesle paylaşabiliyorum. gazetenin bir iki sayısını görmek isteyen mesaj kutumu yeşillendirirse yollayabilirim.

ek2: tasarımları da çok kötü ama bunu tasarımla ilgilenen bir arkadaş yazarsa daha iyi olacaktır.
  • "sürekli bir günlük 30 kuruş aylık 9 lira" reklamıdır gidiyor. yarın ne olacağını bilemem ama ben de bugün, içeriğini tam bilemediğim bir yayına, hovardalık edip, aylık 9 tl verebilecek durumdayım. ben bu durumdayım da ülkedeki düzenli okuyan insanların büyük çoğunluğu bu lükse sahip değil. insanlar 2. el tezgahlardaki 5 tl'lik kitapları bile dikkatle seçmeye ellerindeki kurşunu boşa atmamaya çalışırken, içeriğini bilmediği bir şey için, alacağın o 2 kitabı bırak sen bunu al, demek çok anlamlı değil. sonuçta böyle bir girişim başlattıysan, böyle bir yükün altına girmeyi göze aldıysan, kısa süreli de olsa insanlara ne alacaklarını göstereceksin.
    bu da "bedavacılık" veya "beleşçilik" goygoyu değildir. nasıl basılı yayınları alırken, özel bir amaç için alınanlar veya bilinen eserler hariç, almadan içine bakıyorsan, sayfaları karıştırıyorsan burada da insanların bir göz atma hakkı olmalı.
    yine de düşmanlık edecek değiliz. okumaya devam edeceğiz.
  • sputnik radyo'da yaptığı "bi de bunu dinle" programına ahmet davutoğlu'nu çıkarmasının ardından hükümetin yaptığı baskı sonucu kovulan yavuz oğhan'ın kurucusu ve genel yayın yönetmeni olduğu ve internet üzerinden yayın yapan gazetedir. çıktığı günden beri aboneyim. bundan dolayı da çok mutluyum. öncelikle sadece mesleğini yapmaya çalıştığı için işinden olan gerçekten gazetecilik ya da haber verme işini yapmaya çalışanlara destek oluyorum. bu mesleğin onuru son 20 yılda çok yıpratıldı. onurlarıyla bu işi yapmaya çalışanlara destek olmak da ayrı bir mutluluk ve huzur veriyor.

gazete pdf olarak mail adresime geliyor. bu da saklanabilir olmasını sağlıyor. bu şekilde devam edersem bir 10 yıl hatta 20 yıl sonra bu gazeteleri okumak ayrı bir keyif verecek. şimdi bile bir buçuk yıllık gazetelere baktığımda içim bir hoş oluyor.

yazarları arasında oldukça değerli isimler vardır.

bunlardan bazıları

nihat sırdar
    tayfun atay
    özlem yalın
    seyit tosun
    memetcan demiray
    ayşe naz hazal kesen
    bülent vardar
    tuğçe küçük
    kerem gürel
    süreyya su
    burak soyer
    oğuz pancar
    ahmet çakır
    anıl özgüç
    mehmet şandır
    kaya türkmen
    erhan erkut
    alaaddin dinçer
    kerem kırçuval
    bahattin yücel
    erhan karadağ
    haldun solmaztürk
    emre alkın
    serhat güvenç
  • o kadar hızlı ilerliyor ki haberlerin resimleri tıkladığımda haber gitmiş başka haber gelmiş oluyor.
  • pazar sayıları çok başarılı gazete. günlük siyasetin dışına çıkmak isteyenlere tavsiyedir, oldukça iyi yazar kadrosu gözüküyor.
  • uzun zamandır abonesiyim. güzel iş yapıyorlar. daha önce doğrudan pdf olarak gönderiyorlardı gazeteyi. şimdi kendi sitelerine yönlendiren bir linkle ulaşılıyor. başta tuhaf geldi kullanımını çözemedim. alışınca sayfa geçişlerini fana beğendim. ancak ekrana yerleşmesi çok iyi değil. zamanla geliştireceklerdir.
  • bence ana akımda karşılığını bulamayacağın kadar iyi bir gazete.

taze gazete kokusundaki hissiyatı retina ekranlara taşıdılar.

sıcak sıcak yeni baskısı her sabah erkenden telefonunuza düşüyor. ben bu yeni modele baya alıştım şahsen. çok iyi bir mizanpajı var. tam bir geleneksel gazete biçiminde hazırlanıyor ama gazete gibi kağıda basılmıyor.
  • pdf formatında her sabah, sabah sabah sms olarak geliyor. sms'nin başka da bir amacı kalmadı… tek kullanımlık şifreler gibi tırı vırılar hariç.
hesabın var mı? giriş yap