şükela:  tümü | bugün
 • sürekli kazaların olduğu bir kavşak, bir cinayet mahali, 7. kattan bir bebeğin düştüğü apartman, yeni açılmış bir barajın gövdesi gibi yerlere gelen foto muhabirinin oradan geçmekte olan kişilerin arasından rastgele seçtiği kişi. bu kişi dikkat çekilmek istenen bölgeyi işaret parmağıyla gösterirken -ee, boşuna dememişler işaret parmağı diye- gözleriyle de objektife yani gazete okuruna bakar.
 • biyiklidir, halktandir. parmakla isaret etmeyi bir meslek haline getirip, bundan para kazanan var midir, veya emeklerinin karsiligini gazeteye cikarak meshur olmalariyla mi alir bu adam, orasi merak celbeder. fotografin cekilmesi esnasinda adam bilirkisi edasiyla rapor vermekte olsa gerek, agzi aciktir, en azindan bu okulun kimi muritlerinde bu boyledir. herhalde bolgenin yerlisi olmaktan oturu gelen bir yetkidir adamin kendinde gordugu.
  turk basinina kimligini kazandiran bir olgudur, cohesionless'in muhtesem tespitiyle sozluk bunyesine kazandirilmistir, ki takdire sayandir kendisi.
 • gazetelerde cok sik gorulebilen bir fotoğraf kompozisyonudur bu. bir olay olmustur (mesela tecavuz), fotomuhabire gidip olay yerinin fotografini cekmesi emredilir, fotografci arkadas gidip de bombos bir arazi gordugunde ona yapacak tek sey kalmistir, yoldan herhangi bir adami cevirip "abi parmaginla surayi isaret et" der. ve fotograftaki adam "aha iste burada ziktiler kizcaazi" der o hareketiyle. boylelikle fotomuhabir mutlu ve mesut bicimde gorevini tamamlamis olarak doner gazetesine...
 • bu adam, genellikle muhabiri olay yerine goturen ulastirma gorevlileridir.
 • bu fotograflarin altinda genellikle iste o seklinde baslayan bir manset falan olur.
  iste o araba! (kaza haberi)
  iste o kadin! (cinayet haberi)
  iste o havuz! (bogulma haberi)
 • karayagız "bıyıklı" bir halk adamı olan bu kişinin bir de "oynayamayan rahatsız çocuklar" versiyonu (alternatifi) vardır; çevreye zehir sacan imalathane, sur dibinde eşek kesen sucukçu, mahallenin ortasından akan dereye zehir sacan fabrika vb haberlerinde bıyıklı halktan adam yerine (daha masum hesabı) o sırada oralarda top oynamakta olan bir grup cocuk tercih edilir,

  bunlar yanlarında kediler, köpekler vb ile "pis" "sağlıksız" mahallin yakınında grup halinde durur - cingöz muhabirin direktifleri ile - toplu halde dereyi, çöplüğü parmakla gösterirler; (bu arada fotograf cekilirken dayanamayıp gülen ve olay aslında pek umurlarında olmayan veletlerin fırçalanıp tekrar tekrar fotograf cekildigi de görülür) parmakla gösteren çocuk durumlarında haber üstüne çekilen başlık da genellikle "oynayamıyoruz.!!" , kokuyor.!! gibilerinden gayet spot bir cümledir* *
 • genelde yoldan geçen random biridir. gazeteci tarafından "abi şurayı bi parmakla göster de resmini çekeyim şimdi okuyan salaklar anlamaz tam olarak neresi olduğunu" diye çağırılır kahramanımız "ehe" diye gelerek parmağıyla olay mahalini gösterir. çekim sonunda "abi ne zaman yayınlanır bu" diye soru sorulur.
 • mahkemeye sahitlik icin ciktiginda katili burada goruyormusun sorusuna got korkusundan hayir diyen sahsiyetlerdir ayrica bunlar.
 • her ihtimale karşı isimleri de alınır ki, gerekirse fotografi portre şeklinde kesip altına kıçımızdan uydurduğumuz bir yorumu herif demis gibi yazalım. (not: bosuna kötülemeyin, gerçek bu)