şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olayin ertesi gunu sabah, milliyet ve hurriyet gazetelerinde, kalabaligin icindeki terör sucundan yatip cikmis insanlarin fotograflanip, "iste provokatorler" diye haber yapilmasini, "insanlar eskiden isledikleri suclardan dolayi, potansiyel suclu sayilamazlar" gibi bir fikirle elestiren cumhuriyet gazetesinde ayni gun 2 kolon altta baska bir haber vardi:
  skandal! iskence iddiasiyla sorusturma gecirmis emniyet muduru nasil terfi eder?
 • 12 mart 1995 tarihinde 17 kişinin ölümü çok sayıda kişinin yaralanması ile sonuçlanan kara leke.
 • (bkz: metin goktepe)
 • polisin havaya deilde insanlara nişan alarak halkı yatıştırmaya calıştıgı bir katliam
 • en basit polisiye önlemleri bile almaktan aciz basiretsiz yöneticiler sayesinde ortaya çıkan kanlı olaylar.
 • istanbul gazi mahallesi'nde alevilere ait bir kahvenin taranmasıyla başlayan olaylar ertesi günkü cenaze töreninde çatışmaya dönüştü. ordu birlikleri bölgeye sevkedildi. 3 gün süren olaylarda 22 kişi öldü.
 • polisten sonra bölgeye gönderilen bir grup askerin büyük sevgi gösterisi ile karşılandığı aklıma geldikçe ülkemin polisine olan nefretin ne boyutlara geldiğini anımsıyorum.
 • polisin göz göre göre adam öldürdüğü olaylar zinciri.
  polise karşı koyanlar yargısız infazlara kurban gitmiş, yargılanmış, ceza almıştır fakat olayların başlamasına neden olan tetikleri çekenleri hala bilmiyoruz
 • malesef bir gazi mahallesi klasiği.

  manzara: kül olmuş bir kahvehane ve araba, yola, caddeye her tarafa yığılmış iskemleler, 2 adet panzer, beton barikatlar, bol miktarda polis, gün boyu minimum 10lu gruplar halinde gezen gençler.
 • gazi mahallesi'ndeki çoğunlukla alevilerin gittiği üç kahvehane, 12 mart 1995 gecesi otomatik silahlarla tarandı. kahvehanelerden birinde alevi dedesi halil kaya öldü ve beşi ağır 20 kişi de yaralandı. saldırganlar olay yerinden uzaklaştıktan sonra gasp ettikleri taksinin şoförünün boğazını keserek öldürdü, taksiyi ateşe verdi ve kaçtı.

  olayların ardından çok sayıda alevi, gazi mahallesi'nde toplandı ve polis karakoluna yürüdü. polisin grubu dağıtmak için havaya ateş açtığı sırada, serseri kurşunlarla bir kişi öldü, birçok kişi de yaralandı. gece boyunca olaylar durmadı. 13 mart günü polis karakoluna tekrar yürüyüşe geçen grup, çevik kuvvet ve özel timlerle desteklenen polisle çatıştı. 15 kişi öldü, aralarında gazetecilerin de bulunduğu birçok kişi yaralandı.

  askerlerin de bölgeye gelmesinden sonra gaziosmanpaşa'da üç mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ancak barikatlar kuran grup, bir komite oluşturarak isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

  olaylar sıçrıyor
  14 mart günü gazi mahallesi'ndeki olaylar ankara'ya sıçradı. gazi mahallesi, polis eşliğinde sakin bir gün geçirirken, ankara kızılay meydanı'nda çıkan olaylarda 36 kişi yaralandı.

  15 mart'ta ise ümraniye mustafa kemal mahallesi'nde olaylar çıktı. protestocu grubu dağıtmaya çalışan polisin açtığı ateş sonucu 4 kişi öldü, 20'den fazla kişi yaralandı.

  olaydan sonra yapılan otopsi sonucu ölen 17 kişiden yedisinin polis mermisiyle hayatını kaybettiği belirlendi. gaziosmanpaşa savcılığı'nın olayla ilgili fezlekesiyle eyüp cumhuriyet başsavcılığı, 20 polis hakkında "müdafaa ve zaruret sınırını aşarak faili belli olmayacak şekilde adam öldürmek" iddiasıyla dava açtı
  http://www.netbul.com/…ar/sicakhaber/teror/gazi.asp