şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #73322970)

  ilber ortaylı'nın yeni kitabı.
 • kitapyurdu'nda 17 ocak, d&r internet sitesinde 20 ocak'ta satışa çıkacağı görünen bir ilber ortaylı kitabı.

  --- tanıtım bülteni ---

  “tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. birinci dünya savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”

  -ilber ortaylı-

  gazi mustafa kemal atatürk kitabı, evvela imparatorluğu dirilten nesil olan 1880'liler kuşağı, balkan coğrafyası ve mustafa kemal'in aile kökeni ile başlıyor.

  akabinde atatürk’ün askeri eğitimi, manastır yılları, milliyetçilikler dönemi, ittihat ve terakki, ıı. abdülhamid, enver paşa, ziya gökalp, trablusgarb, balkan savaşları ve sofya yıllarıyla devam ediyor.

  ordumuzun itilaf devletleriyle sekiz cephede mücadele ettiği birinci dünya savaşı, kutlu zaferlerimiz çanakkale ve kutü’l amâre, mondros, son padişah vahideddin, bir milletin ve ülkenin ölüm fermanı olan sevr…

  tüm detaylarıyla milli mücadele dönemi, 23 nisan 1920 ve sonrasında muhalefete rağmen verilen kurtuluş savaşı, inönü muharebeleri, lozan konferansı, büyük taarruz ve cumhuriyet’e giden yol...

  saltanat ve hilafet tartışmaları, lozan, on iki ada, mübadele, osmanlı'dan kalan borçlar, musul ve yakın tarihin en önemli meselesi olan inkılablar...

  son olarak kişisel özellikleriyle, dünyada, anılarda, hafızalarda kalan izleriyle modern türkiye’nin kurucusu atatürk...

  ilber ortaylı bu ilk biyografisinde yaşamının tüm yönleriyle büyük lider gazi mustafa kemal atatürk'ü anlatıyor. türk tarihçiliğine hiç unutulmayacak ve sürekli başvurulacak bir rehber kitap daha kazandırıyor...

  --- tanıtım bülteni ---
 • satış rekorları kırmasını beklediğim kitap.

  çıktığı dönem, türk halkının en çok sevdiği kişinin anlatılması ve anlatan kişinin de çok sevilmesinden dolayı çok satacaktır. tek dezavantajı fiyatının biraz yüksek olması.
 • kronik kitap'tan çıkacak olan ilber ortaylı üstadımızın yeni kitabı. 480 sayfadan oluşuyor. mustafa kemal atatürk' ü en harikulade anlatan ilber hocamızın bu kitabı 15 ocak 2018'de çıkıyor.

  ilber hoca bu güzide kitap için şöyle demiştir:

  “tarihin akışını değiştiren, ona mührünü vuran veya büyük tehlikelere mâni olan liderlere her memlekette rastlamak mümkün değildir. atatürk dünya tarihinin nadiren gördüğü bir dehadır. birinci dünya savaşı’ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okumuştur.”

  https://twitter.com/…igsu/status/949672538501730305
 • ilber ortaylının selimiyesi yani ustalık eseri olmasını dilediğim kitap. en önemli tarihçilerden birisi en önemli tarihi şahsiyetlerden birinin biyografisini kaleme alıyor, çok mutluyum sözlük.
 • muhtemelen bir dönem başlayan ''şu çılgın türkler'' akımından daha fazla gündem olacak ve okunacak kitap. ilber ortaylı gibi alanının zirvesinde bir adamın bu kitabı yazmaması eksiklik olurdu. bekliyoruz bakalım.
 • ilber ortaylı'nın yeni çıkan son kitabı. onca yıllık tarih birikimiyle atatürk hakkında yeni bilgiler ortaya çıkaracağından şüphem yok. ancak daha güzel olanı onun gözünden atatürk'ü görebilmek olacak. açık konuşmak gerekirse videolarında mustafa kemal sorulduğunda konuyu çok dağıttığından bir yere varamıyor. ancak kitaplarında konuyu dağıtma şansı az olduğu için çok güzel bilgiler veriyor. bu yüzden pahalı da olsa direk alıp okuyacağım kitaptır. okuduğumda yorumlarımı eklerim.
 • ilber ortaylı'nın yeni eseri.
 • oğluma aldığım oyuncağın parasını öderken, kasada gördüğüm, 30 tl'ye toyzz shop'dan aldığım beni heyecanlandıran kitap.

  akşam olsa da, oğlum uyusa ve ben kitaba başlasam.