18 entry daha
  • ilber ortaylı'nın son kitabı,kronik kitap tarafından hazırlanıp yayınlanmış. kitap sade siyah plan üstüne atatürk resmi basılmış şekilde gayet şık. kitabın ilk sayfasında ortaylı, kitabı torununa ve kızına armağan ediyor, bu konu hakkında da "o sembolik, kitabım tüm türk gençliğine armağandır." diyor. şimdi içeriğine de biraz değinelim.

kitabı ilk incelemek için açtığımda yazarın son kitabı olan cumhuriyet'in ilk yüzyılı'ndan alıntı yaptığını gördüm ve biraz kızdım, çünkü ilber hocanın daha önceki 3 kitabını da beğenememiştim ve param boşa gitti diye hayıflandım. yanılmış olduğum bariz, kitap güzelmiş. güzellik kavramını açmak lazım:

atatürk'ün çocukluğundan son yıllarına değin ele alınıyor ve tabi çevre faktörü de es geçilmemiş, atatürk'ün karakterine tesiri olan her bölge tanıtılmış, her şahsiyet ele alınmış(her demek belki abartılıdır.). piyasadaki atatürk hakkındaki kitapları okuduysanız belki size yavan bir kitap gibi gelecektir. itiraf etmeliyim ki ben o konuda yeterli değilmişim, atatürk'ün renkli hayatına dair bir iki yeni şey öğrenmeyi başardım.

belki biraz da üsluba değinmeli. genel olarak okuyucu kitlesi ilber ortaylı'nın üslubunu çok karmaşık ve daldan dala atlayan bir yazın olarak görüyor. bence bu kitap gayet basit. mesela ben toplu taşımada rahatça okuyorum, aklım da pek karışmıyor.

her halükarda ilber ortaylı'nın yazdığı her şeyi okumak gerek diye düşünüyorum. bu kitabın ise okuması gayet keyifli .
  • nihayet başlayabildiğim kitaptır.ilber ortaylı’nın daha önceki kitaplarına benzemiyor.daldan dala atlama gibi bi durum yok.her yaştan herkesin okuyabileceği bir kitap.

edit:imla
78 entry daha
hesabın var mı? giriş yap