şükela:  tümü | bugün
  • mühendislik mimarlık fakültesi* bünyesinde bulunan bölüm. ankara'da maltepe migros'un yanında bulunur. yamulmuyorsam 2 yıl önce ilk defa öğrenci aldı.

diğer bölümlerden ayrı, eğitim katlarından uzakta ders görmektedirler. kişisel tahminim onları izole bir biçimde muhafaza etmek istemeleridir.
  • gazinin sonradan kurdugu bolumlere yaptıgı işkenceyi herhalde bütün açıklığı ile gordugumuz bölüm. bu çile hocaların ve ogrencilerin ortak yaşadığı bölüm de denebilir.
  • kpss'ye eleman yetiştirecek kadar kalifiye bir bölüm. ben o binanın gri betonlarını, kasvetli havasını, tipsiz heykellerini sikeyim.
  • yine kpss de elde ettiği başarısı ile övünen bir gazi üniversitesi bölümü olarak şaşırtmamıştır. amına kodumun okulu üniversite değil kpss kursu, zaten hocaları bile bunun farkında.

ulan kpss'de gazi çok başarılı diye övünen gerizekalı, öğrenci misin hoca mısın her ne sikimsen beni iyi dinle. odtü, boğaziçi, koç, bilkent gibi okulların adı kpss'de neden geçmiyor hiç düşündün mü? neden hep gazi üniversitesi, ankara üni siyasal gibi fakültelerin adı "kpss'de çok başarılı" diye geçiyor biliyor musun? çünkü sen mezun olduğun zaman diploması 5 para etmeyen bir adamsın ve sike sike kpss'ye girmek zorunda olduğunu ve bunun tek alternatifin olduğunu biliyorsun. ama odtülü için, bilkentli için veya boğaziçili için durum böyle değil. adamların diplomaları seninki gibi değersiz değil, o yüzden o devekuşu gibi toprağa gömdüğün kafanı çıkar da gerçekleri gör.

gerizekalı herife bak ya, gazideki öğrencilerin ve hocaların da %90'ı böyle anasını satayım. o kadar ezikler ki anca kpss'de bir iki kişinin aldığı başarılar ile övünüp bunu tüm okula mal etmeye çalışıyorlar. ulan dengesiz, gazi üniversitesinden her sene nerden baksan en az 5 bin kişi mezun oluyodur. bunların kaç tanesi doğru düzgün bir kuruma giriyor sanıyorsunuz? ama yoook, samanlıktaki o minicik iğne gibi olan o örnek çıkarılacak ve öğrencilerin gözüne sokulacak sonra da "gazi kpss'de çok başarılı canım" denecek. hassiktirin lan ordan. adamlar o kadar beyinsiz ki, odtü bilkent boğaziçi gibi okullardan mezun olan insanların kpss'ye girmeye tenezzül bile etmeyeceklerini anlayamıyor. zaten beyni biraz çalışsa gazi'de olmazdı (istisnalar hariç).
  • mezun olduktan sonra piyasada merdiven altı yazılım firmaları tarafından istihdam edilecek öğrenciler yetiştiren bölüm. akademisyen sayısının az olması koca bölümde iki profesör olması ile girildikten sonra öğrencinin bireysel çabası olmadıktan sonra piyasada sürüneceği bölümdür. yuzde yuz turkçe olan bölüm derslerini yuzde otuz ingilizceye cikaran bu bolumde hacer karacan, murat haciomeroglu ve suat ozdemirden baska ingilizce ders anlatabilecek hocanın varlığından süphelendigim bölümdür. hacer hocanin ingilizcesinin gayet sade ve anlaşılabilir olması öğrencilerin o ingilizceyi anlayabecek seviyede ingilizcesinin olmasını da gerektirmedigi bolumdur. hocanin derste ogrencilerin bir sey anlamadıgını görünce turkce anlatima donmesi gazi universitesinin ne kadar ingikizce egitime onem vermedigini gozler onune serer. zira hazirlik sinifi size ingilizce egitim olarak bir sey katmaz. sadece golbasina gider gelirken telef oldugunuzla kalirsiniz. ama odtu bilkentin hazirlik siniflari size essay yazma, anlama kavrama da birseyler katarak, listeningiinizin gelismesini saglamaktadir. tavsiyem gazi piyasada neden tutunamiyorum diye rektorluk arastirmasi yapmadan ve kendini iyilestirmeden bilgisayar muhendisligine gitmeyin. ılk mezunlari ilk on bin derecede girmis iken su an kirk binlerde gezmesini ben buna bagliyorum. bu dereceleri yapanlar bundan sadece alti yil once oss basarisi alan ogrencilerdir.
  • burdaki yorumlardan ötürü tercih yapmakta kararsız kalıp arkadaşından aldığı telefon numaram ile bana ulaşan bir arkadaşın sorularını ve endileşelerini gidermek için söylediğim şeyleri sizlerle de paylaşayım:

1) "mühendislik" tercih edeceğinizin farkında olun, bunun gerekliliklerini ve talep eden öğrencilik serüvenini göze alın.
    1-a) bireysel çaba sarfetmeden hiçbir okuldan mühendis olarak çı-ka-maz-sı-nız. mühendis olmanın gereği bu zaten, gerisi yanlış tercihtir.

2) üniversite "sıralama" olarak "iyilerin" altında "kötülerin" üstünde diye nitelendirildiğinden bazı üniversitelerin "isimleri" altında ezilen öğrenciler tarafından ota-b*ka eleştirilebilir. (son yıllarda sıralaması bu sebepten düşüyor olabilir)
    2-a) tarafsız olarak isim yapmış bir üniversite ile karşılaştırma yaptığınızda ilk olarak ele alacağınız farkın aslında öğrenci-öğretim elemanı özgüveni ve hareketleri olduğunu görebilirsiniz.

3) öğretim elemanları değerlendirmeleri değişkendir ancak yeni yönetimle birlikte bu konuda yeşil ışık yakıldığını sanıyorum.
    3-a) bölümde işini çok iyi yapanların yanında slaytı açıp bi eli cebinde sadece ekrandakini bizlere okuyanlarla da karşılaştık. ancak bu kişinin eleştirisidir, bütünü kapsamaz.
    3-b) akademik ünvan her şey değildir hiçbir şey de değildir. doğru ancak bütün üniversitelerde zaman zaman doç'un, yrd. doç'un profesörden daha faydalı olabileceğine şahit olabilirsiniz. (türkiye gerçeği)
    3-c) bunun yanında birçok teknik dersi ankaradaki büyük firmalarda çalışan öğretim görevlililerinden alıp sektörü daha yakından da görebiliyorsunuz

4) "kpss'ye adam yetiştiriyor" algısının nereden çıktığını ben de bilmiyorum ancak kpss birincilerinin gazili olduğu haberine getirilmiş bir yorum olduğunu düşünüyorum. bunun dışında:
    4-a) eğitiminizi ankara'da alıyor olduğunuzdan buradaki üniversite teknokentleri, büyük kurumlar (tübitak, aselsan, tai) ve bilişim firmaları genel olarak tercih edilen staj yerleridir. staj yaptıkları yerlerde iş hayatına başlayanları da görebilirsiniz.
    4-b) bunun dışında kendi dönemimde teknogirişim desteğiyle kendi işini kuran ve şu anda kuluçka ofislerini açan arkadaşlarımız da oldu.
    4-c) kpss eleştirisinin bir sebebi bu konulara yönlendiren, rehberlik eden bir bölüm hareketi olmaması olabilir. bölüm yöneticieri bu özgüveni aşılayarak hareket ederlerse daha iyi olacaktır.

5-) ankara gibi bir merkezde olduğunuz için bir çok yazılım projesi ve destek süreçlerine kolaylıkla katılabilirsiniz.
    5-a) birçok arkadaşımız bu alanlarda her sene başarı elde ediyor ancak bölüm olarak duyurma ve sahiplenme konusunda sıkıntılar var. bu da kolektif yapının sağlanmamasından kaynaklanıyor olabilir. kendine güvenen bölüm yöneticileri ve öğrencileriyle çok rahat aşılır. işlenecek malzeme var çünkü.

6) fakülte ve laboratuvarlar 4 sene önce yenilendi ancak laboratuvarların kullanımı konusunda öğrenciye daha serbest bırakılabilir.

7) bölüm şu anda %30 ingilizce ancak duyduğuma göre gazi mühendisliklerinin bir bölümü %100 ingilizceye geçiş yapmış. yakında bunda da dönüşüm olabilir.

8) hazırlık senesi vardır ve gölbaşı yerleşkesinde eğitim verilmektedir.

9) fakülte yerleşkesi ise maltepededir, ulaşımı çok kolaydır ve çeşitlidir.

10) bölüm, yerleşkede binanın en üst katında endüstri mühendisliği ile beraber yer alıyor.

11) diğer mühendislik bölümlerinde çift anadal ikinci lisans veya yandal yapabilirsiniz. bunun için üniversitedeki lisans öğreniminin en erken 3. en geç 5. yarıyılı başında bu programa başvuruyorsunuz. bu başvurunun kabul olabilmesi için genel not ortalamasının en az;
    3. yarıyıl başında 3.50,
    4. yarıyıl başında 3.25,
    5. yarıyıl başında ise 3.00 olması gerekir.

12) fakültede siyasi olsun olmasın kavga ve kargaşa kesinlikle yoktur! küpe takıyor diye kimsenin dayak yediğini de görmedim :) (sorulduğu için yazıyorum, internette nerelerde okuyolar bunları bilmiyorum)

+) bölüm yöneticilerine çok fazla iş düşüyor, yıllar önceki internetteki bir yorumun bölümün gidişatına nasıl etki edeceğinin farkında olmalılar ve var olan avantajları kullanarak öğrencilerle "birlikte" bundan sonra yazılacakları icraatleriyle dönüştürmeliler.

biz toplum olarak tercih sıralamasını "üniversite yerleştirme sıralamasına" göre neredeyse bölüm dahi "düşünmeden" yukardan aşağıya yazan bir toplumuz, sürüden ayrılıp araştıranlar için yazıya döktüm.

unutmayın;
    bahane en büyük engeldir ve arandığında her zaman bulunur.
  • mezun olduktan sonra bildiriyorum:

gelmeyin. tünelin ucu iyi bir yere çıkmıyor. odtü bilkent hacettepeye gidin vizyon katıyor çünkü öğrencilerine
  • vasat bölüm
  • 7 yıllık iş tecrübesinden sonra söyleyebilirim ki. meslek hayatında işe yarayacak bilgileri daha fazla verdiği için teorik bilgiyle yükleme yapan üniversitelere göre daha iyi şirketlere girmemi sağlamış, mezun olduğumda hızlıca mesleğimde başarılı olmamı sağlayan bölümdür. odtülü bilkentli gibi çok konuşup az iş yapacağınıza yapacağınız işle mühendisliğinizi göstermek isterseniz doğru tercih edersiniz. tavsiye ederim.
  • o kadar mı kötüymüş? dedirten bölüm. mezunları/okuyanları yeşillendirse veya buraya entry kullansa iyi olurmuş.