şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle zeugma mozaiklerinin büyüleyici güzelliklerini görebileceğiniz mekan. bunun yanı sıra hitit ve diğer uygarlıkların da kalıntılarını görmek mümkün.
  dış görünüşü ve küçüklüğü sizi aldatmasın, eğer tarihe ve estetiğe ilgiliyseniz çok memnun kalacaksınız.
  yeni müze binası, şu anki müzenin yanında yapılmış ve son işlemlerini bekliyor. yer sorunu yüzünden gösterilmeyen diğer mozaikleri görebilmek için bu yeni müzenin kullanıma açılmasını beklememiz gerekecek. bu müze açıldığında, dünyadaki en büyük mozaik müzesi olacağı belirtiliyor.

  not: #12396051 den de görüleceği üzere yeni bina açılmış ve internet üzerinden de gezilebiliyor. yeni binada eserler çok daha güzel bir şekilde sergilenmiş.
 • galiba tek eksiği müzedeki eserler hakkında devlet tarafından basılan kitabın sadece ingilizce olması. evet, türkiye'de, antep'te bir müzeye ait devlet bir kitap cıkartıyor ve o da ingilizce. bari iki-üc dil secenekli bir kitap cıkartın, yani türkce-ingilizce-almanca falan yok. bu turizm bakanlığı'ndaki "ya türkler okumaz" ya da "türkler satın almaz" bakış açısının bir ürünü olsa gerek.
 • http://www.360tr.com/zeugma adresinden 3 boyutlu olarak görüntüleri elde edilebiliyor.ayrıca kazı alanının da görüntüleri var.
 • zeugma mozaik müzesi değildir. ayrı bir müzedir. tamirat, restorasyon çalışmaları vardı giremedik amk. canım sıkıldı yeminle.
 • uzun süren restorasyon süreci sonrası nihayet açılmış olan müzedir.

  zeugma mozaik müzesiyle karıştırılıyor, oysa aynı müze değildir.

  fırtına tanrısı teşup ve karkamış'ta bulunan kral burcu ortostatları başta olmak üzere bir çok değerli esere ev sahipliği yapmaktadır.

  yönlendirme tabelaları genelde zeugma müzesini gösteriyor, arkeoloji müzesine üvey evlat muamelesi yapıldığını düşünsem de yolu antep'e düşen yazarların görmesi gereken yerlerden biridir.