• 2-8 nisan arasında gaziantep üniversitesi atatürk kültür sahnesinde gerçekleşecek olan tiyatro festivali. gaziantepte yaşayanların kesinlikle katılmasını tavsiye ettiğim olay. bilet fiyatları 3 lira olacakmış. devlet tiyatrosundan sonra öğrenci bütçesine hitap eden tiyatro etkinliği.

edit: 2 nisan da lucy prebble'ın yazdığı tesir adlı oyun ile gaziantep üniversitesi festivali açtı. çok etkileyici bir metin olmasına rağmen 2.30 saatlik bir oyundu. yer yer sıkıldığımı söylemeliyim. oyunculuklar iyiydi fakat dekor değişimi için geçen süre oyunu fazlaca uzattı ve iki doktor karakterinin ilaçlar ve depresyon üzerine konuşmaları seyirciyi biraz sıktı. reji iyiydi. anti depresan ilaçlarından oluşan arkada sabit bir dekor vardı. fikir olarak güzel ama kutular üzerinde estetik gözükmesi için biraz daha çalışılabilirdi. amatör bir kulüp olarak bu oyunu sahneleyebilmek herşeye rağmen takdir edilesi.
    3 nisanda özyeğin üniversitesi oda tiyatrosu david greig in yazdığı sarı ay adlı oyunu sahnelediler. sıfır dekorla oynadılar. teknik olarak o kadar etkileyici bir oyundu ki ağzım açık izledim. ışık ve seslerin oyuncular ile senkronizasyonu muazzamdı. oyunculuklar da çok iyiydi. gaziantep seyircisi olarak alışık olmadığımız bir oyundu. umarım daha fazla bu tarz oyun izleme imkanı buluruz.
    4 nisanda kilis 7 aralık üniversitesi peter shaffer ın karanlıkta komedi adlı oyununu sahneledi. daha önce farklı bir ekipten izlediğim iyi bir oyundu fakat bu sefer için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. genel olarak kötü bir oyundu dekor ve oyunculuklar vasattı. ayrıca oyun boyunca seyirci kapısı açılıp kapandı. görevli arkadaşların müdahalesi yetersiz kaldı.
    5 nisanda mavi sanat tiyatrosu h. cem utku nun adviye isimli oyununu sahnelediler. klasik bir ev dekoru bu oyuna çok gitmemiş gibiydi. ayrıca oyunun sonu bir yere bağlanmadı. metin olarak çok zayıf bir oyundu. gereksiz olarak bir kaç lokal kullanıldı oyunda. oyunculuklar idare ederdi diyebilirim.
    6 nisanda iki oyun vardı. saat iki de hasan kalyoncu üniversitesi adalet ağaoğlu nun kozalar adlı oyununu oynadılar. final dışında güzel bir oyundu. final bence biraz düşük kaldı . grotesk makyaj ve 3 sandalye bir sehpa ile oynadılar. gayet güzel bir sahne tasarımı olmuş. oyunculuklar güzeldi. oyun afişlerini çok beğendim.
    akşam sekizde ise bir başka tiyatro nun kendilerinin yazdığı internet sevgilim adlı oyunu vardı. açıkçası izlediğim en kötü sahne olayıydı diyebilirim. tiyatro demeye dilim varmıyor. kadın cinselliğini aşağılayan 3. sınıf espriler ile dolu parça parça skeçlerden bir bütün oluşturulmaya çalışılmış bir olaydı. ikinci perdede çıktım daha fazla dayanamadım. açıkçası böyle bir festivalde özel bir tiyatronun böyle bir oyunla yer alması tuhaftı. oyunları neye göre kabul ediyorlar merak ettim doğrusu.
    7 nisanda gaziantep üniversitesi sam bobrick in yazdığı yolcular adlı oyunu sahneledi. festivalden önce de bir kez izleme fırsatı bulmuştum aynı ekipten. bir kaç değişiklik vardı. peron yazıları eklenmiş ve bankaların üzerine kırmızı örtü atılmıştı bu sefer. bir otogar da geçen farklı hikayeleri anlatan bir oyundu ama ikinci izleyişim olmasına rağmen olayları birbirine bağlayamadım. kapalı bir metindi pek birşey anlaşılmadı. oyunculuklar idare ederdi. grotesk makyaj ile oynadılar ama daha çok absürd e kaydı oyunculuklar. çocuk oynanan bir tık üstünde bir oyunculuktu.
    8 nisanda uludağ üniversitesi civan civanova nın yazdığı sokağa çıkma yasağı adlı oyunu sahnelediler. açık ara festivalin en iyi oyunuydu. göze sokmadan çok güzel mesajlar verdiler ve iki saat boyunca epeyce güldük. çok az dekorla oynadılar fakat bence çok zor bir çizgi olan sadelik hakimdi sahnede. amacı olamayan hiçbir nesne ya da hiçbir hareket yoktu sahnede. oyunculuklar da çok güzeldi.

festival boyunca oyunların sahnelendiği yerin dışında kapılar açılana kadar doğaçlama yapıldı, seyircilerden de katılanlar oldu. eğlenceli müzikler ile geçen güzel bir haftaydı. emeğe geçen bütün herkese teşekkür ediyorum.
  • festival kapsamında bir çok oyununu izleme fırsatı bulduğum etkinliktir. bildiğim kadarıyla 7 nisan akşamı sam bobrick'ten "yolcular" 8 nisan'da da civan canova'dan "sokağa çıkma yasağı" adlı oyunlar sergilenecek. amatör tiyatro adına güzel ve renkli bir etkinlik, tavsiye edilesi
hesabın var mı? giriş yap