şükela:  tümü | bugün
  • istanbul pendik'de gizli kalmış bir lezzet adresi. özellikle fıstıklı burma kadayıfı ve fıstıklı dolaması enfes, mutlaka denenmeli.

ayrıca bu supersonic baklavacının başka şubesi olmaması da enteresan. belki de böyle olması daha iyi.

(bkz: http://www.gaziburma.com/)
  • burada kuru pasta denilince anlaşılan şey kahkedir, bilmeyenlere duyurulur.
  • adını aldığı burma kadayıfı süper olan mekan.
  • çocukluğumdan bana kalan hoş bir hatıradır. eski belediye binası yakınlarında küçük küçücük bir dükkandaydı. babamla bir tanışıklıkları vardı sanırım. detay hatırlamıyorum ama hatırladığım o fıstık sarmaların lezzetleri, baklavaların kokusu. o tezgahın görüntüsü....
    sonradan büyüdüler haliyle. yine merkezde daha büyük bir dükkana taşındılar.

kaç yıl oldu yiyemedim bak. bir uğramak farz oldu...

4 yıl sonra ek: hala yiyemedim. :(
  • burada bir kere yediğinizde, orjinal ya da çakma tüm güllüoğlu'nun yalan olduğunu anlarsınız. bakırköy'de oturan birinin, pendik'e gitme sebebidir.
  • pendik, kartal civarı konumlanmış kurumsal şirketlerin terfi, proje, vs kutlamalarının gözdesidir. istanbul'un en iyi baklavacısı lafı hiçte abartı değildir. bu arada deli su böreği yaparlar insanın aklını başından alır.
  • damak tadına önem veren bir antepli olarak konuşuyorum. istanbulda karaköy güllüoğlu'nun gaziburma'dan daha güzel baklava yaptığını söyleyecek insan evladı varsa onun ben alnını karışlarım

tamam isim yapmıştır dünya çapında karaköy güllüoğlu ve bu haliyle bildiğin kapitalizmin simgesidir gaziburma'yla kıyaslandığında

ama karaköyden al bir dilim kare baklavayı, bir dilim de gaziburma'dan; şöyle yanyana koy ve bak. birisi günde 500 tepsi üretilen fabrikanın eseri öteki günde 50 tepsi üreten mekanın eseri

havuçdilimi ve şöbiyeti hiç demedim bak. karaköy güllüoğlunun kapışacak tek ürünü kare dilim baklavasıdır. onda da kırk fersah geridedir gaziburma'dan.

neyse hülasa diyeceğim şu ki, istanbulda baklava yemek isteyen bir kez gitsin tatsın gaziburma'da baklavanın hasını
  • baklavaları enfes olan mekan. bir de çalışanlar sürekli ortalığı temizliyor. hijyen olarak iyi. ayrıca çok boş kalmıyor. bir masa boşalır boşalmaz tekrar dolar.
  • açık ara yediğim en güzel fıstıklı baklavanın üretildiği yer. diğer tatlarını bilemiyorum zira her seferinde baklava istemekten diğerlerine sıra gelmedi. hiç bozulmasın dinimiz amin.
  • bazı şirketlerde işe yeni başlayan çalışanlara ilk maaş alınınca zorla baklava aldırılan mekan.*