şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kadikoy)
 • şarköy'e bağlı bir köy. uçmakdere (10 km - toprak yol) ile hoşköy (8 km - asfalt yol) arasında yer alır. şarköy'e ise 23 km uzaklıktadır. nüfusu (2000 sayımına göre) 564'tür. halkı bağcılık, zeytincilik ve balıkçılıkla geçinir, çevre köy ve kasabalara göre (hoşköy, mürefte, kumbağ vs vs) daha az yazlık vardır deniz kıyısında olmasına rağmen. 1923 öncesinde ganos isimli bir rum köyüydü.
  ayrıca ilgili olarak (bkz: ganohora) , (bkz: ganos dağı)
 • şarköye bağlı küçük bir köy, şarköyden tekirdağa doğru giderken asfalt yolun bittiği köy. gerçi artık uçmakdere yolu da asfaltlanıyor ama yine de insanlar asfaltın bittiği yer olarak bilir.

  kışı ile yazı arasında ciddi nüfus farkı olmamasına rağmen kışın insanın içini ürperten bi yanlızlık hissi verir, yazın da neşe doldurur.
  eşeklerin sırtında üzüm kefeleri olan, teknelerle balık indirilen, çocukların zerre kum olmayan taşlı denizinde yüzdüğü güzel küçük bir köydür. yaz mevsiminde hayat doldurur insanın içini, kışın da melankolik yapar. köyün iç kısımlarında tarihi mermer bir çeşme vardır. eski ilkokul ise kullanılmamakta kendi kendine durmaktadır.

  yabancıları severler. 3 tane kahvesi olan bu köyde kimseyi tanımasanız da herhangi bir kahveye girdiğinizde hemen hemen herkes hoşgeldiniz der ve aralarından bazıları çay ısmarlar.
  bulundukları bölgenin zor ulaşımından dolayı insanlar teknolojiyi daha geç alabilmişler ancak biraz daha izole kalmışlar, birçoğu güzel insan olarak kalmayı başarabilmiştir.
  halkının çoğu mübadele döneminde bulgaristan'dan gelen göçmen vatandaşlardan oluşur. birçoğu bir şekilde akrabadırlar.

  şehrin acımasız yüzünden uzaklaşmak isterseniz üşenmeyin, yolun zorluğuna aldırmayın gidin, selamun aleykum diyin. oturun bi kahveye.
 • ismi eskiden ganos idi. 1912 yılında bir depremle yerlebir oldu. daha sonra 1946 yılında çıkan bir yangın ile köyün neredeyse tamamı yanmış. ismi gaziköy olmuştur sonra. köy kahvesinde oturup biga yarımadasını seyredebileceğiniz bir köydür.
 • aynı zamanda adana'nın kozan ilçesine bağlı bir köy.
 • ananemin köyü. köyümüz çok güzeldi diye anlatırdı hep. allah rahmet eylesin.

hesabın var mı? giriş yap