şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle gaziosmanpaşa diye belirtmemin sebebi yurt genelinde birden çok “tuğra bilgisayar” olmasıdır. tarih olmamasının sebebi ise 1,5 yıldan beri sürüyor olmasından dolayıdır.

olay arkadaşımın başından geçiyor ve o ne söylediyse aynısını yazıyorum.

özet isteyenler son paragrafa bakabilir. kendisi biraz uzun olacak.

tanım: bir grup nitelikli dolandırıcının vukuatıdır efendim.

--- spoiler ---

ağustos 2014 tarihinde lenovo marka bir bilgisayar satın aldım. ilk bilgisayarımdı ilk göz ağrımdı birtanemdi. ayrıca öğrenciydim ve maddi açıdan da benim için büyük bir değer ifade ediyordu. yangında kurtarılacaklar listemdeydi. bilgisayarım ağustos 2016’da arızalandı bunun üzerine lenovo’nun resmi internet sitesinin destek bölümünün yönlendirdiği http://support.lenovo.com/tr/tr/contactus adresinde bir form doldurdum. bu form sonucu tuğra bilgisayar isimli teknik servis beni aradı ve bilgisayarı ücretsiz olarak kargoya vermemi tamiri yapıp bilgisayarı aynı adrese iade edeceklerini söylediler. bu aşamada yetkili servis olduklarını düşündüm öyle ya lenovo beni yetkisiz bir servise yönlendirmezdi.

bilgisayarın gönderilmesinden yaklaşık bir ay sonra firmadan haber gelmemesi üzerine ben onları aradım. bilgisayardaki arızanın ana kart ve fanın yanmasından kaynaklandığını ve bunların değiştirilmesi için 450 tl ödemem gerektiğini söylediler, bu para benim için ödenmesi kolay bir miktar değildi. sorun kesin çözülecek mi, yeni masraflar çıkacak mı? dedim. sorunun çözüleceğini garanti ettiklerinde ben de bu parayı ödemeyi kabul ettim ve altı taksit ve vade farkıyla ödemeyi gerçekleştirdim. aynı telefon görüşmesinde bu firma 100 tl karşılığında bilgisayarımın i5 olan işlemcisini i7 olarak değiştirmeyi teklif etti ancak bu teklifi açıkça reddettim.

bunun üzerine bilgisayarı 30 eylül 2016 tarihinde bana gönderdiler ancak şarj aletini göndermeyi unutmuşlardı. ayrıca paket içeriğinde ödemeyi aldıklarına veya parça değiştirdiklerini dair herhangi bir belge fatura bulunmamaktaydı.

haliyle bilgisayarı kontrol edemedim firmayı arayıp şarj aleti göndermelerini istedim. önce bize şarj aleti göndermediniz diyip ben kesinlikle gönderdiğim konusunda ısrar edince o zaman biz bir bakalım diyip iki gün sonra şarj aletini gönderdiler fakat göndereceklerini söylemelerine rağmen fatura yine yoktu. şarj aletini de elime ulaşması üzerine 3 ekim 20016 tarihinde bilgisayarı büyük bir heyecanla açtım ve hayal kırıklığına uğradım.

1- açıkça reddetmeme rağmen i5 olan işlemci i7 ile değiştirilmişti.
    2- f1 ve f2 tuşları çalışmıyordu.
    3- ses, hoparlörü patlatacakmışcasına hışırtılı geliyordu.
    4- en önemlisi bilgisayar boştu. bu nasıl tarif edilir bilmiyorum. hani windows11 yüklü bilgisayarınızı açar başlat düğmesine basarsınız ve onlarca kutu çıkar ya. hah o kutucuklar yoktu.
    ne bir mağaza, be ayarlar. bomboş.

birkaç gün düzeltmeyi denedikten sonra 6 ekim 2016 tarihinde firmayı aradım. işlemcinin rızam olmadan neden değiştirdiğini sordum. “hanımefendi biz size iyilik yapıyoruz siz teşekkür etmeniz gerekirken neler söylüyorsunuz!” diyerek azarlarcasına cevap verdiler ve arızanın onarılması için bilgisayarı yeniden göndermemi istediler. bunun üzerine 7 ekim 2016 tarihinde bilgisayarı tekrar onlara gönderdim. 11 ekimde teyit etmek için aradığımda bilgisayarın ellerine 10 ekimde ulaştığını en kısa zamanda incelenip tarafıma bilgi verileceğini söylediler.

ekim ayı’nın geri kalanı hatta kasım ayı firmadan haber bekleyerek haftada bir veya iki kez firmayı arayarak ve her seferinde senin sorunu çözemedik biz size haber veririz yarısını alarak geçti. aralık ayında firmayı yeniden aradığımda bilgisayarımın sorununun ne olduğunun anlaşılamadığını bu nedenle başka bir teknik servise gönderildiğini, orada sorunun tespit edildiğini, bunun giderilmesi için 350tl ödeme alacaklarını,ayrıca tamir etmeye çalışırken üç dört işlemci yaktığını,bunların parasını benden almayacaklarını, bozdukları klavyemi de ücretsiz olarak yenileyeceklerini söylediler. daha önce aldığınız 450neydi? diye sorduğumda “o parça bakımıydı, bu sefer değiştiriyoruz” cevabını verdiler. halbuki önceki sefer de değiştirme vaadiyle istemişlerdi.

nihayetinde bu firmadan sıkılarak ve güven kaybederek tamir için yaptığın masrafın iade edilmesine ve bilgisayarımın bana gönderilmesini talep ettim. bunun üzerine firma eklediği parçaları çıkaracağını benim “bozuk” parçalarımla bilgisayarı göndereceğini üstüne bir de 75tl genel bakım ve onarım masrafını göndereceği paradan keseceğini söyledi. 450-75=375liranın ve bilgisayarın iadesini kararlaştırıp telefonu kapattık. birkaç gün sonra ses çıkmaması üzerine tekrar aradım. “50lira hizmet bedelini yatırmadığınız için göndermedik” dedi. 75kestikleri yetmemiş yani bi 50 daha istiyorlar. allah belanızı versin diyemediğim için “onu da iade edeceğiniz paradan düşün, 325 gönderin” dedim. derhal kargoya vereceklerini söylediler. kapattık. bunun üzerine günaşırı firmayı aramaya devam ettim. sürekli olarak aynı cevabı alıyordum. kargonuzu yarın verecegiz. kargonuzu bugün verecegiz. kargonuzu dün verdik.. elinize ulaşmadı mı hemen kontrol ediyorum. şöföre verdik bugün elinizde olur. şoför unutmuş yarın teslim edilecek. ben kargo gelecek diye evden çıkmıyor bekliyorum bir de saf saf. sürekli bahaneler bahaneler. bu şekilde şubat ayı geldi. ancak bu süreç o kadar zorlayıcı oldu ki. bir yandan ödevlerimi yapamıyor bir yandan hala taksit ödeyen aileme ne diyeceğimi bilemiyordum. firmayı her aramam sinir bozuklukları, baş ağrılarıyla sonuçlanmaya başladı. bir süre bu konuyla ilgilenmemeye karar verdim. benim yerime ilgilenebilecek biri olmadığından da öylece kaldı. geçtiğimiz ay yine aradım firmayı. sırf meraktan. “ödemeyi yapıp bilgisayarı sizden satın almışız, sistemde öyle görünüyor” diyor. kimden izin alarak satın aldınız? ben satmadım dedim. sistemde öyle görünüyor diyor. hay senin sistemine! bana fatura döküman bir şey gönderin dediğimde de ben yetkili arkadaşla görüşüp size döneyim dedi. tabii ki hala dönmedi. :)

aynı firmanın diğer rezalet ve mağdurları için:

https://www.sikayetvar.com/…ilgisayar-teknik-servis

hah giden gelir mi? gelmez.
    eden bulur mu? umarım.

giden bilgisayara mı yanayım, bilgisayarın içindekilere mi (1tb hard disk %75i doluydu), sözde tamir edilmesi için verdiğim paraya mı bilmiyorum.

kişisel sorunlarla da boğuştuğumdan onlarla uğraşacak gücüm kalmadı tek temennim artık kimsenin firmaya güvenip bilgisayarını yollamaması. yoksa sinir hastalıkları garanti.

kısa kes diyenler için özet : tamir için gönderilen bilgisayarı bozmaları ve daha sonra ne tamir ücretini ne de bilgisayarı iade etmemeleri rezaletidir.
    --- spoiler ---
  • yuh dedirten rezalettir.

ancak anlatımda bazı eksiklikler mevcut. mesela cihaz hala garanti kapsamında mıydı? garanti kapsamında olduğu halde mi para talep edildi, yoksa size arızanın kullanıcı hatası/garanti dışı olduğu mu söylendi? yoksa tamamen garanti dışında ücretli onarım mıydı? lenovo tarafından yönlendirilen resmi teknik servis olduğu için, ilk oyalama veya para talebinde lenovo ile iletişime geçmeniz gerekirdi. kısacası duruma göre, sadece söz konusu teknik servise değil, lenovo markasına bakışı etkileyebilecek bir rezalet ama bilgi eksiği var.
  • turkiye'deki teknik servis rezaletleri bilindik bir durum ve teknik servis konusunda digerlerine gore sanirim en iyi olani hala apple. simdi teknik servislerin rezaletleri ve guvenilir olmayislari bilinirken bir de kargo ile servise gondermek kumar oynamaktan farksiz. her ne kadar web sitesindeki form sonrasi teknik servis adi altinda iletisime gecmis olsalarda belki biraz abarti olacak ama o bilgisayari bu tip bir yere gonderip duzgun bir sekilde tamir edilip sana geri gonderilecegini ve senin cebinden 5 kurusun cikmayacagini dusunmek yerine cihazi satip herhangi bir bahse yatirsan ya da mumkun olan bir yerde rulet falan oynasan kazanma sansin daha yuksek. turkiye'de yasadigim zamanlar sanirim ziyaret etmedigim ve bir sacmalikla karsilasmadigim teknik servis yoktu. isin komik tarafi bunlarin cogunun markanin resmi teknik servisi sifati tasimalariydi. sifir telefonu iki hafta sonra ekran konusundaki sikayetten dolayi servise vermistim ve telefonun ekrani duzelmis hoparloru patlamis sekilde geri almistim. tekrar servise vermistim bu sefer hoparlor duzeltilmis ama ekran geri eski bozuk haline donmustu... sonra tekrar geri verdigimde ekran duzeltilmis ama bu sefer de ana ekran tusunu bozmuslardi... telefondaki cizikleri falan saymiyorum... en son ugrasmaktan vazgecip yari fiyatina satmistim cihazi dogru durust kullanamadan..