şükela:  tümü | bugün
  • her markanın gazoz kapaklarına belli degerler bicerek oynanan oyundur.bu oyuna gore az bulunan markaların kapakları daha degerli olur.oynanıs bicimide kapaklar yan yana dizilip belli bir uzaklıktan atılan kaymaktası ile rakibin gazoz kapaklarını utmektir
  • mujde arin gazoz kapagi suphesiz en degerli kapaktir bu oyunda. onun kapagini uten, san ve sohretle mukafatlandirilmistir.
    (bkz: gazoz kapagimi bedri acti)
  • bir değişik versiyonu da yere tebeşirle kafadan çizilen bir pisti tamamlamaya çalışmaya dayanır. her oyuncunun gazoz kapağından bir piyonu vardır. pist uzunsa pistte bir adet göbek bulunur. bu göbek checkpoint işlevi görür ve göbeğe ulaşan pistin dışına çıktığında tekrar checkpointten devam eder. bu oyunun manyağı olarak yere yapışsın amacıyla içine silikon doldurulmuş* gazoz kapaklarımı hala saklarım.

(bkz: yılan)
  • övünmek gibi olmasın ustası olduğum...

mahalledeki istisnasız tüm gazoz kapaklarını toplardım oyunda... hatta 1-1.5 yıl sonunda mahalledeki 2 koca poşet dolusu gazoz kapağını toplayıp eve yığdığımda çanakkale'nin küçük bir mahallesinde bu oyun tarihe karışmıştı... sonradan tasolar çıktı zaten adını anan olmadı... ama yine de nostaljiktir, sevilendir... tasoların en revaçta olduğu dönemde bile ''balkondan birazdan tüm gazoz kapaklarını kapış yapacağım *'' dediğimde inanın 6-7 çocuk balkonun altında erzak bekleyen muhtaçlar gibi kafaları yukarda bekliyorlardı.

kim derdi ki o gün 2 poşet gazoz kapağını ''alın lan köpekler! hehehe!!'' diye kapıştıran 11 yaşındaki çocuk, 15 sene sonra elle kolayca çevirilerek açılan gazoz kapağı fikrini bulacak, bu işten deli paralar kıracak ve zengin olacak... hayat işte!
  • (bkz: lik)
  • (bkz: bunu bilen liseli degildir)

gerci 10- 15 sene evveline kadar hala oynaniyordu belki. neyse sonra bu guruh pikacu ile birlikte bir ara tasoya gecti. neden sonra birakti, hatirlamiyorum.
  • bu oyunu oynayanlar 2-3 yıl sonra radyodan kasete şarkı çeken nesil de olmaktadır ki, literatürde yaklaşık olarak 1975-1980 yıllarına tekabül etmektedirler.

(bkz: 1975-1980 arası doğan efsanevi nesil)
  • benim oynadığım dönemde schweppes kapaklarının dolar muamelesi gördüğü bir oyundu.
  • bulunduğunuz şehire, hatta mahalleye göre gazoz kapaklarının değerinin değiştiği oyun. benim mahallemde sarıkız soda kapağı efsaneydi. binlerce kapak toplayan onlarca çocuğun elinde toplamda 3 bilemedin 5 adet sarıkız soda kapağı vardı. asla oyunlarda kullanılmazdı bu kapaklar. çok kapak sahibi olmak güzel tabi ama sarıkız kapak sahibi olmak başkaydı.