şükela:  tümü | bugün
 • türk donanması, yüzyıllarca istanbul haliç'te yer aldı. tersanesi, harp okulu, garnizonu ve filosu hep oradaydı. haliç ve donanma, türkler için içiçe geçmiş iki olguydu. başkent, aynı zamanda donanma'nın da merkeziydi ve denizci-asker bürokratlar kent kültür hayatının önemli bir parçasıydı. asker bürokratlar, eğitime büyük önem verir, çocuklarını istanbul'un en iyi okullarında okuturlardı.

  lozan anlaşması boğazların askerden arındırılmasına hükmettiğinden donanmaya hızlıca yer arandı ve atatürk'ün de onayıyla gölcük'te karar kılındı. sıfırdan bir şehir kurmak zaman alacaktı ve askerler ve tersane işçileri büyük bir özveriyle bataklıktan farkı olmayan bir bölgede bir şehir yarattılar. yeni yerleşim birimi sadece 10 yıl içinde belediye oldu. nüfus yapısını askerler, tersane işçileri ve yerel köylerdeki halk oluşturuyordu. yerel halkın büyük bir çoğunluğu da osmanlı-rus savaşları nedeniyle 19. yüzyıl sonunda kafkaslardan ve doğu karadeniz'den göç etmek durumunda kalan etnik gruplara mensup insanlardan oluşuyordu. birçoğu bu bölgede yeni köyler kurmuş, bir kısmı da istanbul'a veya yunanistan'a göçen rumların bıraktığı köylere yerleştirilmişti.

  bölgede lise düzeyinde bir eğitim yuvası kurulması uzun yıllar aldı. öğrenciler körfezin karşı yakasındaki izmit´e gidip geldiler senelerce. 1 mart 1958 günü izmit'teki okullarından dönen gölcüklü lise öğrencilerinin nerdeyse tamamı bir vapur faciasında yaşamını yitiriyordu.

  işte bu facianın ardından kuruldu barbaros hayrettin lisesi. isim, tüm denizcilerin her zaman gururla andığı büyük denizcinin ismiydi. haliç'ten gölcük'e uzanan türk deniz geleneğini, geçmişle geleceği buluşturan bir isimdi.

  1958'de apar topar kurulan ve ancak 1970'de körfezin kıyısındaki kendi binasına kavuşabilen barbaros hayrettin lisesi'nin ilk mezunları, üniversite sınavlarındaki yüksek başarı oranlarıyla bütün dikkatleri okulun üzerinde toplamıştı. hem öğretmen kadrosu ve hem de öğrenci ve mezunlar, bu başarılı çalışmalarıyla barbaros hayrettin lisesi'ni çevrenin en prestijli okulu haline getirmişti.

  ders dışı etkinliklere de özel bir önem veren okul, özellikle spor karşılaşmalarında aldığı başarılarla göz dolduruyordu.

  okulun renkleri sarı ve siyah olarak belirlenmişti. siyah fon üzerine sarı harflerle yazılan gbhl harflerinden ve üzerindeki yıldızdan oluşan logo, gölcük'ün en çok tanınan okul logosu olmayı başarmıştı. nihat salman bh'79 tarafından çizilen logonun ilk versiyonunda g harfi aslında hilal biçiminde tasvir edilmişti ve üst çaprazında yer alan yıldıza bakıyordu. ancak logo zaman içinde yapılan düzeltmelerle günümüzdeki şeklini aldı, g harfi küçültüldü, yıldız ise yerinde kaldı.

  gölcük’e barbaros hayrettin adıyla bir lise kurulmasını akıllara getiren 1 mart 1958 tarihli üsküdar vapuru faciasını simgeleyen siyah renk, güneş’in doğuşunu yani barbaros hayrettin lisesi’nin kuruluşunu simgeleyen sarı renkle birleşmiş ve okulun buruk hikayesini temsili olarak ölümsüzleştirmişti.

  barbaros hayrettin’in mezunları çıkardıkları yıllıklara genellikle o yılın mezunlarının yıllık buluşma günlerini not alırlardı. dönem arkadaşları ile belli aralıklarla bir araya gelen mezunlar, daha sonra, yılda bir gün mayıs veya haziran aylarında bir araya gelip daha büyük çaplı bir organizasyon düzenlemeye karar verdiler

  bu kez sadece bir dönemin mezunlarını değil tüm mezuniyet dönemlerini kapsayan bir etkinlik yapılıyordu. çeşitli kanallarla duyurusu yapılan bu etkinliklere katılım yoğun oluyor ve buluşmalar da son derece sıcak ve samimi geçiyordu. elde edilen gelir de okula bağışlanıyordu.

  1988 yılında kurulan derneğin logosu, okula da adını veren, 16. yüzyılın büyük türk denizcisi kaptan-ı derya barbaros hayrettin paşa'nın silueti ve osmanlı donanmasına bağlı bir kadırga çiziminden oluşuyordu.

  dernek uzun yıllar boyunca elde ettiği gelirin tamamını okula bağış, burs gibi faaliyetlerde değerlendirdi.

  bir rastlantı eseri gölcük'ün belediye oluşunun 63. yıldönümüne denk gelen 9 haziran 1999'da, derneğin dışında bambaşka bir platform oluştu. gbhl'nin internet sayfası kuruldu, dünyanın dört bir tarafına dağılan gbhl mezunları için sanal bir istasyona dönüştü.

  17 ağustos 1999'da meydana gelen gölcük depreminin ardından bu sanal topluluk, gölcük'te toplanarak okullarını ve o ana kadar çoğunun üye bile olmadıkları derneklerini biraraya getirdiler. büyük buluşma adı verilen bu etkinlikle kazanılan ivme, şimdi mezunlarca sürdürülmeye çalışılıyor.

  (www.gbhl.org.tr adresinden alinmiştir...)