şükela:  tümü | bugün
  • k.s.,ing, government budget approprations and outlays for research and development. devlet bütçesinden araştırma ve gelistirme icin ayrilan odenekve harcamalar.
    (bkz: frascati kilavuzu)
  • google amcanın bizlere sunduğu yeni hizmeti. telefon klavyesinden arama yapıp doğrudan sonuçlar mesaja eklenip gönderiliyor.
    misal bu entry'yi yazarken arama yapıp aşağıdaki linki kendisine kopyala yapıştır yaptırılıyor, veya görsel aramalarda çıkan fotografı hop karşıya yolluyor.

meet gboard: search, gıfs, emojis & more. right from your keyboard.
    https://goo.gl/ezxhoy

güzel bişey olmuş sanki. artık nasıl olsa tüm yazışmaların izlendiğini de kabul etmiş durumdayız..

ed. sanırsam sadece ios için bulunmakta şu anda, android'in başının kel olmaması gerekmez mi, üstelik geliştiren google ise?
    android'de var buna benzer bir şey ve ben bilmiyorsam o da benim cahilliğim olsun.
  • gece gece google'ın research blog'unda bi yazı okurken google'ın official blog'una bakıyım dedim ne var ne yok diye. bunu gördüm. gboard'u tanıttıkları yazıya denk geldim ve video'yu izledim. kısaca hayran kaldım. epey bir zaman önce ne olur ne olmaz diye us store hesabı açmıştım. hemen ona giriş yapıp indirdim ve kullanmaya başladım. şimdilik tek eksiği türkçe karakterlerin klavyede hiç olmaması. yani s tuşuna basılı tuttuğunuzda ş'nin listede çıkmasını beklersiniz; ama yok. bu eksik giderildiğinde herkesin kullanacağı bir klavye olur bu. tek kelimeyle olağanüstü. mutlaka şans verin.
  • türkiye mağazasından indirilebiliyor fakat henüz türkçe seçeneği yok.
  • nintype gibi iki parmakla slide yazabilmemizi sağlasa on numara olacak klavye. nintype'in sunduğu özellikler zilyon tane ama yine de gboard kadar stabil çalışmıyor maalesef.
  • türkçe seçeneği var ama full türkçe klavye yok.
  • herkesin söylediği gibi türkçe yazım desteği olmasa da "yakında" destekleyecek olan google klavyesi. ios üzerinde denendi. android'e de geçen haftalarda gelmiş.

öne çıkan en büyük yanı, google aramaları tıpkı google asistan ile yapmışsınız gibi güzel sonuçlar vermesi ve anında sohbette paylaşabilmeniz. ek olarak gif arayıp bulma konusunda çok iyi, zira ilk sırada tumblr'ın eşsiz dünyasını kaynak alıyor. emojiler konusunda da bir hayli başarılı. emoji arama bile var.

çok ferah bir tasarımı var. farklı tasarımlar kullanılabiliyor. kaydırarak yazma ve dokunarak yazma şeklinde kullanabiliyorsunuz.

edit: artık türkçe'yi çok güzel destekliyor.
  • sonunda türkçe dahil 15 dil desteği gelmiş. darısı wordflow'un başına.
  • çeviri özelliği gelmiş google uygulaması.

http://webrazzi.com/…7/03/gboard_translate_gif2.gif
  • çeviri özelliği ile yazdıklarınızı anlık olarak istediğiniz dile çevirmekte.
    size yazılan yada pdf gibi kaynaklardan metin kopyalama ile çeviri yapmak için buradan trapp