şükela:  tümü | bugün soru sor
  • k.s.,ing, government budget approprations and outlays for research and development. devlet bütçesinden araştırma ve gelistirme icin ayrilan odenekve harcamalar.
    (bkz: frascati kilavuzu)
  • google amcanın bizlere sunduğu yeni hizmeti. telefon klavyesinden arama yapıp doğrudan sonuçlar mesaja eklenip gönderiliyor.
    misal bu entry'yi yazarken arama yapıp aşağıdaki linki kendisine kopyala yapıştır yaptırılıyor, veya görsel aramalarda çıkan fotografı hop karşıya yolluyor.

meet gboard: search, gıfs, emojis & more. right from your keyboard.
    https://goo.gl/ezxhoy

güzel bişey olmuş sanki. artık nasıl olsa tüm yazışmaların izlendiğini de kabul etmiş durumdayız..

ed. sanırsam sadece ios için bulunmakta şu anda, android'in başının kel olmaması gerekmez mi, üstelik geliştiren google ise?
    android'de var buna benzer bir şey ve ben bilmiyorsam o da benim cahilliğim olsun.
  • gece gece google'ın research blog'unda bi yazı okurken google'ın official blog'una bakıyım dedim ne var ne yok diye. bunu gördüm. gboard'u tanıttıkları yazıya denk geldim ve video'yu izledim. kısaca hayran kaldım. epey bir zaman önce ne olur ne olmaz diye us store hesabı açmıştım. hemen ona giriş yapıp indirdim ve kullanmaya başladım. şimdilik tek eksiği türkçe karakterlerin klavyede hiç olmaması. yani s tuşuna basılı tuttuğunuzda ş'nin listede çıkmasını beklersiniz; ama yok. bu eksik giderildiğinde herkesin kullanacağı bir klavye olur bu. tek kelimeyle olağanüstü. mutlaka şans verin.
  • türkiye mağazasından indirilebiliyor fakat henüz türkçe seçeneği yok.
  • nintype gibi iki parmakla slide yazabilmemizi sağlasa on numara olacak klavye. nintype'in sunduğu özellikler zilyon tane ama yine de gboard kadar stabil çalışmıyor maalesef.
  • türkçe seçeneği var ama full türkçe klavye yok.
  • sonunda türkçe dahil 15 dil desteği gelmiş. darısı wordflow'un başına.
  • çeviri özelliği gelmiş google uygulaması.

http://webrazzi.com/…7/03/gboard_translate_gif2.gif
  • çeviri özelliği ile yazdıklarınızı anlık olarak istediğiniz dile çevirmekte.
    size yazılan yada pdf gibi kaynaklardan metin kopyalama ile çeviri yapmak için buradan trapp
  • eskiden google keyboard ismiyle google play'de bulunan klavye.

bu isimdeki ilk versiyonu swipe özelliğinde ciddi buglar içeriyordu(google keyboard'da aynı özellik düzgündü). sonra giderdiler ve şu an htc sense klavyesinin yüzüne bakmıyorum.

aslında çok özel birşey değil ama swipe özelliğini kullanabildiğim sürece yazmak çok kolay.

parmağınızı, yazacağınız kelimenin harfleri üzerinde kabaca gezdiriyorsunuz ve o sizin yazacağınız kelimeyi tahmin ediyor. ayrıca default hassasiyet ayarında siz çok doğru bir kaydırma yapmasanız da doğru kelimeyi yazabiliyor. genel olarak çoğu zaman da isabetli. böylece yazarken parmağınızı indirip kaldırmaya harcadığınız sürenin aslında ne kadar fazla olduğunu anlıyorsunuz.

bir önceki kelimeden sonra boşluk bırakılmamışsa siz kelimeyi yazdığınızda "kelimeden önce" boşluk bırakıyor. böylece sürekli yazımda boşluk tuşunu kullanmadan bir sürü kelime yazabiliyorsunuz.

bir de ben türkçe ve ingilizce şeklinde iki klavye ayarladım ama seçili dili değiştirmeden diğer dildeki kelimeyi yazabiliyor. sadece normal yazımda bazı harflerin kullanımı sorun olduğunda değiştiriyorum. o da nadir.

onun dışında dokunmatik ekranlarda en büyük rahatsızlıklarımdan olan, bir-iki harflik hataların giderilmesinde bir kolaylık sağlıyor.

ben correction sistemlerini sevmediğim için harfin sağ tarafını seçip öyle düzeltiyordum(klavyenin del tuşu gibi ileri doğru silme özelliği yok). bu klavye ise boşluk tuşundan başlayarak parmağınızı sağa-sola kaydırdığınızda imleci kaydırıyor. böylece doğru aralığı seçmekte zorlandığınızda fazla uğraşmanıza gerek kalmıyor.

tüm kelimeyi veya birden fazla kelimeyi silerken de silme tuşunudan başlayarak sola doğru istediğiniz kadar kaydırıyorsunuz. o da size sileceği kelimeleri seçili olarak gösteriyor.

ben ama henüz bu özelliği kullanmaya alışamadım. kendimi harf harf silerken veya silme tuşuna parmağımı basılı tutarken buluyorum.

emoji kullanan biriyseniz bu klavyede emoji desteği de var.

konuşarak yazmak isterseniz bu da yine bir tuşla çalışıyor ama bence daha gelişmesi lazım. düzeltme ve noktalama konusunda zorluyor.(edit: bunu düzeltmişler. iki sonraki entry'e bakın)

bence en büyük avantajlarından biri, google'ın dev kelime database'ini ve developer kadrosunu arkasına alabilmesi. yine de uygulama sözlüğü yetmediğinde harf harf yazdığınız kelimeleri sözlüğe ekliyor ve daha sonra swipe ile kullanma imkanı veriyor.

beğenmediğim bir özelliği, kore klavyesi(hangıl) yok.

eğer adaptörünüz hayalet dokunuşlara; yani siz ekrana dokunduğunuzda, cihazın başka yerlere dokunulmuş gibi davranmasına sebep oluyorsa, swipe kullanmak zorluk çıkarabilir. çünkü bazen istediğiniz kelimeyi yazar, ancak alakasız bir yere, hatta başka bir kelimenin içine yazar. tabi bunda klavyenin bir suçu yok.

özellikle bu entry gibi bir yazıyı telefondan yazıyorsanız, size büyük kolaylık sağlayacaktır. tavsiye ediyorum.

eğer bunu okuyan google çalışanı varsa, ctrl+z ve del konusunda çözüm bulmanız lazım. bir de speech to text olayını yaparken klavyeyi kapatmayın ki kelimelere kolay müdahale edebilelim.gerçi adam ne yapsın? ben gidip feedback versem ya.(edit: dediğim gibi speech to text düzeltilmiş. teşekkürler google amca)

not: bu entry gboard™ ile yazılmıştır.

eegn: #65547593