şükela:  tümü | bugün
  • great britain pound / united states dollar partiesidir. diğer paritelerden çok farklı bir karakteristiği vardır. aylık grafiği şöyle karşınıza alıp baktığınızda geniş bir yatakta yatay seyrettiğini görürsünüz. iki ülke sanki kardeş gibi amk.

dakikalık grafiğine baktığınızda ise bilgisayar tarafından çiziliyormuş izlenimi verir. mikro trendler, destekler dirençler. büyüklerinde ne varsa bu paritenin dakikalık grafiğinde de aynen görülebilir.

diğer paritelerin, dakikalık grafiğine baktığınızda parçacık fiziği inceliyormuşsunuz gibi olur. günlük, haftalık gibi davranmaz hatta rasyonel bir davranış kalıbı yok gibidir. ama bu öyle değilmiş. büyülenip izleyebilirsiniz. bu arada mavi takım elbiseli bir abi elini sizin cebinize sokup paranızı alır gider. (bkz: cambaza bak)
  • brexit oylaması yaklaşırken geçen hafta 1.40'ları, bugün erken saatlerde 1.46'ları ve şu anda da 1.4596'yı test eden parite. aşırı volatil hareketleri yüzünden çoğu forex kurumunda teminatlar iki katına çıkarılmış, işlem aralıkları da biraz açılmıştır.

(bkz: #61134363)
    (bkz: gbp/usd paritesi)

edit: 1.4620 küsürleri test ediyor şu an. dolar'a karşı %1.83 değerlendi geçen hafta kapanışına göre. işte bunlar hep brexit etkisi!
  • 1.32'leri gören ve 1.36'lardan hafif bir tepkiyle kapanan bir çapraz. brexit'in gerçekleşmeme olasılığıyla 1.50'lere vuran, 1,46'larda dengelenen ve sonrasında zigzaglı ama nihayetinde bremain olmayınca, kaydıraktan ters bir şekilde kayan ve kafasını kum havuzuna çarpan bir çocuk gibi diplerde dolanan parite... 1.32'lerden 1.37-1.38'lere değerek, 1.36'larda haftayı tamamlayan gbpusd, yaşlı çakal george soros'un referandum evvelinde uyardığı gibi 1.15'lere gelecek mi? bunu zaman gösterecek. belki 1.36'lara gelişi 1.32 dibinden, dead cat bounce'dur.
    kısa-orta vadede bir dengelenme olduktan sonra orta-uzun ve çok uzun vadeler için gbpusd ümit vaat ediyor olabilir. ytd!

(bkz: brexit/@fij)
    (bkz: dead cat bounce/@fij)
    (bkz: sterlin/@fij)
  • şu an 1.29'larda olan ve kısa bir süre sonra kalıcı olarak toparlanmazsa, george soros'un brexit'in gerçekleşmesi halinde 1.15'lerde olacağını söylediği parite.

son 31 yılın dibini gördüğünü tarihsel verilere dayalı olarak kaynaklar 1.30'da söylemişlerdi; dibin dibini arıyor...

--- spoiler ---
    gbp/usd: break of 1.30 materializes, fresh 31-year low

6 july 2016, 02:11

gbp/usd continues to depreciate in thin market conditions, currently breaking through 1.30 to print fresh 31 year lows, as the market continues to price in expectations for rate cuts by the bank of england amid the unstable environment caused by the uk's decision to exit the european union.
    --- spoiler ---
  • anormal ötesi hareketler olan parite. az önce salisesinde, 1.20'lere, grafikler, veri ekranları sapıttığı için, belki daha da altına inen ve şu an 1.21'de olan parite! neyin neden olduğunu hala öğrenemedim. spekülasyondan ziyade manipülasyon.

soros'un dedikleri çıkıyor!

(bkz: gbpusd/@fij)
  • tanım: bilinen bir durum olmadan sapıtmış çapraz.

forex forumlarını, haber kaynaklarını vb. dolaştım; henüz kimse #63344919'deki hadisenin nedenini bilmiyor. bir "fat finger" olayı olabileceği konuşulmakta. bu kadar kritik bir zamanda fat finger gibi gelmedi bana. çıkar kokusu elbet.
  • ingilteredeki hesaba 2 müşteriden para gelmişti ve henüz sterlinge çevirmemiştim. az önce muhasebe yazılımına göz atayım dedim mutabakatlar için, muazzam olmuş :)
  • 1.28'den alışa işlem bırakanlara bir dokundurmuştur. 1.28 dekiler 1.23 lere kadar inip toparlar diye bıraktılar ve gece gece 1.19 da ellerindeki uçtu.

forex işlemi yapanlara bir ders olsun; önemli dönemlerden geçen ülkelerin paralarında işlem yapmayın. yaparsanız çok küçük işlemler olsun.
  • gece gece milleti kıçındaki dondan eden parite. ayrıca her aracı kurumda farklı farklı fiyatlar oluşmuş, oluşan fiyatlara göre aracı kurum seçmek en mantıklısı.
  • bu gece türkiyedeki birtakım forex firmalarının platformlarında 1.14ten işlem görmüş olan paritedir. fat finger olamayacak kadar büyük bir hareket yaparak nice canlar yakmıştır.