şükela:  tümü | bugün
 • 15 temmuzdan sonra, özellikle de son bir senedir bu işin şirazesi kaçtı. 90'lı yıllarda terörün zirve yaptığı yılları da göz önüne alırsak terör bölgeleri hariç, memlektin geri kalan kısmında böyle süreklilik arz eden geniş çapta bir kontrole şahit olmadım. geçen yaz istanbul'dan araçla geldim. yol boyunca 3 kez kontrole tabi tutuldum, 3 veya 4 yerde de durdurmadılar. yan şehire gidiyorsun kontrol, dönerken yaşadığın şehre giriyorsun, zannedersin ki sınır geçiyorsun, öyle alan oluşturmuşlar.

  geçen, haftasonu tatili için hanımla 1 saat uzaklıktaki tatil bölgesine gidelim dedik. hop, jandarma çevirme, geç sağa. küçük valizimiz vardı. adamlar valizin içine kadar açıp baktılar. tamam görevdir, emiri uyguluyorsun da, o istikamette birisinin gidebileceği lokasyon belli, araçtakinleri görüyorsun, kayıtlarına bakıyorsun, ne oldukları belli. valize kadar girip işin bokunu çıkarmanın ne anlamı var? herkesin anlında ne olduğu elbet yazmıyor ama, vatandaşına at hırsızı muamelesi yapmak nedir arkadaş?

  akşam bir mekana oturuyorsun, bir bakıyorsun hareketlenmeler, kimlikleri alalım. otobüsle gidiyorsun, çevirme, kimlikleri alalım. havalimanına giriyorsun taksiyle, çevirme, kimlikleri alalım. ve daha nice örnekler. kimse kusura bakmasın, ben bu denetimci sistemde kendimi daha güvenli, daha huzurlu hissetmiyorum. kimi kimden koruyoruz, kimden korkuyoruz, korkulacak biri varsa düşman kim? bildiğin korku devleti olduk. kanıksadık, kanıksattılar. ben eski türkiye'yi istiyorum arkadaş. yüzlerce km yol yapıp polis, çevirme görmediğim, gördüğümün de en fazla radardan hesap sorduğu eski türkiye'yi istiyorum.

  öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, emniyetçi sorgulama için kimliğimizi istediğinde, kendimizi bilsek bile tedirgin oluyoruz. acaba birşey çıkar mı, yoksa birşey mi oldu vb. devletin sana huzur, güven vereceği yerde, sana potansiyel suçlu muamelesi yapıyor. kimse de gelip şöyle, böyle diye goygoy yapmasın. senin ülkende bu kadar kontrol varsa ülken huzurlu, güvenli bir yer değildir. birilerinin korkusu varsa da, korkacağı bir düzen yaratmayacak.
 • göt kadar kasabamızda herkesi tanıyan polisln ''trumpets abi kimliğini alabilirmiyim '' şeklinde yaptığı uygulamadır. özel ortamlarda kendilerinin de bıktığını ancak amirlerinin yoğun baskısı olduğunu söylüyorlar.
 • sabah şirinevler akşam beylikdüzü yeter dediğim uygulama her seferin de sorduğum soru neden ben memur bey rastgele kim denk gelirse çeviyoruz. çok iyi değil mi?
 • geçen gün 3 kere gbt yapıldı farklı farklı metro istasyonlarında. polise "vallahi siz de bıktınız, biz de hee" dedim, ses etmedi, gbt yapıp verdi kimliğimi. ohal ilanı ile başlayan sıkı güvenlik önlemleri, ohal kaldırılmasına karşın devam etmekte bakın. güzelim yurdu, yol geçen hanına çevirip, iti köpeği milletin içine salanlar utansın! öz memleketimizde eşkıya muamelesi görüyoruz.

  gbt noktalarını fark eder etmez kimliğimi çıkartıyorum. çevirirse lank diye uzatabilmek için. çünkü kimliğimi çıkartırken beni ve cüzdanımı baştan aşağı süzmelerine ifrit oluyorum.
 • bana bir kere bile yapılmadığı için çok parlak ve janti gezindiğime delalet eden sorgulama... ara sıra halkın arasına karışıyorum ancak bir kere bile durdurulmadım. neyse şöminemin karşısında kanyağımı yudumlamaya devam edeyim. at hırsızları ölsün porşeden selamlar.
 • istiklal caddesinde yürüyorsunuz, suriyeliler cirit atıyor, geceleri atm lerin önünü tutuyor, dileniyor ama polis onların huzuru ve rahatı kaçmasın diye size kimlik soruyor, çantanızı arıyor, cüzdanınızı arıyor, ayakkabınızın içine bakıyor......
 • bizimle bu kadar uğraşacaklarına keşke suriye'den ne idüğü belirsiz onca insanı ülkeye almasalardı.
  hadi bizim tc numaramızı sorgulanıp ne olduğumuz ortaya çıkıyor da ülkedeki onca mülteci kılığında dolaşan belki teröristi nasıl tespit edecekler. alınlarına mı yazıyor bu deaş.lı, pkk.lı diye.
  artık iyice suyunu çıkardılar. geçen hafta özel aracımla giderken şehir içinde durdurdular bagaja kadar aradılar.
 • güçleri ancak vergisini veren normal vatandaşa yettiği için yapılan uygulamadır. aradığın zaman gelmeyen veya ulaşamadığın güvenlik güçleri, aracın içinde 3 yaşında çocuğun varken bile torpido gözüne kadar arama yapar.
 • devlet sırf bunun için polislikte kadro mu açtı ulan. her gün her gün nedir bu kimlik isteme. hayır karşındaki insan muamelesi de yapmıyor burnu kaf dağında. adamlar otobüs durağına kadar düştü hele akşam geç saatlerde önlerine geleni çeviriyorlar.

  aferin amk keli* , adaleti en güzel şekilde tesis ettin.

  ekleme: kesinlikle polislere karşı birisi değilim, aksine bugüne kadar askerinin ve polisinin yanında olmuş bir insanım. ancak yeni yetmelerin gelip de sana insan muamelesi yapmadan kolundan çekip kimlik istemesi senin hoşuna gidiyorsa yaptır. bütün gün ağzı kokan müşterilerle uğraş, onca yolu git durağa geç ama geçmeden polisten bütün gün yaşadıkların yetmiyormuş gibi bir de insan muamelesi görme.

  memlekette her olayda padişah gibi davran, suçlularla ilgilenme, mültecilerin yaptıklarını görmezden gel ama vatandaşa gelince borunu öttür. telefon açıp ihbarda ya da yardım isteğinde bulun, karşında oflayan poflayan polisler var hep. herkes adam gibi yapsa mesleğini bugün ülke bu kadar dağınık olur muydu? gelmiş hasbam bana burada azıcık dayanıver paşam gece gündüz senin için duruyorlar diyor. insan muamelesi istemek de suç amk.

  tipimde gayet müsait, eminim sizin yanınızda bebek gibi suratım kalır. *