• başlığı açıp terk-i diyar eden yazarın ardından ben doldurayım başlığı diyerek kolları -öhöm parmakları- sıvadım: öncelikle dün şurada denk geldiğim bu uygulama, telefonunuzda kurulu whatsapp'ı ikilemenizi sağlıyor. "peki bu ne işime yarar" diye soracaksanız, ilgili bağlantıda belirtildiği gibi çift sim kartlı telefonlar için faydalı olabilecektir. örneğin iş numarası ve özel numarasını aynı telefonda taşıyan zatlar için gayet de iyi bir olay. öte yandan denemedim, fakat bu uygulama ile bence ikinci sim kart takılmadan da numara tanıtıldıktan sonra kullanım olabilir diye düşünüyorum. zira ben normalde whatsapp'ı bile kendi hattımı akılsız bir telefonda kullanmama rağmen başka bir telefona tanıttığım için problem yaşamıyorum. burada da benzeri uygulanabilir herhalde.

öte yandan uygulama google market'te yok sanırım. benzer isimli uygulamalar var, fakat onlar değil. verdiğim bağlantıdan doğrudan .apk'yı indirip kurduğumda normal whatsapp gibi uygulamaların arasına ikinci bir whatsapp yerleşti ve ona numarayı tanıttım. uygulama görünüşte benzer olsa da içinde hoş olan bir iki farklılık da gördüm ilk kullanımda. özellikle yazışılan kişinin durumu ufak puntolarla yazışma sayfasında hemen ismin altında altyazı gibi akıyor. çok hoşuma gitti bu. zira normalde kişinin durumunu görmek için ya listeye girmemiz ya da yazışırken kişi bilgilerinden bakabiliyoruz. ayarlarda da baya eklemeler var. henüz kurcalamadım yeterince.

not: .apk olarak indirip kurmak güvenilir bir yol mu bilmiyorum. fakat bu millet bir sene evvel pokemongo'yu apk ile indirmişti. ayrıca whatsapp'ın kendi uygulaması da değil. nasıl ki ekşın, ekşisözlük'ün kendi uygulaması değilse bu da öyle sanırım.

ekleme: çaylak batmanbeygbwhatsapp hakkında mod yazan ve bilgisayar mühendisliği son sınıfta okuyan bir kardeşimizmiş. bana söylediği kadarıyla bitirme projesi olarak hazırladığı ve sürekli geliştirdiği gbwhatsapp modunu hem türkçeleştirmiş hem de ilerletmiş. emeği karşılığında konuyla ilgili internet sitesini de şuraya bırakıyorum. incelemek isteyenler bakabilir. hatta baksın. batmanbey'e de projelerinin devamını diliyorum.
  • gayrıresmi bir whatsapp sürümü. iki hesap açabilme, çevrimiçi olduğun zamanı gizleyebilme gibi gereksiz özelliklere sahip.
  • 6.00 güncellemesiyle mesaj silme engelleme özelliği gelmiş über uygulama. yani biri size mesaj atıp sildiğinde siz yine de görebiliyorsunuz atılanı. oy vey!
  • whatsapp'ın modifiye edilmiş, gelişmiş halidir. eski whatsapp plus gibi düşünülebilir. artık türkçe dil desteği de vermeye başladı.
  • içinde whatsapp'ın default olarak sunmadığı bir çok özelliği getiren mod'lu whatsapp diyebiliriz.

temalar, özelleştirme seçenekleri ve bir sürü özelliğiyle benim severek kullandığım bi uygulama.
  • geliştiriciden gelen son bilgiye göre

gbwhatsapp shuts down*

we are really sorry to announce that we have completely stopped the development of gbwhatsapp.

ıt was a great time with all you people.

uzun zamandır kullanıyordum. gerçekten üzücü bir haber...
  • allahın belası uygulama. güncelleyin diye bildiri verdi. whatsapp a giremedim. uygulamayı sildim ve silmem ile birlikte whatsapptan indirdiğim tüm fotoğraf video belgelerim de silindi. hep yedek alan ben ilk defa yedeksiz iş yaptım ve bedeli ağır oldu.
  • hızlı mesajlaşma anında saçmayan uygulama. checking for new messages, falan. mesajlar geç gidiyor ve yarım saate geliyor.
hesabın var mı? giriş yap