şükela:  tümü | bugün
 • polonya'nın kuzeyinde, almanya'ya yakın, çok güzel olduğu iddia edilen liman şehri. (göremedim ama)
  (bkz: danzig)
 • her polonya sehrinde oldugu gibi yine bar ,kafe dolu bi meydani var.buraya cok yakin bi yerde sopot diye bi sehir varki baltik denzinde plaj arayanlar icin.
 • tutucu alman kardeslerimiz gdansk dedigimizde anlamazdan gelmeyi, danzig diyene kadar konuya istirak etmemeyi secerler. ayni kisilerin avusturya'dan ostmark diye bahsettigi, gecerli prusya sinirini baltik denizine kadar cektigi de gozlemlenmistir. bir nevi musul kerkuk yahut oniki ada sendromu.
 • harita okumayı elifi mertek sanacak kadar becerebildiğim için kuzey denizini göreceğim diye bir heves gittiğim, ama her liman kentinin illa ki deniz kenarında kurulmuş olması gerekmediğini bana öğreten aynen korunmuş ortaçağ kenti. ortaçağ kentlerinde klasik olduğu üzere her biri birer metreküplük* taşlardan mamül, kallavi bi bab-ı aliden geçilerek girilen bi kent meydanından teşekküldür eski kent epi topu. bööle her yerde ortaçağ kılığında ud desem değil, gitar desem diil, üç telli bişeyler çalan adamlar falan. yine de gördüğüm en az turistik yerlerdendi. seramik işçiliği meşhurmuş. gişe memurları dahil halk ingilizce'nin i'sini bilmediğinden, yüz saat tren gişesinde sıra bekleyip sık sık üfleyip püfleyerek itinayla komunizmin anasını anmış, sonunda resimler falan çizerek rezervasyon yaptırmıştım.
 • solidarnosc'un dogdugu sehir.
 • varşova'da vistula* üzerindeki köprülerden birine de ismini veren baltık güzeli.
 • polonya'nın kuzey liman şehri. çeşitli seferler almanya ile polonya arasında el değiştirmiştir. son olarak 2. dünya savaşında almanlar'a geçer ama nüfusun büyük çoğunluğu alman asıllı olan bu kent savaş sonrası tekrardan polonya'ya döner. 2.dünya savaşında harabeye ddönen kenti eski dokusuna sadık kalarak tekrardan inşa etmişlerdir.
 • mevzu gdansk ise olaya sadece gdansk değil de trójmiasto ya da tricity yani üç-şehir olarak bakılmalıdır. bu şehirler sopot,gdynia ve gdansk'tir.
  (bu şehirlere geçmeden önce ufak bir tavsiye:ağustosta bile olsanız bu bölgeye giderken yanınıza kazak,mont,pantalon,vs. kalın giysiler alın. yoksa şehirde fellik fellik dükkan aramak zorunda kalırsınız)

  gdansk:eski bir alman şehri olduğunu her haliyle belli eder. eski şehir kısmı oldukça şirin ve kompakttır. içinden geçen nehir kenarındaki eski binalar ve onların renkleri fotoğraf makinelerine davranmanızı sağlar. lakin nehrin gemilerce de kullanılması,yani içinde ticari bir liman olması bu güzelliği azaltır. aynı nehir, yaz yalarında bazen kano yarışlarına ev sahipliği yapar.
  nehir kenarından söz açılmışken,yerde birşey satanlara özellikle uygun fiyatlara elektronik eşyalar satan kimselere rağbet etmeyin,yamulan arkadaşlarım var. son olarak yine nehir kenarında bizim izmirdeki asansör'ün bir benzeri bulunur.

  son olarak eski şehir kısmının ara sokaklarında uygun fiyata amber taşından takılar satan dükkanlar bulunur. amber,bu şehirden alınabilecek iyi bir hediyedir. ana sokaktan uzak durmanız cüzdanınıza iyi gelecektir.

  sopot: sopot plaj şehridir,en azından bana yansıyan kısmı bu,gündüz denize girmek için(kuzeyli cengaver kardeşlerimiz 10 derece'den düşük suda yüzerler,üstelik ağustosta) gece ise plaj partileri için gidilir. plaj partileri güzeldir. latin müzikleri çalan ve çok rahatsız edici olmayan mekanlar eğlenceli olabilir. veya plaj üzerinde kurulan klüpleri geip kafanıza uyana takılabilirsiniz. giriş ücretsizdir. güzel yanı sopot'a 24 saat çalışan banliyo trenleriyle ulaşmak mümkündür.
  sopot soğuktur,gece de,gündüz de...

  gdynia: bu şehir alışveriş merkezleridir,limanıdır,eski bir polonya savaş gemisinin müze olarak ziyaretidir,balık ve patates dışında başka birşey bulamayacağınız bir öğle yemeğidir. kısaca yeni,tarih ve kültür açısından birşey sunmayan gri bir şehirdir gdynia.

  sonuç olarak gdansk,tedbir alarak gitmişseniz ve boş vaktiniz varsa polonya'da geçirilebilecek güzel bir haftasonudur.