*

şükela:  tümü | bugün
  • windows xp ile ilk ornegi gelen gdi superset'i.. 3d ve 2d acceleration'i ayni anda desteklemesinin yani sira alpha blending, gamma correction gibi ozellikleri icinde barindirmasi di$inda, mobile sistemler icin grafik kalitesini artiracak otomatik anti aliasing gibi ozellikleri icinde barindirmaktadir.
  • aslen win32'deki gdi fonksiyonlarının encapsulate edildiği bir librarydir. nt4sp6, windows 98, windows 2000'e de kurulabilir. objectmiş handlemış selectmiş memory leakmiş adamı sinir hastası etmez, kullanışlıdır çok fonksiyonludur, titreşmez. default olarak device independent bitmapler üzerinde çalışır ama device dependent hale getirip hızlandırabilirsiniz. ayrıca jpeg, png, tiff, gif gibi popüler formatlari decode/encode etme özelliği vardır ki sırf bu yüzden bin türlü image library'den tiksinmiş bünyeme oh dedirtmiştir.

    bir kusuru var, o da initialize edince bir thread yaratır kendince. nedendir niyedir, ne yapar o threadle benden habersiz, bu gibi sorulara cevap bulamadım, backgroundumda process etme huylanıyorum dediğimle kaldım.
  • linux desteklemez bunu.
  • çoğu fonksiyonu ve özelliği java'dan arak bir library'dir. c ortamlarına java rahatlığını getirmiş çoğu programcıya bir oh dedirtmiştir.
  • ilk bakista herseyi yapiyormus gibi gorunme yetenegine sahip, icine girince ciddi anlamda hic bir boka yaramadigi ortaya cikan sozde imaging kutuphanesi. kotu huylari arasinda, yukledigi imajlara iliskin dosya ya da stream'lerin acik tutulmasina ihtiyac duymasi, buyuk boyutlarda imajlarla karsilastiginda zirvalamasi ve basit rotate/flip islemlerinde bile bug cikartabilmesi sayilabilir.