şükela:  tümü | bugün
 • kalemin içinde kullanılan odunun daha evvelki tahta imalatında sayıldığı için, kalem imalatında saymadan hesaplanan ülke içi toplam üretim hesaplama yöntemi. ayrıca (bkz: real gdp) (nominal gdp)
 • ayrica gdpnin icinde shadow economy de mevcut degildir.
 • (bkz: gnp)
 • abd gibi ulkeler, milli hasilayi olcmek icin gdp kullanirlar.
 • o halde alakali olarak (bkz: gayri safi milli hasila)
 • (bkz: gdp deflator)
 • burdan 2004 yili icin tum ulkelerin gdp lerini ogrenebilirsiniz.
  http://www.photius.com/…ngs/economy/gdp_2004_0.html
  burdan da binbir turlu guncel ekonomik veri elde edebilirsiniz.
  http://www.photius.com/rankings/
  napcaksaniz artik....
 • o ülkedekilerin etki alanlarını belirleyen kavramdır. pwc'nin iş dünyası araştırmalarında, örneğin, katılımcıların yanıtlarının ağırlığı, iş yaptıkları ülkenin gdp'sine göre belirlenir.
  özetle gdp'n kadar konuş.
 • genellikle gnp ile karıştırıllann türkçeye çevrilmek istendiğinde hangisi gnp hangisi gdp şeklinde tartışmalara yol açabilen hesaplama yöntemi.

  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
 • gdp= c + i + g + nx

  c= consumption (harcama)

  i= investment (yatırım)

  g= government spending (devlet harcaması)

  nx= export-import (ihraç-ithalat)

  yukarıdaki basit formülden anlaşılacağı üzere ekonominin ipleri bu formule göre üç oluşumun elindedir. devlet, yatırımcı, tüketici, uluslarası ticari tüzel, öznel kişileri.

  tüketici genel tüketim mallarını illa ki alır. (ekmek, su) lakin özel tüketim mallarını (kürk, playstation, oyuncak kalemtraş, batman robotu...) parası oldukça alma eğilimi gösterecektir. yani c'nin görece yüksek olmasını kötü bir ekonomide beklemek anlamsız olur. c'nin düşük olması da zaten varolan kötü durumu umutsuzlaştıracaktır.

  i daha çok altyapı imkanları, politik bariyerler, gelişmişlik düzeyi, faiz oranları gibi değişkenleri ipler. ekonomik gidişatı sakat olan memleketler yatırımcıyı ürkütür, zira bu sakatlık risk doğurur. yatırımcı riski sevmez, girişimci sever. yatırımcının olmadığı ekonomik sistemde girişimcilere ise bok yemek düşer.

  devletin yol, tesis vb. atraksiyonlara yelken açması ekonomiyi pekala canlandıracak, yeni iş sahaları oluşturacaktır.

  türkiye açısından olaya bakarsak;

  c'nin yüzde sekseni yüzde yirmilik azınlığın elindedir. bu gelir dağlamının hayvansal bir etkisidir. ayrıca "yerli malı tüketme bilinci" yerli malı haftasında kuruyemiş yemekten öteye geçmez.

  türkiye'ye gelen i sakattır. daha çok faiz yatırımıdır. birçok sektör (tekstil, organik tarım) ruhunu teslim etmiş, götünü poyraza açmıştır. yabancı sermayenin ani, toplu çıkışı olması demek bugün türkiye'de yeni bir ekonomik kriz demektir.

  devlet harcaması -'dir. zaten olan kamu kuruluşları bile özelleştirilmekte elden çıkarılmaktadır.

  nx ise eksidir. bu kapımızın önünde yetişen muzu gavuristandan getirtmemizin sonucudur.

  bilimum anatema olarak türkiye'de ekonomik istikrar yoktur.

hesabın var mı? giriş yap