şükela:  tümü | bugün
 • avrupa birliğinin, kişisel verilerin korunmasına ilişkin uygulamaya koyduğu tüzük.
  açılımı global data protection regulation.
 • kişisel veriler hukukuna evrim mi oldu devrim mi tartışması yaratmıştır. halihazırda mahkemelerin vermiş olduğu* kararlarını yazılı hale getirdiği için ben "evrim" diyenlerin yanındayım.

  kişisel verilerin korunması kanuna öncü olmuş bir regülasyon. en önemlisi; sadece ab üyelerini değil ab üyeleri ve ya ülkeleri ile temasa geçecek herkesin uymak zorunda olması.
 • avrupadaki uygulaması ile türkiyedeki uygulaması arasında dağlar kadar fark bulunur.
  avrupada hiçbir alışverişte müşterinin yazılı izni olmadan değil telefon numarası, isim bile alamazsınız. (para iadesi olan durumlar hariç)
  bununla beraber caddeler ve sokaklar dahil olmak üzere hiçbir kamera, ses kayıt cihazı izinsiz sizin görüntü ve ses kaydınızı alamaz. şikayetiniz halinde işletmenizi kapatmaya kadar giden cezalar alırsınız.
  herhangi bir not kağıdına bile hiçkimsenin adını ve soyadını yazamazsınız.
  bu dataları alabilmek için devletten çok yüklü miktarda para karşılığı izin almanız gerekir ki bu durumda bile müşteriden yine yazılı izin almanız gerekir.
  avrupadaki insanlar bu açığı firmalardan tazminat alabilmek için sıkça kullanmaktadır ve bu konu hakkında bir çoğu paranoyak hale gelmiştir.
  e-devlet sistemi bu yüzden o ülkelerde (bu sistemin çok pratik ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum) kullanılamamaktadır.
 • (bkz: kvkk)