şükela:  tümü | bugün
  • gebelikte artan östrojen hormonu nedeniyle oluşan bir karaciğer hastalığı. genellikle gebeliğin son 3 ayında görülür. hastalarda en sık rastlanan şikayet vücutta yaygın kaşıntı, bazen sarılık da izlenebilir. teşhis karaciğer fonksiyon testlerinin, serum safra asitlerinin seviyesinin değerlendirilmesiyle koyulur. hasta, jinekolog ve gastroenterolog ile ortak takip edilir. anne karnındaki bebek için risk oluşturan bir hastalıktır. bebek kalp atışlarında bozulma, mekonyum ve anne karnında bebek ölümüne neden olabilir. ilaç tedavisi uygulanır, anne ve bebek yakın takip edilir. hastalığın seyrine ve bebeğin sağlık durumuna göre uygun zaman planlanarak doğum gerçekleştirilir. karaciğer ve pıhtılaşma sistemi üzerine olumsuz etkisine bağlı olarak annede doğum sonu kanamalara neden olabilir.

doğum sonrası 2 hafta-2 ay arasında düzelir ve karaciğerde kalıcı hasara yol açmaz.
  • başıma gelen hastalık. kaşıntının sebep olduğu uykusuzluğun dayanılmaz ağırlığıyla imtihan halindeyim.
  • geçirenlere geçmiş olsun diyeceğim hastalıktır.
  • bana da oldugunu ogrendigimiz hastalik.

ben hep "ya ben cok sistim, siskinlikten elim ayagim bile kasiniyor, derim cok geriliyor ya ondandir, herhalde yedigimden ictigimden, ya da iste cildim kuru ya ondan" diye dusunurken meger aslinda kolestaz olmusum. kasintilarim cok artinca karaciger enzimlerine bakip farkettik. onun icin kasinti varsa ihmal etmeyin. bu arada benim doktorum riskli gebelik uzmani oldugu, esimin de daha once bu konuda bilgisi oldugu icin farkettik. pek cok doktor da "kasinti normaldir, dermatologa baktir" falan diyebiliyormus. doktorunuzu yonlendirin, uyandirin "acaba kolestaz olabilir mi?" diye.

tam olarak bilinemeyen bir sebeple safra akisim azalmis. hamilelikte artan hormonlarin neden oldugu dusunuluyor ama kesin sebep bilinmiyor. vucuttan atilmasi gereken safra tuzlari, bilrubin vs. atilamayip vucudumda deri altinda birikiyormus. yani benim haftalardir "su tuttum, odem var bacaklarim bileklerim ne garip oldu yaa" diye dusundugum sey bu yuzdenmis, cilt altinda bisiler tutulmus ama su degil iste bu safra asitleri imis.

ursofalk adli ilaci kullanmaya basladim, ilacin safrayi duzenlemesini bekliyoruz. duzelmezse bebegi erkenden almak gerekiyormus cunku vucutta biriken bu asitler, tuzlar plasentadan bebege gecip oksijeni azaltabilir, bebegi strese sokabilir, kalbini yavaslatabilir, bebegin kaka yapip zehirlenmesine sebep olabilirmis. yok ilac ise yararsa o zaman normal akista devam edilecek. bu arada kontroller siklasti, bebegin hareketleri takip edilecek.

kasinti inanilmaz. oyle boyle degil. cilt gunes yanigi gibi kipkirmizi oluyor ve inanilmaz kasiniyor. ovadril sur dediler ama ise yaramiyo o. soguk suyun iyi geldigini farkettim, surekli soguk dusa giriyorum.

once bi panik oluyorsunuz ama panik olmaya gerek yok, bu yuzden bebek kaybi olmuyormus artik, teshis koyulur koyulmaz duruma / haftaya gore ya ilacla duzenleme yapiliyor ya da sezaryenle bebek aliniyor. hamilelik sonlanir sonlamaz da safra eski haline donuyor, kasinti bir iki gun icinde geciyormus.