şükela:  tümü | bugün
 • waterloo savaşında prusya ordularını komuta eden general, mareşal vorvarts (ileri=hucum galiba) diye bilinir. hafif cılgın bir zatmış, her savaşta süvarilerin önünde onlarla hucum edermis. napolyon bile abinin hırsından tırsmış.

  waterloo'ya doğru 4 kolordu ile wellington'ın yardımına koşar fakat napolyon yolunu kesip ve onu evireçevire yener ve dağıldı zanneder ve waterloo'ya ilerlerken abi dağıldı zannedilen 3 kolordusunu toplayıp yola devam eder, akşam olmadan waterloo'da napolyon'un birlikleri arkasında bitiverir. tanrı'dan ya blucher'i ya da geceyi isteyen wellington'a bu cılgın abi bahsedilir.
 • çok gaddar ve tutucu bir prusya generali. 16 haziran 1815 te ligny de fransızlara yenilince kanı çekilen blücher in waterloo da alman askerlerine "içinde merhamet olanı ben vururum" dediği rivayet edilir
 • tam adi:
  gebhard leberecht von blücher, fürst von wahlstatt.

  dogum: 16 aralik 1742
  ölüm: 12 eylül 1819
 • ligny savaşında ki ezikliğinden ötürü olsa gerek fransızları takip ederek 2500 prusyalının daha ölmesine neden oldu. bu takip hareketi bazı kaynaklarda the battle of wavre diye geçer.
 • bu arkadaş napolyon'a ligny'de yenilirken wellington quatre-bras'ta ney'i skertmekle meşguldü. ligny olayında başına gelmedik kalmamış, atından devrilmiş, üzerinden süvari birliği geçmiştir. waterloo'da bir hayli haşat vaziyettedir. hatta bu arkadaşın astı olan gneisenau, quatre-bras'tan haberi olmadığı için wellington'a bir hayli çemkirmiştir yardıma gelmedi diye, lakin wellington baştan prusyalılara "bana saldıran olmazsa yardıma gelirim." demiştir. napolyon'un yenilen ordusunun takibinden sorumlu olan da bu gneisenau'dur, zira ne blücher'de ne de wellington'da takip yönetecek hal kalmamıştır bu aşamada. (wellington'un çok sevdiği ve emir subayı olarak her zaman çevresinde bulundurduğu pek çok genç ve parlak subay ve ispanya savaşından beri yanında olan pek çok generali ve dostu waterloo meydanında kalmıştır. wellington'a "savaşta mağlubiyetten daha kötü tek şey var, böyle bir zafer." dedirten ruh halinin sebebi budur.)
 • wahlstad prensidir ve waterloo savaşı'nda napolyon karşıtı müteffiklerin galibiyet almasında katkısı çok büyüktür.
  kendisi waterloo'daki 3 büyük güçten birinin önderliğini yapmaktadır, o da prusya'nın askeriyesidir (gneisenau ile) ve ordusunun büyük bölümü -birçok doğu avrupa ülkesinin olduğu gibi- piyade ağırlıklıdır. tutucu, hırslı, şevkle savaşan bir lider olması yönüyle savaşlarda olumlu veya olumsuz yönde enteresan kararlar verebilmesiyle ünlüdür. bu yönüne diğer bir örnek de savaşı komuta merkezinden değil piyade birlikleri gibi ön taraflardan yönetmesidir, bu orduya moral için olumlu bir etki yapsa da, ordunun tüm hatlarına ulaşamadığı için rasyonel kararlar vermesinin de önünü kapattığı olmuştur.
  kumar ve çapkınlıktan, 15 yıldan fazla bir sürede işlerinden el etek çektirilmesinden dolayı underrated olarak düşünülebilir veya çok yükselemediği söylenebilir.
  tekrar waterloo'ya gelirsek, kendisi napolyon ile geçmişten husumetlidir ve 2 defa fransız ordularına esir düşmüştür; haliyle kendisi gibi hırslı ve kaynı kaynayan birinin bu kadar yenilgiyi hazmedememesi veya intikam hırsıyla yanıp tutuşması ruhunu, wellington dükü olan arthur wellesley gibi soğukkanlı ve mantıklı bir kumandanın ruhuyla birleşince herhalde napolyon'u durdurabilecek sayılı güçten biri haline getirmiştir. bir diğer önemli husus da, waterloo savaşı'nda 72 yaşında olmasına rağmen hala dinamik ve atılgan olmasıdır.
  velhasıl kelam, kendisi adeta bir yaşlı kurttur.
 • rostock doğumlu prusyalı komutan. napolyon savaşları'nda büyük rol oynamış bu zat, genelde meşhur waterloo savaşı'ndaki etkisiyle bilinir.

  savaşın başında, her zamanki taktiğini uygulayan ve koalisyon güçlerinin toparlanmasına fırsat vermeden hızlı manevralarla onları imha etmeyi planlayan napolyon, von blücher'i 4 kolordusuyla beraber daha ingilizler ile birleşemeden dağıtıp sonrasında ingilizler üzerine yürür. işte burada -belki de- o ana kadar yaptığı en büyük hatayı yapar ve waterloo'da zeminin ıslak olduğundan kurumasını bekler. bu esnada 6 gün kaybetmesine rağmen, belirtmek isterim ki, napolyon hala britanya kuvvetlerini ezecek güçtedir.

  ancak napolyon'un unuttuğu bir şey vardır: von blücher! 72 yaşındaki bu sert ve inatçı prusyalı, dağılan birliklerini toparlayıp waterloo'ya doğru yola koyulmuş, savaşta o ana kadar britanya kuvvetlerinin karşısında favori olan napolyon'a karşı koalisyon güçleri için gerekli desteği sağlamış ve avrupa'nın kaderini değiştirecek bu muharebede -çok fazla kayıp verse de- hayati bir rol oynamıştır.

  von blücher ile ilgili belirtmek istediğim başka bir husus da; takma adının "marschall vorwärts" ("mareşal ileri") olmasıdır ki bu lakap, savaşlarda kendisinin her zaman saldırı yönündeki tutumundan kaynaklanır. hatta bu bağlamda adından türetilmiş bir de deyim de mevcuttur: "ran wie blücher" ("blücher gibi saldırmak"). bu deyim; eylemlerini direkt sonuca yönelik, sert ve agresif şekilde gerçekleştirenler için kullanılır.

  toparlarsam; önceki çalkantılı hayatı (kumar ve alkol kaynaklı) sebebiyle tam olarak katzbach savaşı'nda tanınmasına rağmen, waterlooöncesi napolyon tarafından madara edilen ve hatta kariyerinde 2 kez fransızlara esir düşen bu prusyalı komutan, kabul etmek gerekir ki abartılacak kadar büyük bir asker olmasa da avrupa tarihinde önemi büyüktür.

  ama eğer büyük asker/devlet adamı arıyorsanız:

  (bkz: prinz eugen/@strumbannfuhrer2)
  (bkz: köprülü fazıl ahmet paşa/@strumbannfuhrer2)
  (bkz: büyük frederik/@strumbannfuhrer2)