şükela:  tümü | bugün
  • yapımı için gebze şehirlerarası otogarı'nın yıkıldığı ve uzaklarda yeniden yapıldığı alışveriş merkezi. otogar'ın arsası doğuş grubununmuş diyorlar, doğrudur herhalde de yine de otogar'ın yıkılması çüşşş dedirtiyor insana.
  • buranın yapılması gebze, darıca, çayırova halkına girmiştir. eskiden gebze'nin ortasında bulunan otogar dilovası yolunda sapa bir yere kurulmuş. bari içine bir sinema salonu konulsada girenin acısı biraz azaltılsa.
  • çalışmalarına 2008 ağustos'ta başlandı.
    2010 eylül'de açıldı.
    inşaat 210 gün sürdü.
    185 milyon dolara mal olmuş.
    1500 kişiye istihdam sağlamış.
    140 bin metrekare inşaat, 55 bin metrekare kiralanabilir alana sahip.

http://www.gebzeavm.net/
    sitesinden copy-paste:

"gebze center yer alan markalar

kipa, koçtaş, teknosa, cinebonus, ykm, lcwaikiki, defacto, rodimood, collezione, mango, koton, fabrika, kiğılı, batik, sarar, altınyıldız, damat, desa, samsonite, süvari, inci, flo, deichmann, kemal tanca, derimod, levis, nike, adidas, mavi jeans, greyder, camel active, loft, ltb, penti, twigy, wenice kids, panço, kanz, english home, linens, özdilek, home sweet home, rosmann, tekin acar, atasay, altınbaş, gülaylar, saat&saat, atasun optik, genom optik, euromoda, krc, hisar, bernardo, vestel, sony, samsung, bosch, turkcell, kahve dünyası, hayal kahvesi, değirmen cafe, gönül kahvesi, özsüt, aslı börek, mado, kfc, mcdonalds, burger king, popeyes, sbarro, köfteci ramiz, ottoman, çiçek izgara, pizza house, bereket döner, hacıoğlu lahmacun, kaşıkla, ikbal, marmaris büfe, şampiyon kokoreç,
    suat usta tantuni, juice planet, sancak balkan yemekleri, küçüksaray pideli köfte, toyzz shop, dal lunapark, bowling, çocuk eğlence, buz pisti, gokart, 5d sinema.

bunların yanısıra baharatçı, şekerlemeci, mısırcı, kum boyamacı, oto yıkama, terzi, eczane, gümüşçü, kozmetikçi ve daha birçoğu gebze center’da. son olarak garanti bankası ve doğuş oto showroom alanı da gebze center’ı zenginleştiren markalardan."
  • gebze nin avm ye ne kadar aç olduğunu gösteren yer. bayramın son günü mecburi akraba ziyareti sonrası dönüş yolunda gezme fırsatı buldum. tüm gebze sanki bir sel gibi buraya akmış. lc waikiki de bir izdiham varda aman allahım yıkılıyordu. kipa da ise resmen yağma vardı. buraya yazıyorum gebzeliler üç aya kalmaz buranın canına okurlar.
  • bayağı büyük bir alışveriş merkezi olmuş. henüz yeni olduğu için çok fazla da dolu değil, böyle ferah ve püfür püfür. ilginçtir, içerisinde ayrıca bir adet gokart alanı bulundurmakta.
  • senelerdir tüm gebzelilerin aklında yer eden bir soru, buranın açılmasıyla rafa kalkmış durumda gerçi soru değişti artık: bu kadar yoğun ilginin olacağı zaten belli olan bir avm neden bu kadar geç yapıldı acaba?

neyse bowling salonu sayesinde siftahımızı yapmış olduk, haftaiçi olduğundan aşırı bir kalabalık yoktu işin ilginci bowling için sıra bekledik, gerçi çok büyük bir salon değil ama şaşırdım doğrusu. beklerken oynayan kimsede ayakkabı olmadığını görünce ayakkabı vermiyor musunuz diye sordum, abi ayakkabınız kaymıyorsa gerek yok dedi ayakkabıya, :) yaptım yüzüne, sonra baktım topu atarken millet çizgi filan dinlemiyor yolu yarılıyor, sınır çizgisini açsana dedim, abi daha iyi böyle işte dedi, dedim ama sen aç, tamam dedi gitti ama açmadı kaynadı gitti arada.

cinebonus sineması henüz açılmamış ama senelerdir çekilen sinema salonu hasreti bu sayede sona ermiş olacak.

türkiye'nin gsmh si en yüksek olan ilçesine sonunda hizmet getirebilmeyi akıl eden birileri çıktı devamı geleceğini pek ümit etmesem de iyi şeyler de olabiliyor demek ki.
  • fena değil.
  • bayram tatilinde artık sık aralıklarla göremediğim aile-eş-dost ziyaretimde, gebze sınırına girer girmez 'beni gebze center'a götürün' dediğim moderniteye inat özgünlüğünü koruyan alışveriş merkezi... türkiye'nin tüm illerinden, bi sürü farklı etnik yapıya mensup insanları aynı anda görebileceğiniz yer...
    oradaki herkes, hepimiz 'izlemeye' gitmişiz.. koca binanın içinde elinde alış-veriş poşeti olan hiç kimse yoktu. yüzünü görmek istemediğiniz çocukluk arkadaşlarınız dakika bir gol bir karşınıza çıkabiliyor, yanlarında kocaları, sırtlarında bebeleri... (sahi görsen ne olur ki çocukluk arkadaşını, hala bu ne artizlik, ölür müsün selam versen?) bilmem, ölürüm belki...
  • müşterilerine hırsız muamelesi yapan dükkanları var.

içindeki büyük dükkanlara girdiğinizde (kipa, koçtaş) elinizdeki poşeti bantlıyorlar.
    kendilerince haklı olabilirler, buna mecbur kalmış olabilirler. ancak bu durum tüm müşterilere hırsız muamelesi yapmaları gerçeğini değiştirmiyor.