şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
273 entry daha
  • akşam 8.40 gibi üsküdar istasyonuna vardım.5-10 dakika arası bir beklemeyle tren geldi.söğütlüçeşmeye kadar gittik orda bitti sefer, tren geri dönecekmiş.orda 5 dk kadar bekledik gelen yeni trenle maltepeye kadar 25 dakikada gittik.
    bu ufak tefek aksilikler normal, zamanla giderilir.yalnız iki büyük sorun var bence.birincisi trenlerde anons yok eski usül dışarıyı takip ediyorsunuz .ikincisi de istasyonlardaki durak isimleri çok küçük puntolarla yazılmış, bence daha büyük olmalıydı.
    ama 3 gün önce açılmasına rağmen gayet iyi genel olarak her şey.söğütlüçeşme ve maltepe duraklarının eski leş halini bilen bilir, şimdi her yer pırıl pırıl.
    trenden inip yıllarca teptiğim eve dönüş yoluma kavuşunca çok özlediğimi fark ettim.hayırlı uğurlu olsun.herkes keyifle çufçuflasın
  • bugün bindiğimde varılan istasyonun ismi ekranlarda gösteriliyordu. yalnızca feneryolu'na geldiğimizde söğütlüçeşme yazdı. zamanla düzelir diye umuyorum.
  • yok zamanla oturacak, yok bir sıkıntı yaşamadım, yok haftaya düzelir, aksaklıklar elbette olacak, daha çok yeni minvalinde yazılar okuyorum.

kurabiye yapmak için hamur mu mayalıyorsunuz anlamadım?
    neyin aksaklığı?

kamyon dorsesinde patates taşımıyorsunuz. binlerce insan taşıyorsunuz. alıştınız tabi 17 yıldır deneme-yanılma usûlü iş yapmaya.

dört yıldır bu hattın bitmesini bekliyorum. 3 gündür de denek olarak kullandığını zannedip kullanılan tüm denekler gibi test sürüşlerine katılıyorum.

görünen o ki; yine plansız, denetimsiz, doğru düzgün test edilmeden seçime yetiştirilmek için açıldığı aşikar. üstelik bu hattın 2015 te açılacağı söylenmişti kapatılırken. 4 yıl gecikme var anlayın diye üstüne bastırıyorum. büyük hizmet martavalı diye anlatırken birilerinin utanması gerek. ayrıca bahçeşehir-ıspartakule ye bunca zaman içinde neden uzatılmadı anlamak güç.

üsküdar istasyonunda bekliyoruz trenin arka vagonuna binecek şekilde. istasyon yeterince kalabalık, ilgi yoğun. güvenlik görevlisi bağırıyor:

- 5 li vagon geliyor bu tarafa gelin....
    - hayda!

topluca koşuyoruz haliyle. muhtemelen bir önceki istasyonda da aynı şeyler yaşandığı için trenin sonu tıklım tıklım binemiyoruz. hızlı adımlarla ilerliyoruz orta vagona ite kaka biniyoruz.

tren gelirken görüyorum makinist bölümünde 4 tane adam var. çok belli bir şeylerin test edildiği, yeni makinistlerin deneyimsiz olduğu.

hiç mi kimsenin kafası çalışmıyor yahut işlerine mi gelmiyor anlamak güç.

yapacakları çok basit mesai saatlerinde 07:30-10:00 arası 16:30-18:30 arası 5 dakika arayla 10 lu vagon ile sefer düzenleyeceksin. hızlı tren bu saatlerde geçmeyecek ya da geçecek onu sen ayarlayacaksın. (5 li vagonu iptal etmeli)

diğer zamanlarda da 10 dk. arayla halkalı-gebze çalışacak. araya seferler koymalar 8 dk ile, yok 10 lu vagon yok 5 li vagon nedir.

makam arabalarında seyahat ettiklerinden cuma namazı haricinde toplu taşıma ve kalabalığa o kadar uzaklar ki adamlar bunca zaman zarfında iade makinelerini ayrı bir yere koymayı düşünmemişler. turnikeden çıkarken okuturlar demişler. ulan zaten binmesi zor, göt göte biniyor göt göte iniyoruz birde çıkışta turnike de iade sırası mı bekleyelim.

dahası da var kartı okutalım dedik iade hakkınız yok dedi. aradık 153 ü inceleyip iade edeceklermiş.

vagonlarda anons yok, bilgi ekranlarında duraklar yazmıyor, gelen trenin üstünde yazıyı sabitlemişler gibi hangi yöne gittiği yanlış yazıyor.

tren sirkeci-yenikapı arası tak diye yüksek ses çıkararak sarsıldı. arabayı boşa atıpta itekleyip vurdurursun ya aynı öyle oldu. anlayacağınız giderken sağlam tekledi. herkes tedirgin bakışlarla birbirine baktı. bu olay olduktan sonra motorlarda enerji sesi kesildi. hani akülü arabalar da vıjınn gibi bir ses varya çalışırken ondan bahsediyorum. bir süre boşta gidiyormuş gibi sessizce yavaşlayarak gitti. sonra tekrar motorlar çalıştı ses geldi ve hızlandı. aynı teklemeyi zeytinburnu-yenimahalle arasında da yaptı ama bu sefer seste teklemede daha hafifti.

tüm bu yazdıklarım neden oluyor biliyor musunuz?

liyakat yoksunu akp yöneticilerinden ve vurdumduymazlıktan. ne de olsa denetim mekanizması ve sorgulayan bir halk yok ortada. bakalım istanbul havalimanın da neler olacak, inanın çok korkuyorum. umarım kötü bir şey olmaz.

halkalı - gebze kalkış son hareket saatlerini 24:00 yapmalı. bak onları 5 li vagon yapabilirsin. hatta biraz daha fazla ücret al zaten döşemişsin 5.70. okuyan varsa tabi buraları.

(bkz: #85987599)
  • kapıya yakın olanların tutunacak yer bulamadığı vasıta
  • kardes burda 'haftaya düzelir, yavas yavas hallolur' dediginiz tren hatti ''komple bitti'' ve acildi. bu ne demek senin kafan aliyor mu bunu? bu demek ki bu tren hatti 0 (sifir) hata ile seni gebze'den halkali'ya götürebilmeli. ne tren degismesi ne bekletme ne de gösterge hatasi.

cildirtmayin adami.

bok gibi is yapiyorlar, hicbir isleri dogru degil. ya bitirme tarihi verdikleri zamana (bakin dedigimizi yapiyoruz diyebilmek icin) ya da secime yetistirip oy toplamak icin su basan havaalani, istasyona carpan trenler yapiyorlar, burda bizim gerizekali halkimiz da gelmis 'sögütlücesmeye geldiginde kiziltoprak yaziyo ama cohzel' diyor.

5 yildir anasini sikip attiklari sahil trafigini, yükünü artirdiklari e5 metro hattini, inanilmaz kalabaligi hemen unutup bu kadar cabuk mu yalamaya basladiniz be ayiptir ayip!

kafamizi azicik kendi sinirlarimizdan cikarip (hani herkes bizi kendiyle kiyaslayip kiskaniyor ya) diger örneklerine bakarak utanmamiz gereken ve aslinda ilk planda kullanima bile acilmamasi gereken hattir. umariz kazasiz belasiz islemeye devam eder.

edit: he bir de 15 dakikada bir geliyormus seferler sanirim. zahmet olmus hic yollamasaydiniz. bu siktigimin sisteminde 2 dakikada bi tren gelemedikten sonra hicbir anlami yok. sadece bir örnek, hong kong'ta trenler ideal 2 dakika, gecikmeli 3 dakika arayla geliyor. hani sen o 13 dakika orada beklerken aklina acaba digerleri gelirse diye söylüyorum.
147 entry daha