şükela:  tümü | bugün soru sor
 • okulun kimi yerlerde iyi olarak değerlendirilmesini sağlayan bölümdür.

  bölümde donanımsal ağırlıktan çok yazılım ağırlığı vardır. proje derslerinde donanım ile yazılım modüllerinin birlikte geliştirilmesi ve entegre edilmesi beklenmektedir. eğer bu sağlanmazsa doğal olarak dersten kalınmaktadır. zira bu şekilde grup olarak entegre bir şekilde çalışma yapılması iş hayatı için elzemdir.

  eleştirel olarak en çok tartışmalı kısmı asistanlar ve davranışlarıdır. zamanında açıklanmayan ödevler ve projeler, baştan savma okunan ödevler... sanırsam her öğrenci en az bir kez mağdur edilmiştir.

  ancak çevredeki yoğun yazılım sektörünün eleman ararken göz önünde bulundurduğu yerlerden biridir. bu nedenle, üniversite seçen birinin geleceğini göz önüne alacak olursa bu puan skalasında gebze teknik üniversitesi'ni seçmesi mantıklı olacaktır. tabi bu seçim, biraz sıkıntılı bir üniversite yaşantısı anlamına gelebilir.

  mezun olduğunuzda öğrendiğiniz hiçbir şey ziyan olmamış oluyor. sadece mülakatlarda dahi hocaların sizi nasıl hazırlamış olduğunu görebilirsiniz. bu nedenle bilgisayar alanı olarak hazır bir şekilde çıkıyorsunuz.
 • öğrencilerinin mezun olmak için küfrederek sakarya üniversitesine geçiş yaptığı bölümdür. mimarlıkla beraber okulun en çok kasan bölümü. o kadar iyi puan yapıp gebze'ye düşmesine üzüldüğüm öğrencileri vardır. elektronik ile birlikte en çok sığır ve mal bu bölümde bulunur ayrıca. 2013 verilerinde erkek başına 0.34 kız düşüyormuş, bugün de bu oranın çok farklı olduğunu sanmıyorum.

  edit: ayrıca okulun iyi değerlendirilmesine sebep olan bölüm bilgisayar değildir, bilgisayardan çok daha düşük puanlı malzeme ve fizik bölümleridir okulun en iyi öne çıktığı alan olan akademik yayın sayısının ciddi bir kısmını oluşturan. he boş bir bölüm değildir elbet, okumadığım için hocalarını ve derslerini bizzat değerlendirmem doğru olmaz.
 • bu bölümü sakın ola yazmayın.. ömrünüze yazık edersiniz.. hiçbir akademisyenin keyfi, kendi ütopik idealleri sizin ne sağlığınızdan, ne ruhsal psikolojik durumunuzdan değerli değildir.

  herkese göre zor ama bazılarına göre mezun olunabilir bir bölümdür..

  hocaların bitmek bilmeyen, hiçbir kuralı tanımayan (işine gelen kurallar hariç) dediğim dedik egoları, sonu gelmeyen ve üst üste binen beklentileri ve tabi ki asistanların çok afedersiniz iki eliyle bir ödevi doğru dürüst hazırlayamaması gerçi doğru dürüst okuyabildikleri de şüpheli ama olsun işin o kısmı daha adil seyrediyor.. okulu değil ama bölümü çekilmez kılıyor..

  kimisi öğrencinin arkasından konuşur durur, diğeri başka üniversitelerin hocalarını beğenmez, 2-3 tanesini okulda ara ki bulasın, bazısını odasından çıkaramazsın, bazısı ise okula billur geçecek adam aradığı için geliyor çok belli olan belli başlı akademiyenlere sahip bu bölüm, inanmazsınız sizi mezun olunca 10000 tl maaşla bekleyen işverenlerin kucağına atmıyor.. bildiğiniz sizin kadar kasmadan, sürünmeden(ki mantıklı ve doğru hareket budur) sizden erken mezun olan ve muhtemelen sizden en az 6-12 ay önce mezun olan adamlarla aynı maaşla aynı koşullarda iş hayatına yolluyor..

  kısacası ben akademisyen olmak istiyorum, ayrıca ben burnumun sürtünmesinden hoşlanırım demiyorsanız, buralara gelmeyin..

  edit: okulun yetiştirdiği öğrencilerin donanımı değil kafalarda soru işareti bırakan, bu okuldan mezun olan ve olmayan öğrencilerin çoğu piyasada rahatlıkla iş bulabilir, birçok işin üstesinden de gelir.. temel problem insanların keyfi iş yapması ve türkiye şartları ortadayken anlamsızca diretme şekilleri, tabi bir de sözüm ona iyi mühendis yetiştirmek adına insanların hayatlarından seneleri çalmayı hak görmeleri..
 • 2006'da girip 2010'da mezun olduğum bölümdür. her gün avrupa yakasından gidiş dönüş 5 saat yol çekerek mezun oldum hem de. mezun olamıyoruz, okul uzuyor diyen adam çalışmıyordur. öyle inek falan da değildim, derece de yapmadım ama zamanında bitirdim bu bölümü. mis gibi bölümdür. hocaların bazıları adaletsiz davranabilse de donanımlıdır. öğrenmek isteyen adam öğrenir. üniversite size piyasada kullanabileceğiniz herşeyi öğretmez, orada öğrendiğiniz temel şey araştırma yapmaktır, gerekli bilgiyi nasıl edineceğinizdir. piyasada ise doğru pozisyonu bulmanız gerekli.

  he bu arada okulun mezunlarına vasıfsız falan demiş birileri. an itibariyle iskandinavya'da otomobil yazılımlarında devrim yapan bir şirkette çalışıyorum. aynı bölümden mezun olmuş avrupanin hatta amerikanın önde gelen şirketlerinde çalışan arkadaşlar da var. çamur atacaksanız önce kendinize bakın gençler.
 • mezun olduğum bölüm.

  denildiği gibi dersleri verirken zorlandım ama okulu zamanında bitirdim. mezun olur olmaz da çok güzel iş buldum. gtu bilmuh mezunu kalifiye olarak boğaziçi mezununu aratmaz.

  bölümden mezun olup işsiz kalan ne gördüm ne de duydum.
 • (bkz: #73350018)
 • dün gece itibari ile skandal üzerine skandal yaşatan bölüm. öncelikle c dersi sınavları yapıldı. öğrenciler olarak ortalamalarımızı falan hesapladık. gelelim skandala hiç bir öğrencinin haberi yokken vize ödev ve final notları ayrı ayrı herhangi biri 40ın altında olan öğrenci ff alır denildi. vizenin yüzde 30 finalin ve ödevlerin yüzde 35er etkili olduğu sistemde . vizesiz veya final 0ken geçiliyorken böyle bir baraj konuldu . vizeden 39 alan ben neden finale kadar tüm derslere devam etmek zorunda bırakıldım o zaman diye düşündüm en azından bildirebilir. kaldığım ders için harcadığım emekler var vizeden sonra yaptığımız 5haftalık 5farklı ödev ve proje var. dersin nasıl işleneceğinin yazıldığı bir kağıt var orada vize final ortalaması 40 altı ise harf notunuz ortalamanızdan düşük olabilir şeklinde bir ibare mevcut ama bu düşüklüğün ff olduğunu gösteren bir şey mevcut değil . devam edelim gece asistan tarafından duyuru yapılıyor saat 1.40 gibi orada da mevcut durum anlatılıyor. sabah karar değişikline gidiliyor . vize final ortalamasına bakacağız diye. geçen sene dersi alıp yarı dönemde bırakmış biri olarak 10 ve 20 alıp aynı kurallar gereğince dersi geçenlere şahit olduk. neyse buna da tamam . bu durumda dersi notlar açıklandıktan sonra cb ile geçip ff e çekilenler oldu . bu öğrenci aldığı notlar ile cb ye layık görülmüşken neden ff oldu bu öğrenci başarısız olduğu için mi ff yani bilmiyor mu . yönetmelikte dd sınırlandırması 30ile gösterilmiş ama bundan sonra ayrı ayrı 40 olması şartı getirilerek ne yapılmaya çalışılmaktadır . dd 40 mı olacaktır yoksa öğrencilerin dd notu alması engellenmeye mi çalışılmaktadır. burada mantık nedir. üzerine üstlük tüm bunları son dakika açıklamaları ve neyin ne olduğu karmakarışık bir sistem içinde bırakmaları nedir. +50 ortalama ile ff almış biri olarak bunları yazmak istedim . teşekkürker gtü.