şükela:  tümü | bugün
  • okulun kimi yerlerde iyi olarak değerlendirilmesini sağlayan bölümdür.

bölümde donanımsal ağırlıktan çok yazılım ağırlığı vardır. proje derslerinde donanım ile yazılım modüllerinin birlikte geliştirilmesi ve entegre edilmesi beklenmektedir. eğer bu sağlanmazsa doğal olarak dersten kalınmaktadır. zira bu şekilde grup olarak entegre bir şekilde çalışma yapılması iş hayatı için elzemdir.

eleştirel olarak en çok tartışmalı kısmı asistanlar ve davranışlarıdır. zamanında açıklanmayan ödevler ve projeler, baştan savma okunan ödevler... sanırsam her öğrenci en az bir kez mağdur edilmiştir.

ancak çevredeki yoğun yazılım sektörünün eleman ararken göz önünde bulundurduğu yerlerden biridir. bu nedenle, üniversite seçen birinin geleceğini göz önüne alacak olursa bu puan skalasında gebze teknik üniversitesi'ni seçmesi mantıklı olacaktır. tabi bu seçim, biraz sıkıntılı bir üniversite yaşantısı anlamına gelebilir.

mezun olduğunuzda öğrendiğiniz hiçbir şey ziyan olmamış oluyor. sadece mülakatlarda dahi hocaların sizi nasıl hazırlamış olduğunu görebilirsiniz. bu nedenle bilgisayar alanı olarak hazır bir şekilde çıkıyorsunuz.
  • öğrencilerinin mezun olmak için küfrederek sakarya üniversitesine geçiş yaptığı bölümdür. mimarlıkla beraber okulun en çok kasan bölümü. o kadar iyi puan yapıp gebze'ye düşmesine üzüldüğüm öğrencileri vardır. elektronik ile birlikte en çok sığır ve mal bu bölümde bulunur ayrıca. 2013 verilerinde erkek başına 0.34 kız düşüyormuş, bugün de bu oranın çok farklı olduğunu sanmıyorum.

edit: ayrıca okulun iyi değerlendirilmesine sebep olan bölüm bilgisayar değildir, bilgisayardan çok daha düşük puanlı malzeme ve fizik bölümleridir okulun en iyi öne çıktığı alan olan akademik yayın sayısının ciddi bir kısmını oluşturan. he boş bir bölüm değildir elbet, okumadığım için hocalarını ve derslerini bizzat değerlendirmem doğru olmaz.
  • bu bölümü sakın ola yazmayın.. ömrünüze yazık edersiniz.. hiçbir akademisyenin keyfi, kendi ütopik idealleri sizin ne sağlığınızdan, ne ruhsal psikolojik durumunuzdan değerli değildir.

herkese göre zor ama bazılarına göre mezun olunabilir bir bölümdür..

hocaların bitmek bilmeyen, hiçbir kuralı tanımayan (işine gelen kurallar hariç) dediğim dedik egoları, sonu gelmeyen ve üst üste binen beklentileri ve tabi ki asistanların çok afedersiniz iki eliyle bir ödevi doğru dürüst hazırlayamaması gerçi doğru dürüst okuyabildikleri de şüpheli ama olsun işin o kısmı daha adil seyrediyor.. okulu değil ama bölümü çekilmez kılıyor..

kimisi öğrencinin arkasından konuşur durur, diğeri başka üniversitelerin hocalarını beğenmez, 2-3 tanesini okulda ara ki bulasın, bazısını odasından çıkaramazsın, bazısı ise okula billur geçecek adam aradığı için geliyor çok belli olan belli başlı akademiyenlere sahip bu bölüm, inanmazsınız sizi mezun olunca 10000 tl maaşla bekleyen işverenlerin kucağına atmıyor.. bildiğiniz sizin kadar kasmadan, sürünmeden(ki mantıklı ve doğru hareket budur) sizden erken mezun olan ve muhtemelen sizden en az 6-12 ay önce mezun olan adamlarla aynı maaşla aynı koşullarda iş hayatına yolluyor..

kısacası ben akademisyen olmak istiyorum, ayrıca ben burnumun sürtünmesinden hoşlanırım demiyorsanız, buralara gelmeyin..

edit: okulun yetiştirdiği öğrencilerin donanımı değil kafalarda soru işareti bırakan, bu okuldan mezun olan ve olmayan öğrencilerin çoğu piyasada rahatlıkla iş bulabilir, birçok işin üstesinden de gelir.. temel problem insanların keyfi iş yapması ve türkiye şartları ortadayken anlamsızca diretme şekilleri, tabi bir de sözüm ona iyi mühendis yetiştirmek adına insanların hayatlarından seneleri çalmayı hak görmeleri..
  • 2006'da girip 2010'da mezun olduğum bölümdür. her gün avrupa yakasından gidiş dönüş 5 saat yol çekerek mezun oldum hem de. mezun olamıyoruz, okul uzuyor diyen adam çalışmıyordur. öyle inek falan da değildim, derece de yapmadım ama zamanında bitirdim bu bölümü. mis gibi bölümdür. hocaların bazıları adaletsiz davranabilse de donanımlıdır. öğrenmek isteyen adam öğrenir. üniversite size piyasada kullanabileceğiniz herşeyi öğretmez, orada öğrendiğiniz temel şey araştırma yapmaktır, gerekli bilgiyi nasıl edineceğinizdir. piyasada ise doğru pozisyonu bulmanız gerekli.

he bu arada okulun mezunlarına vasıfsız falan demiş birileri. an itibariyle iskandinavya'da otomobil yazılımlarında devrim yapan bir şirkette çalışıyorum. aynı bölümden mezun olmuş avrupanin hatta amerikanın önde gelen şirketlerinde çalışan arkadaşlar da var. çamur atacaksanız önce kendinize bakın gençler.
  • gerçekten donanımlı bir akademisyen kadrosuna sahip bir üniversite . evet zorluyorlar ama öyle abartıldığı kadar değil kesinlikle sadece ödevlerinize azıcık özen gösterin yeter bilgisayar seven adam zaten zorlanmaz da . gerçekten olanakları fazla staj derdiniz yok denecek kadar az hele ki ortalamanızda iyiyse pendik de teı de staj yapmanız içten bile değil yani onun dışında mezuniyetten sonra hatta önce iş bulmanız pek zor değil çünkü mezunları gerçekten de donanımlı olarak mezun oluyorlar. bilgisayar mühendisliği gerçekten seven insanların düşünmeden tercih edebilcekleri bir üniversite rahat olabilirsiniz :)
  • (bkz: #73350018)