şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.haberturk.com/…tanlarin-iqsu-daha-yuksek

  london school of economics'in araştırması uyku ile zeka arasında bağlantı kurmuş. iq'su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlarmış. zeka düzeyi düşük olanlar ise erkenden yatakta olmayı tercih ediyormuş.

  senelerdir gec yatmamizin bir seyin göstergesi oldugu belliydi zaten.

  anneler, babalar, ögretmenler, patronlar duyun bu haberi!*
 • bazı insanlar kendilerini iyi hissetsinler diye yapılan bilimsel araştırmalardan biri. yalnız landın sıkuul ov ikaonomiksten iki abla tanıdım, onların iqları baya yüksek gibiydi. gece geç yatmıyolardı ama, yıldızları seyredemedik birlikte.
 • derse/işe geç kalınmalarda çığır açabilecek bir dönemin başlangıcı olan haber.
 • garip bir avuntu cümlesi. bunu git mahalledeki mahmut abiye söyle, sana "bi sigigit allasen" der. mahmut abi hergün erken yatar, daha erken kalkıp boş metrobüste yer kapar. hanginizin iq su yüksek, deli dumrulum, gece geç yatanım, isviçreli bilimadamı kılıklım?
 • ekşisözlük yazarlarının iq'ları hakkında fikir veren araştırma sonucu.

  http://www.eksisozluk.com/stats.asp?id=2-4

  edit: https://eksisozluk.com/istatistik/giris-saatleri
 • önce beni sevindiren daha sonra da düşündüren bulgu.zeki bir adam neden biyolojik saate aykırı davranmak ister ki diye soruyorum şimdi.belki de zekilik ve akıllılık farkıdır.
 • sonunda baykuş musun neden geç yatıyorsun sorusu soranlara kapak niteliğindeki cevap.
 • küçük görülmemesi gereken bir araştırmanın sonucudur. nitekim orijinal makaleden alıntı:

  "a sample of 20,745 adolescents were personally interviewed in their homes in 1994–1995 (wave i), and again in 1996 (wave ii; n = 14,738). in 2001–2002, 15,197 of the original wave i respondents, now age 18–28, were interviewed in their homes..."

  diyor ki,

  "1994-1995'te 20745 genç ile görüştük, 1996'da bunların 14738'i ile tekrar ve 1. dalga'da görüşülenlerin (o sırada 18-28 yaşındalar) 15197'si ile 2001-2002'de tekrar görüşüldü"

  çocukluk dönemi iq'leri ölçmüşler, yatma kalkma saatlerine bakmışlar. ve en önemli şey ise, bu olayın arkasındaki sebep hakkında da diyorlar ki, "atalarımız eskiden ışığa sahip değilken haliyle gece de göremiyordu. hayatı düzgün planlamak için gün batımı ile uyuyup gün doğumu ile uyanıyorlardı. gece geç yatmak da evrimsel olarak geceden faydalanmak amacı ile olabilir." ilginç...