şükela:  tümü | bugün
  • soranlar icin toplu cevap editi: maalesef kedicigi yasatamadim. cok aci ama ellerimde öldü. bu şoku atlatmam zor gorunuyor. gece ruyama falan giriyor.
    kedicigi eve aldigim 3. gece yine ayni yerden daha ufak bir kedinin miyavlamasi gelince umutlandim. acaba anne kedi yavrulari o noktaya birakip yemek aramaya falan mi cikiyor dedim. sabah erkenden inip baktim ama maalesef cok cok ufak bir yavru kedinin ölüsünü gordum. yuregim parcalandi.

buyuk ihtimalle anne kediler yavrularini tasirken orada yanyana dizili olan strafor plakalarin ustunden geciyor ama saglam olmadiklari icin yavrulari dusuruyorlar. ya inip alamiyorlar ya da yavru sakatlandi diye almiyorlar. bilemiyorum. eger sebebi oysa en azindan tekrar yasanmasin diye aldim plakalari baska yere dizdim. benden sonra apartmandan biri inip orayi temizledi de. umarim tekrar yasanmaz. cok uzgunum.

apartmanimizin arka boslugundaki yavru kedidir. aglamasina dayanamadim, bu saatte indim, molozlarin arasina sinmis agliyordu. dayanamayip aldim. minicik bir sey. nasil bakarim hic bilmiyorum. evde de iki tane yetiskin kedim var. süt anne mi bulmam gerekiyor, ne yapabilirim. lutfen yardim

edit: kendisi soyle bir sey.
    görsel

görsel
    su an icin en buyuk sorun pireli olmasi. cunku evde iki kedi daha var. onlara da bulasir diye aklim cikiyor.

edit2: annesini bulmam maalesef mumkun degil. iki apartman arasi, dar bir yer ve her ger çöplük.

yakinimda veteriner yok. sut anne icin yardimci olabilecekler lutfen ulassin.

su an icin isittim, cok az sut icti, battaniyeye sardim.

edit3: cogu kisi annesi konusunda uyarmis ama ben bir haftadir evde yoktum ve eve geldigimden beri (yaklasik 3 saat) miyavladi durdu. belli ki cok daha uzun suredir orada. onu aldigim yer herhangi bir sokaga falan cikmiyor. ancak apartmanin bodrum katindan gidilebiliyor ve yuva falan degil, bildiginiz cöplük. o halde birakmam mumkun degildi.

evde iki kedim ve iki de cocugum var. pirelerden az da olsa arindirmak zorundaydim. su an biraz isinip uyudu.

görsel

edit4: saat 03:33 uyumadim, basinda bekliyorum. icim rahat etmedi. karni cok şişikti. karnini ovdum, anusunu uyardim ve bingo. bol bol çiş yapti. belli ki uzun zamandir yapmiyor. pireler hala buyuk sorun. beni kaşıntı basti ama hayvancigi daha fazla yipratmamak icin bosvermeye calisiyorum.

edit5: gece boyu basinda bekledim. guzelce uyudu. cisini kakasini yaptirdim. pire isini halledemedim. nasil uremislerse bitmiyorlar. simdi beslenme isini halletmek icin pet shopa danisicam ama maalesef burada pet shop cok yetersiz. veteriner de uzak. iki kucuk cocugum var ve onlari birakabilecegim kimse yok.

edit6: petshoptan kedi sut tozu, biberon, kedi taragi, yavru kedi mamasi aldim. biraz daha besledim. uyuyor simdi. umarim yasatabilirim.
  • kuru yavru mamasını yerler normalde. sizin kediler yetişkin olduğu için zorlanırlar.
    şu an için varsa çilekli süt verin çok severler. ve kendi kedilerinizin mamalarını parçalayarak verin.
    kedilerinizi de uzak tutmaya çalışın yada yarın hepsine birden iç dış parazit aşılarını yaptırın.
    duyarlılığınızı alkışlıyorum. çok mutlu oldum.

edit:
    çaylak bir arkadaşımız uyardı.
    kedilerin aşısı varsa bulaşmazmış.
    süt ishal yaparmış.
    dişlerinden kaç aylık olduğu anlaşılırmış.
  • önce ısınması gerekiyor, süt mümkünse yarım yağlı olmalı, yoksa suyla seyreltip içirmeye çalışın, hemen bir veterinere götürün yarın şayet imkanımız varsa.

eğer çok küçükse yani gözleri henüz açılmamışsa hayatta kalma şansı ne yazık ki zayıf, ne kadar uğraşsak da hayatta tutamadığımız parmak kadar bir yavru vardı, acısı hala kalbimdedir.

kolaylıklar dilerim, merhametli insansınız belli ki.
  • çişini kendisi yapabilecek yaşta görünmüyor. çişini yapması için yardım etmek lazım. bir de mümkünse inek sütü verilmemesi lazım. yarın veteriner vs. bulunursa iyi olur.
  • yavrum benim ya, uyutmaz tabii yaşamaya çalışıyor yavrucak... lütfen imkanınız varsa zaman kaybetmeden yarın bir veteriner kontrolüne götürün eğer imkanınız yoksa bana özel mesaj yoluyla ulaşın veteriner ve beslenmesi konusunda destek sağlayabilirim... duyarlılığınız için teşekkürler... acaba boşlukta başka yavrular olup olmadığını kontrol edebildiniz mi?
  • birçok gözü kapalı yavru kedi kurtarmış biri olarak çok temel şeyler diyeceğim, sıcaklık bulabileceği bir örtüyle güzel yuva yapmak ve sıklıkla sulandırılmış süt içirmek onu hayatta tutacaktır. küçük şırıngayla içirmeye çalışın, eczanelerde satılıyor. tabii eğer imkanınız varsa yakın bir zamanda veterinere götürürseniz güzel olur. ilk 3 hafta genelde böyle geçiyor, biraz ilgili ve zorlu süreç, bu arada yavruş çok tatlı <3
    edit: bir yazar arkadaşımız tuvaletiyle ilgili entry yazmış çok haklı. normalde anneleri temizliyor, bu gibi durumlarda ılık su ile ıslatılmış pamukla hem karnını hem de poposunu hafifçe ovmak çok iyi gelecek ona.
  • arkadaşım lütfen aldığın yere koy en azindan bir gün gözlemle çok afedersin de iyi bok yemişsin bir de sirkeli suyla yıkadım diyorsun farklı bir koku sinince annesi onu daha kabul etmeyecek muhtemelen.

kedi cinsi hayvanlar geceleri avlanmaya çıkar yuvasında gelecek yavrusunu bulamayacak sokak sokak arattiracaksin kediyi. eğer cidden annesiz ise o zaman sahiplenirsin, o anlik duygusallikla bir canlının hayatiyla oynanmaz. en az 10 sene bakma sözünü bir canlıya karşılıksız verebilmek kolay bir şey değil.

sen kimsin diye sorarsan, 23 tane kedim var köyde şu an. içlerinde büyüdüm. her türlü bakımını da detayı ile biliyorum. git hayvancagizin şansı varken aldığın yere geri koy, ondan önce de iyice yıka her hanficbir temizlik ürünü kullanmadan. yuvasında pisligi felan varsa biraz üstüne sür yuva kokusunu sindir bırak öyle oraya.
  • (bkz: #62204022)
    (bkz: #69839857)
  • muhtemelen hasta olduğu için annesi terk etmiş olabilir. genelde anne kediler öyle yapıyor. bu minnak sistit olabilir. çişini sizin yaptırmanız gerekebilir. bol su içirin. evdeki süt ishal yapar. o yüzden biraz sulandırıp verin. sonra yavru kediler için yaş mama alın. ve en kısa zamanda aşıları yapılmalı. geçmiş olsun minik savaşçı.
  • gerçekten çok tatlı, dayanamamış almışsınız, böyle vicdanlı insanların hatırına dönüyor bu dünya işte. annesinin olup olmadığından emin olmaya çalışın, yavrusunu bulamazsa bir de o hayvan üzülmesin. en azından oraya yiyecek bir şeyler bırakın, ertesi gün yiyecekler tüketilmiş ise bir anne var demektir oraya gelen.