şükela:  tümü | bugün
 • işin gece saat 12 den sonra başlaması. gündüzün ölmesi. sabah işten çıktığında yorgun bir şekilde eve gittiğinde uyuyamamak. gece tvlerde saat başı haberler ve eski filmlerden başka bi şey yok, bi de eski klipler. ofisin sıkıcılığı ve boşluğu karşısında daralmaktan öte bişey yapılamaz. internet olmasa!
 • ders calisma eyleminin son gune birakilmis odev, ya da sinav hazirligi nedeniyle tum gece yapilan sekli.
 • dj hastaligi.
 • fazla dikkat çekmeden ve insanları rahatsız etmeden ne yapalım ekmek parası * deme yollarından biri.
 • en önemli getirisi uykusuzluktur. herkes uyurken siz uyanık-cin gibi, herkes kalkıp güne başlar-işe giderken siz bitmiş-tükenmiş, güneşten fevkalede rahatsız bir halde yatağa gidersiniz.

  gözlerinizin altında zamanla kraterler oluşur, çizgiler meydana gelir.

  işten eve gelince hemen uyuyamazsınız. mutlaka biraz tv seyredilir, birşeyler atıştırılır, bir parça bişey okunur.

  sabaha karşı yatarsınız. illa ki bir kapı, bir telefon çalacak. ya postacı, ya kapıcı ya yanlış numara uykunuzu piç edecektir.

  uykunuzda karma karışık şeyler görürsünüz. uyandığınız anda birine anlattınız ya da bir kenara yazdınız yazdınız, yoksa birkaç saat içinde uyuduğunuzu dahi hatırlamayabilirsiniz. çünkü gece çalışmanın getirdiği uykusuzluğun en önemli sonucu unutkanlıktır. hemen hemen herşeyi erteler ve ardından da unutursunuz.

  öğleden sonra oldukça yorgun uyanırsınız. uykudan değil de ringden kalkıyor gibisinizdir. en ufak bir gürültü, size seslenilmesi, çatalın tabağın içine düşüşü bile sinirlerinizi zıplatmaya yeter. başınız ağrımakta, gözleriniz tam açılmamaktadır. tek çare kahve gibi gözükür. önceleri faydalıdır da. lakin uzun vadede alışkanlık yapar. cafein bağımlısı olur çıkarsınız. uykusuzluğunuza uykusuzluk katar kupa kupa kahveler.

  ikindi gibi kendinize geldiğinizde biraz nete girmek, bir iki fatura ödemek, eve birşeyler almak, haberlere bakmak, bir iki arkadaşla buluşmak, bişeyler atıştırmak ve daha bir dolu şey yapmak gerekir. lakin içinizde zerre arzu yoktur.

  görüşmek istediğiniz arkadaşlarınızın tümü her normal insan gibi gündüz çalışmaktadır. yegane izin gününüz ise sevgiliniz, aileniz, dostlarınız arasında adilane bir biçimde pay edilemeyeceğinden zaman zaman bir kısmı bazen de tümünü kaybedersiniz...

  yazın gelişiyle birlikte konserler başlar. açıkhavada, şurda burda. en kaçmaz sanatçılar, gruplar, yurtdışından gelen önemli müzisyenler... lakin nedense bu organizasyonların tümü gece yapılmaktadır. o an "ulan bu işte bir terslik var, ben ters zamanda mı çalışıyorum acaba" dersiniz ama konuyu unutursunuz sonra...

  sorunların birikip tepe, dağ, everest olduğu zamanlarda gündüze geçeceğinizi, iş değiştireceğinizi, gerekirse bu uğurda kıbrısı verebileceğinizi bile ima edersiniz. lakin asla mesai saatleriniz değişmez.

  7 yıldan sonra en güzel yanı kimsecikler yokken bir sabah eyüp'te huzur bulabilir, bir başka sabah çengelköy'de kahvaltı, bebek'te yürüyüş yapabilir, ortaköy'den manzara seyredebilirsiniz...

  zevkli ama çilelidir... herkes dayanamaz...
 • gece calisip, gunduz uyunuyorsa sosyal yasamdan biraz uzaklasmaya sebeb olmakla birlikte bunyede ciddi hasarlara yol acmaz. ancak gunduz calisildigi yetmiyormus gibi bir de gece calismaya devam edilmesi bir sure sonra bunyeyi sarsmaya baslar. cevredeki insanların sadece is yerindekilerden ibaret olduğunu sanmak, surekli ofiste olunduğundan hava ısısı hakkında bir fikre sahip olmamak, eve bosu bosuna kira veriyor olma dusuncesi, cok zayiflamak ya da cok sismanlamak, sevgilisiz kalmak, komsuların esrarengiz islerle hasir nesir oldugunuzu dusunmesi gibi birtakim durumlar hasil olur hayatta. bas edilmesi zor bir durumdur. acil olarak istifa etme istegi uyandirir.
 • işyerinde ve yalnızsanız üstüne bir de çalışmak zorundaysanız sıkıcı ve bir yandan boğucu olabilecek aktivite. alışkanlık kazanınca hayat bir garip hale gelir. geceleyin bina içerisinde operadaki hayalet misâli dolaşılabilir. kimi zaman bir köşeye saklanıp gece çalışmaya gelen bir arkadaşı korkutmanın hayali kurulur; çok fazla abartmamak gerekir. bol vitamin alınmalı, az sigara içilmeli, sağlığın ebesine hallenilmemelidir *.
 • kendi seçiminiz ise, diğer insanların (gündüzcü) hücmuna uğramayı getirir beraberinde.
  * kim daha orospu, hadi bakalım..
 • (bkz: mimarlik)