şükela:  tümü | bugün soru sor
 • brunch kelimesinin üretim şeklinden hareketle bright diye adlandırılası.

  (bkz: götünüzden element uydurmayın)
 • eve geç gelince yemek hazırlamaya üşenerek ya da yiyecek birşeyler olmaması durumunda yapılır.
 • şimdi muhterem okur, ben yıllardır gece yemek yerim, acımam, üzülmem, çekinmem, yerim. işin kompetanı oldum. evimden 50 km. uzaktaki kokoreçci bile tanır beni, dürümcülerle sıkı ahbaplığım vardır, en iyi tuzlama nerde içilir hürriyet 10'u siktir et gel ben sana anlatırım, gecenin üçünde evden çıkıp kokoreç yemek benim için zevktir vs vs...

  demek istediğim hani yaladım yuttum bu olayı ve kararımı verdim; gece en güzeli kahvaltı, vallahi de billahi de kahvaltı. kıracaksın yumurtayı sahana, küçük bir tavada da bir kaç dilim pastırma gevreteceksin*, peynir, zeytin, tereyağ, bal, domates, salatalık ohhhhşşşş çayı da demleyeceksin yanına...

  evet biraz zahmetli ama değiyor sevgili okur.

  bir de tabi bunu yapabilmek için her gece içmeyi bırakmak gerekiyor, yeniden doğmuş gibiyim lan...
 • (bkz: sahur)
 • sağlık açısından, light beyaz peynir ve yumurta beyazı ile yapılabilir. ekmek kesinlikle opsiyonel değildir. ama sen gidip, çıtır ekmeğin arasına tam yağlı beyaz peyniri koyup, jambon ile kombine edersen olmaz o iş. şimdi diyecekler ki, niye özendiriyorsun? aga yemiyecek adamın önüne koysan yemez, yiyecek adamıda ıssız adaya bıraksan olmaz o iş.
 • bu varya harbiden garip bir durumdur. dolapta yemek de olsa, yemeksepeti'nde acik mekanlar da gorulse, kokorecci hemen apartmanin karsisinda da olsa, adamin cani tulum peyniri ile cay cekti mi yalan olur hepsi. normalde cok usengec olan bir insan bile bir anda buzdolabini bosaltir mutfak masasinin uzerine..
  "hmm, simdii; bir dilim tulum, dur zeytin iyi gider bunun yanina, ooo yumurta kaynatim bir tane agzima layik, ulan bunun yanina da bal yarasir ha, anaam bir-iki surum de ramayag yiyim; eh caysiz da gitmez simdi bunlar.."
  afiyet olsun, yarasin keyif insanlarina*..
 • eve geç saatlerde gelen karnı aç babanın "geç geldim kimseyi uyandırmadan bir şeyler atıştırıp yatayım" diye içinden geçirerek yaptığı kahvaltıdır. aynı zamanda ikinci öğretimde okuyup güneşin doğuşuyla yatan üniversite öğrencilerinin de vazgeçilmezlerindendir. hem malzeme sıkıntısı çekmeden hem de yapışı kolay olan menemen yetişir açlıktan guruldayan karnın imdadına.. yanında da çay varsa, ohh mis.
 • annemle yapmayı pek sevdiğimiz eylemdi. akşam üzeri eve dönüyorsak birlikte, "ne yiycez?" sorumuza, eş zamanlı olarak "kahvaltı yaparız, bi de yanına çay ohh mis" şeklinde cevap verirdik. tabi, anne elinden çıkan 'kahvaltı', 77 öğünlük besin ihtiyacını kapatacak bir zenginlik sunsa da, "kahvaltı yaparız" rahatlığı ve garip samimiyeti hep aklımda kalmıştır.

  şimdiyse okul yokken 5'ten sonra kalkarak, ilk öğünü 8-9 gibi yaptığım zamanlarda yediğim 2 karışık sandviç (izmir karışığı bu, şu 2 liralıklardan) kahvaltım oluyor. nerden nereye..